Mám nárok na příspěvek na bydlení (i zpětně)?

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení. Žiji společně se svými dvěma dětmi do 15 let a s jejich otcem v bytě, který mám v osobním vlastnictví, a kde máme s dětmi hlášené trvalé bydliště. Přítel má trvalý pobyt hlášený v družstevním bytě, který pronajímá.

Budou přítelovi příjmy také posuzovány pro nárok na příspěvek? Bude nutné dokládat, že přítel s námi bydlí? A jak zpětně lze o příspěvek žádat?

Velice Vám děkuji za odpovědi

Dotaz poslal/a: Jana S., 10.11.2016 14:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.11.2016 02:37 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení patří mimo jiné i to, že se jedná o družstevní byt, byt v osobním vlastnictví nebo je v bytě uzavřena nájemní smlouva. Píšete, že byt je ve vašem osobním vlastnictví, čili tato podmínka je v pořádku.

Druhou podmínkou je pak to, že žadatel musí mít v daném bytě vedený trvalý pobyt. Tato podmínka je u vás také v pořádku.

Dále pak bude záležet na tom, jaké jsou vaše příjmy, na tom jaká je velikost města, ve kterém žijete, jaké jsou skutečné náklady na bydlení nebo i na tom, kolik osob má v daném bytě hlášený trvalý pobyt.

U příspěvku na bydlení se totiž „neřeší“ ani tak to, kdo v daném bytě skutečně žije, jako právě to, kdo má v daném bytě trvalý pobyt. Viz paragraf 7, zákon o státní sociální podpoře:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Z výše uvedené citace zákona tedy vyplývá, že váš přítel, který je k trvalému pobytu hlášen v jiném bytě, by se při posuzování nároku na příspěvek na bydlení neměl započítávat. Neměl by se tedy zahrnovat jeho příjem.

Co se týká možnosti žádat o příspěvek na bydlení zpětně. U příspěvku na bydlení to obecně funguje tak, že o něj žádáte „zpětně“. Dokládají se vždy příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste žádala nyní (listopad 2016), pak by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za červenec, srpen a září. V lednu 2017 byste pak zase dokládala příjmy a náklady za říjen – prosinec.

O příspěvek na bydlení je možné dále požádat zpětně – ale maximálně za 3 měsíce. Můžete tedy případě žádat o zpětné vyplacení příspěvku na bydlení za aktuální čtvrtletí, a také za to předchozí. Více zpětně již o příspěvek na bydlení žádat nemůžete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď