Příspěvek na bydlení – z čeho se vypočítává výše?

Dobrý den,

rád bych se informoval o příspěvku na bydlení. Podle čeho se vypočítává výše příspěvku?

Dám příklad: Jelikož jsem student a rád bych se osamostatnil, mé příjmy by byly měsíčně cca 5 000 Kč (včetně alimentů, apod.) a našel bych si byt na nájemní smlouvu ve výši 10 000 – 11 000 Kč/měsíčně (včetně energií a dalších poplatků) kolik by činil příspěvek na bydlení? Jak jsem již uvedl, kdybych si našel byt, který by činil takovýto nájem, neměl bych na zaplacení tohoto bytu. Musel bych zvolit variantu, aby mi třeba finančně pomohl kamarád a mohl jsem to měsíčně zaplatit než by mi za 3 měsíce začali chodit příspěvky na bydlení a i to by bylo tzv. ve hvězdách.

Ptám se ještě jednou, podle čeho se vypočítává výše příspěvku na bydlení? Nebylo by mi potom řečeno, že jsem si měl např. vybrat byt levnější a jelikož se dokládají i výpisy z účtu a tam by byli moje čisté příjmy 5 000 Kč (jak jsem již zmiňoval) a ten zbytek pomoc od kamaráda (ale to je dočasné), tak by mi bylo řečeno, že byt zaplatím, a tak mi třeba žádný příspěvek nedají nebo třeba jen příspěvek ve výši 2 000 Kč, bez ohledu na to, že můj příjem je 5 000 Kč a zbytek není můj příjem, ale jenom dočasná pomoc? Také z něčeho musím žít a zaplatit si každodenní lidské potřeby (jídlo, dále kosmetika, oblečení, atd.) A ne 5 000 Kč dát do bytu a pak nemít nic.

Můžete mi nějak zodpovědět mojí otázku?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jan S., 15.01.2017 12:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.01.2017 14:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše příspěvku na bydlení je určujících několik faktorů. Tím prvním je to, že náklady na bydlení jsou vyšší než 30% (resp. 35%) příjmu, což byste ale s příjmem 5000 Kč a náklady na bydlení ve výši 10000 Kč zřejmě splňoval:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Dále pak u příspěvku na bydlení záleží na počtu osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt. Tedy ne podle toho kolik lidí v daném bytě skutečně bydlí, ale právě podle toho, kolik zde má trvalé bydliště. Podle toho se pak odvíjí výše normativních nákladů na bydlení. Také se pak dokládají příjmy všech osob, které mají v bytě trvalé bydliště.

V neposlední řadě pak záleží na velikosti města, ve kterém byste si pronajímal byt – výše normativních nákladů na bydlení je odstupňována podle velikosti města.

Takže čistě teoreticky  - pokud byste měl uzavřenou nájemní smlouvu na nějaký byt, ve kterém byste měl současně trvalé bydliště (to je důležité, bez trvalého pobytu nárok na dávku není), a platil průměrné měsíční náklady na bydlení ve výši 10 000 Kč, a současně měl průměrný měsíční příjem ve výši 5000 Kč, pak pokud by se jednalo o Prahu, pak byste aktuálně měl mít nárok na příspěvek na bydlení ve výši 5970 Kč. Pokud by to ale byla nějaké město do 50 tisíc obyvatel pak by výše příspěvku na bydlení byla jen 3450 Kč.

Tedy ani v Praze, kde je výše příspěvku na bydlení nejvyšší by vám na ostatní náklady na živobytí nezůstávalo příliš mnoho peněz.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď