Příspěvek na bydlení – osoba bez příjmů

Dobrý den

od května 2015 do září 2016 jsem nepracovala a nebyla v evidenci úřadu práce. Cestovala jsem po Evropě a v České republice jsem si platila měsíčně pouze povinné zdravotní pojištění.

Od října 2016 jsem vedena na úřadě práce, nemám zatím žádný příjem a vzhledem k tomu, že bydlím sama v bytě, kde jsem se nastěhovala v říjnu tohoto roku, jsem si chtěla zažádat o příspěvek na bydlení.

Bohužel paní na úřadě po mě chce doložit příjmy od července do září tohoto roku. Nemám jí je jak doložit vzhledem k tomu, ze žádné nebyly.

Existuje nějaká jiná varianta jak tuto situaci vyřešit abych si mohla i bez dokladu příjmu o příspěvek zažádat?

Dotaz poslal/a: Veronika K., 20.11.2016 17:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.11.2016 19:30 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky „příspěvek na bydlení“ se vždy dokládají příjmy a výdaje na bydlení, za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud jste tedy žádost podávala nyní, pak je rozhodným obdobím, za které se dokládají příjmy a výdaje, opravdu červenec až září.

A není to pouze o tom, že byste za červenec až září dokládala jenom své příjmy. Je také nutné doložit i náklady na bydlení v tomto období, které ve vašem případě budou zřejmě také nulové. Viz zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 6 a 25

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,

§ 25

Náklady na bydlení

(2) Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku na bydlení stanoví jako jejich průměr za kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje. Do nákladů na bydlení se započítávají náklady na bydlení

Pokud jste v daném období neměla žádné příjmy, pak pochopitelně nemůžete doložit žádné potvrzení o těchto příjmech. V takovém případě byste jako přílohu žádosti o příspěvek na bydlení měla přiložit formulář s názvem „Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky“, najdete ho třeba na http://formulare.mpsv.cz/okdavky/. Je to vlastně „čestné prohlášení“ o tom, že jste neměla žádné příjmy.

Pokud jste se ale do bytu nastěhovala až v říjnu, pak zřejmě nejste schopna doložit ani žádné náklady na bydlení a nárok na příspěvek na bydlení vám v tomto čtvrtletí (říjen – prosinec 2016) nevznikne. O příspěvek byste si pak tedy měla požádat znovu až na začátku ledna, kdy již budete schopna doložit náklady na bydlení za říjen – prosinec a podle toho, jaké budou vaše příjmy, za toto období, byste již nárok na dávku mít mohla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Samoživitelka a koronavirová krize

-

Dobrý den, dobrý jsem se do neřešitelné situace kvůli koronavirové krizi. Přišla jsem o práci a nyní jsem na pracovním úřadu. Nemohu najít práci a celou situaci velmi komplikuje, že jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, která má zavřenou školu. Nemám pro ni hlídání a ještě musíme zvládat distanční výuku. Takže nemohu ani na brigádu. Pokud […]

Zobrazit odpověď

Hmotná nouze po skončení podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, prosím o radu, na co budu mít nárok po tom, co mi skončí podpora v nezaměstnanosti. Jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, na kterou otec platí 5000,- Kč alimenty. A žiji v jedné domácnosti s přítelem. Nemohu zůstat úplně bez příjmu. Mohu žádat např. o pomoc v hmotné nouzi či podobně.

Zobrazit odpověď

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď