Příspěvek na bydlení – vrácené přeplatky

Dobrý den,

pobírám příspěvek na bydlení (asi 2500 Kč) (starobní důchod mám 7200 Kč) až po dlouhé době 19 měsíců mě majitel bytu poslal konečně přeplatky (asi 10-11000 Kč).

Co bude dál? To přijdu o příspěvek na bydlení?

Po za zaplacení nájmu (6500 Kč – levnější jsem nesehnal) žiji jenom z příspěvku.

Mám obavy, co bude dál. Mám nárok na příspěvek, který je pro mě důležitý?

Poradíte? Děkuji

Dotaz poslal/a: Karel P., 30.11.2016 18:35
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.12.2016 17:08 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení, se dokládají příjmy a výdaje na bydlení vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A na základě toho, jaké v tomto období byly příjmy/výdaje za bydlení, se pak přiznává dávka na další 3 měsíce.

Pokud je vám vrácen v některém kalendářním čtvrtletí vrácen přeplatek, tak až půjdete znovu předkládat příjmy a výdaje tak, se to zohlední. Za kalendářní čtvrtletí, ve kterém vám byl přeplatek vrácen, se o tuto částku snižují náklady na bydlení.

Pokud tedy běžně platíte za bydlení 6500 Kč, tak při vrácení přeplatku 11000 by vám za dané čtvrtletí vycházely průměrné měsíční náklady na bydlení „jenom“ 2834 Kč. Je tedy možné, že díky nízkým nákladům na bydlení vám pak na další 3 měsíce nebude příspěvek na bydlení přiznán, nebo bude ve značně nižší výši.

A za další tři měsíce, pak zase budete mít nárok na příspěvek na bydlení ve stejné výši jako, v měsících před tím, kdy jste neměl tento přeplatek. Vliv vráceného přeplatku se tedy projeví pouze v jednom čtvrtletí, které následuje těsně poté, co vám jsou přeplatky vráceny.

Vzhledem k tomu že příspěvek na bydlení za 3 měsíce máte 7500 Kč a přeplatek jste dostal 10 – 11 tisíc korun, tak ve výsledku budete mít „více“ peněz i když 3 měsíce nebudete dostávat přídavky na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď