Mám nárok na přídavky na bydlení?

Dobrý den,

letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila.

Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď budu bez práce (na sociální podporu nemám nárok – nemám odpracovaný rok), je možné žádat alespoň o příspěvek na bydlení?

V nájemním bytě mám spolubydlící, která je vázaná podnájemní smlouvou, kterou má uzavřenou se mnou.

Mám nárok na nějakou státní podporu, když trvale bydlím v bytě 2+1 a práci jsem opustila na vlastní žádost?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Marta K., 20.12.2016 16:10
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.12.2016 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení a to jestli jste zaměstnána, nebo to z jakého důvodu jste ukončila zaměstnání spolu nijak nesouvisí (leda s ohledem na to, že se dokládají příjmy).

Ano, pokud jste po ukončení studia VŠ pracovala méně než jeden rok, pak nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tam je požadováno, abyste pracovala (resp. byla účastníkem důchodového pojištění) po dobu minimálně 12 měsíců v posledních 2 letech.

U příspěvku na bydlení ale záleží na tom, jestli máte v daném bytě vedený trvalý pobyt (což jak píšete, máte). Dále pak na tom, o jakou formu bydlení se jedná (píšete, že se jedná o nájem). V takovém případě i můžete podat žádost o přídavky na bydlení.

O ty se žádá na místním Úřadu práce (budete ale zřejmě jiné oddělení než to kde řešíte podporu v nezaměstnanosti). U této dávky jeto tak že se dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Aktuálně tedy (těch několik dní do konce prosince) by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za červenec 2016 – září 2016. Od začátku ledna 2017 se pak budou dokládat příjmy za říjen 2016 až prosinec 2016.

Zde pak bude záležet na tom, jak vysoké byly tyto příjmy a výdaje za bydlení. Mezi příjmy je nutné doložit příjem všech osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt. Pokud jej tam má i vaše spolubydlící, pak by ho dokládala i ona. Nebo jiné osoby, které mají v bytě TP.

Jako náklady na bydlení se dokládá zaplacené nájemné (složenka, výpis z účtu) a případě další platby, pokud nejsou součástí nájmu (elektřina, voda, plyn apod.). Kromě toho také bude nutné při žádosti o dávku na bydlení předložit nájemní smlouvu a osobní doklady všech osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď