Příspěvek na bydlení v podnájmu?

Dobrý den

Chtěla bych se informovat ohledně příspěvku na bydlení.

Chtěla bych odejít od manžela.

Hledám si podnájem a chtěla bych, aby mi pronajímatel napsal trvalý pobyt, ale jsem vlastníkem bytu, ve kterém bych nebydlela, zůstal by v něm manžel.

Mám nárok na nějakou pomoc?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika c, 28.04.2017 09:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.04.2017 19:14 napsal/a:

Dobrý den,

Na úvod je potřeba říci, že příspěvek na bydlení může být poskytnut pouze v případě, že jsou splněny všechny podmínky. Mezi ty hlavní podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení patří především to, že se jedná o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu.

Druhou, neméně důležitou podmínkou, je pak to, že v bytě/domě, na který žádáte příspěvek na bydlení, máte vedený trvalý pobyt.

Pokud jsou tyto dvě hlavní podmínky splněny, pak již stačí jen doložit vaše příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A současně také náklady na bydlení (ty skutečně zaplacené), opět za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pak už jen záleží na tom, jaká je výše vašeho příjmu, a jak vysoké máte náklady na bydlení.

V dotazu píšete, že si hledáte podnájem. V případě, že by se jednalo opravdu o podnájem – tedy, že byste neuzavírala nájemní smlouvu s majitelem bytu, ale podnájemní smlouvu s nájemcem (který pak má nájemní smlouvu s majitelem), tak nebudete mít možnost získat příspěvek na bydlení. Ten se totiž na podnájemní smlouvu nevztahuje. Abyste měla možnost žádat si o přídavky na bydlení, potřebujete nájemní smlouvu a trvalý pobyt.

To, že jste současně majitelem jiného bytu, ničemu nevadí. U této sociální dávky se neposuzuje vaše celková majetková situace, tedy ani to jestli jste vlastníkem nějaké jiné nemovitosti. Rozhodující je právě jen ta nájemní smlouvu a trvalé bydliště (a také pochopitelně výše příjmu a nákladů na bydlení).

Trochu jiná situace je u dávek pomoci ve hmotné nouzi. V případě, že byste neměla vůbec žádný příjem, nebo jen opravdu velmi nízký, můžete spadat do kategorie „osoba ve hmotné“ nouzi. V rámci dávek pomoci ve hmotné nouzi je pak poskytován příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Tento doplatek na bydlení pak může být v odůvodněných případech poskytnut, i když bydlíte v podnájmu nebo třeba jen na ubytovně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď