Příspěvek na bydlení – osoba bez příjmů

Dobrý den

od května 2015 do září 2016 jsem nepracovala a nebyla v evidenci úřadu práce. Cestovala jsem po Evropě a v České republice jsem si platila měsíčně pouze povinné zdravotní pojištění.

Od října 2016 jsem vedena na úřadě práce, nemám zatím žádný příjem a vzhledem k tomu, že bydlím sama v bytě, kde jsem se nastěhovala v říjnu tohoto roku, jsem si chtěla zažádat o příspěvek na bydlení.

Bohužel paní na úřadě po mě chce doložit příjmy od července do září tohoto roku. Nemám jí je jak doložit vzhledem k tomu, ze žádné nebyly.

Existuje nějaká jiná varianta jak tuto situaci vyřešit abych si mohla i bez dokladu příjmu o příspěvek zažádat?

Dotaz poslal/a: Veronika K., 20.11.2016 17:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.11.2016 19:30 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky „příspěvek na bydlení“ se vždy dokládají příjmy a výdaje na bydlení, za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud jste tedy žádost podávala nyní, pak je rozhodným obdobím, za které se dokládají příjmy a výdaje, opravdu červenec až září.

A není to pouze o tom, že byste za červenec až září dokládala jenom své příjmy. Je také nutné doložit i náklady na bydlení v tomto období, které ve vašem případě budou zřejmě také nulové. Viz zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 6 a 25

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,

§ 25

Náklady na bydlení

(2) Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku na bydlení stanoví jako jejich průměr za kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje. Do nákladů na bydlení se započítávají náklady na bydlení

Pokud jste v daném období neměla žádné příjmy, pak pochopitelně nemůžete doložit žádné potvrzení o těchto příjmech. V takovém případě byste jako přílohu žádosti o příspěvek na bydlení měla přiložit formulář s názvem „Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky“, najdete ho třeba na http://formulare.mpsv.cz/okdavky/. Je to vlastně „čestné prohlášení“ o tom, že jste neměla žádné příjmy.

Pokud jste se ale do bytu nastěhovala až v říjnu, pak zřejmě nejste schopna doložit ani žádné náklady na bydlení a nárok na příspěvek na bydlení vám v tomto čtvrtletí (říjen – prosinec 2016) nevznikne. O příspěvek byste si pak tedy měla požádat znovu až na začátku ledna, kdy již budete schopna doložit náklady na bydlení za říjen – prosinec a podle toho, jaké budou vaše příjmy, za toto období, byste již nárok na dávku mít mohla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď