Příspěvek na bydlení pro studenta střední školy

Dobrý den,

rád bych se informoval o tom, co musím splňovat za kritéria pro poskytnutí příspěvku na bydlení.

Je mi 22 let a jsem studentem denního studia na střední škole. Momentálně bydlím s matkou. Rád bych se odstěhoval a osamostatnil ještě dříve, než ukončím střední školu (rodinné důvody).

Chodím nepravidelně na brigády, pobírám sirotčí důchod a s matkou bych se musel domluvit na výživném (musí toto výživné stanovit soud nebo stačí vzájemná dohoda?)

Tímto bych se chtěl konkrétně zeptat, co musím splňovat za kritéria pro poskytnutí příspěvku na bydlení a co všechno bych musel doložit. Zdali se příspěvek vztahuje jenom na nájemní smlouvu nebo bych mohl bydlet v podnájmu u někoho?

Popřípadě zdali se dá tato smlouva poupravit a napsat tak, abych na příspěvek dosáhnul? Dále co všechno hraje roli pro poskytnutí příspěvku, zdali je to např. (výše nájemného, výše sirotčího důchodu, alimentů, atd.) nebo se jedná čistě o příspěvek na bydlení bez ohledu na výši těchto „podpor“, které jsem zmínil.

Předem děkuji za odpověď a za Váš čas

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Jan S., 27.12.2016 20:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 15:53 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si můžete požádat, pouze pokud se jedná o bydlení v nájmu (nebo pokud by šlo o váš byt v osobním vlastnictví nebo případně družstevní byt). Pokud byste měl uzavřenou pouze podnájemní smlouvu, tak u ní již na příspěvek na bydlení nárok není.

Nevím, jak to myslíte s tím „upravit smlouvu“. Buďto je uzavřena nájemní smlouva nebo podnájemní. Nevím o tom, jak by se dala zformulovat podnájemní smlouva, aby vyhovovala podmínkám nároku na příspěvek na bydlení.

Další podmínku pro to, abyste měl případně nárok na příspěvek na bydlení, je pak i to, že v daném bytě musíte mít trvalý pobyt. Bez něj také nemáte nárok na tuto dávku na bydlení.

A nakonec se u příspěvku na bydlení posuzují příjmy a náklady na bydlení. Ty se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste šel o příspěvek na bydlení požádat nyní, v lednu 2017, pak se budou dokládat příjmy a náklady za bydlení za říjen, listopad a prosinec. Z tohoto pohledu si pak tedy nemůžete o přípravek na bydlení požádat ihned, jakmile se nastěhujete do nového bytu, ale až s určitým odstupem, kdy již můžete doložit nějaké náklady na bydlení (dokládají se ty skutečně zaplacení – složenky, účty, výpis z účtu apod.).

Co se týká příjmů – ty se dokládají za všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště. Platí, že 30% příjmů (v Praze 35%) nestačí k pokrytí výdajů na bydlení, a současně těchto 30% (resp. 35%) není více než normativní náklady na bydlení, pak byste měl mít nárok na tuto dávku (pokud jsou současně splněny všechny ostatní podmínky).

Jako příjem by se u vás počítal jak zmíněný sirotčí důchod, tak případně výživné tak i příjmy z brigády (pokud by spadaly do oněch 3 měsíců, které se v konkrétním období dokládají).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď