Příspěvek na bydlení – vrácené přeplatky

Dobrý den,

pobírám příspěvek na bydlení (asi 2500 Kč) (starobní důchod mám 7200 Kč) až po dlouhé době 19 měsíců mě majitel bytu poslal konečně přeplatky (asi 10-11000 Kč).

Co bude dál? To přijdu o příspěvek na bydlení?

Po za zaplacení nájmu (6500 Kč – levnější jsem nesehnal) žiji jenom z příspěvku.

Mám obavy, co bude dál. Mám nárok na příspěvek, který je pro mě důležitý?

Poradíte? Děkuji

Dotaz poslal/a: Karel P., 30.11.2016 18:35
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.12.2016 17:08 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení, se dokládají příjmy a výdaje na bydlení vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A na základě toho, jaké v tomto období byly příjmy/výdaje za bydlení, se pak přiznává dávka na další 3 měsíce.

Pokud je vám vrácen v některém kalendářním čtvrtletí vrácen přeplatek, tak až půjdete znovu předkládat příjmy a výdaje tak, se to zohlední. Za kalendářní čtvrtletí, ve kterém vám byl přeplatek vrácen, se o tuto částku snižují náklady na bydlení.

Pokud tedy běžně platíte za bydlení 6500 Kč, tak při vrácení přeplatku 11000 by vám za dané čtvrtletí vycházely průměrné měsíční náklady na bydlení „jenom“ 2834 Kč. Je tedy možné, že díky nízkým nákladům na bydlení vám pak na další 3 měsíce nebude příspěvek na bydlení přiznán, nebo bude ve značně nižší výši.

A za další tři měsíce, pak zase budete mít nárok na příspěvek na bydlení ve stejné výši jako, v měsících před tím, kdy jste neměl tento přeplatek. Vliv vráceného přeplatku se tedy projeví pouze v jednom čtvrtletí, které následuje těsně poté, co vám jsou přeplatky vráceny.

Vzhledem k tomu že příspěvek na bydlení za 3 měsíce máte 7500 Kč a přeplatek jste dostal 10 – 11 tisíc korun, tak ve výsledku budete mít „více“ peněz i když 3 měsíce nebudete dostávat přídavky na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď