Příspěvek na bydlení – jaké měsíce se dokládají?

Dobrý den,

prosím o informaci – za jaké měsíce budu dokládat příjmy, když chci požádat o příspěvek na bydlení od května?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Helena K., 21.05.2017 04:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.05.2017 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je jednou ze sociálních dávek, které se vyplácí na časově omezenou dobu, a po uplynutí této doby je pak vždy nutné dokládat oprávněnost nároku v dalším období. U příspěvku na bydlení jsou tímto obdobím 3 měsíce, resp. přesněji je to vždy kalendářní čtvrtletí.

V případě příspěvku na bydlení je to tedy tak, že v aktuálním čtvrtletí se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní – tedy v květnu 2017, se dokládají příjmy a náklady na bydlení za 1 kalendářní čtvrtletí 2017, tedy leden až březen. Od začátku července se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za 2 kalendářní čtvrtletí a to za měsíce duben až červen. A tak dále, v říjnu se dokládá 3 čtvrtletí, v lednu 2018 je to 4 kalendářní čtvrtletí 2017.

Dokládají se vždy příjmy všech osob, které jsou pro účely příspěvku na bydlení posuzovány společně. Tedy osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně uhrazené – tedy složenky, výpis z účtu apod. Mezi náklady na bydlení patří zaplacený nájem (nebo u bytů v osobním/družstevním vlastnictví jsou to obdobné náklady). Dále sem patří platby za služby a energie, jako je voda, elektřina, plyn apod.

Mezi náklady na bydlení pak ale nepatří třeba splátky hypotéky nebo jiného úvěru na bydlení. Nepatří sem ani platby za pevnou telefonní linku, za internet nebo za kabelovou televizi.

V souvislosti s nastěhováním do nového nájemního bytu se do nákladů na bydlení nezapočítává ani zaplacená kauce, která se u pronajatých bytů často platí ve výši 1 až 3 měsíční nájmy.

Při posuzování nároku na přídavky na bydlení, se pak ještě zohledňuje třeba i to, když je vám v daném kalendářním čtvrtletí vrácen nějaký přeplatek za služby, nebo naopak musíte uhradit nedoplatek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

-

Dobrý den, prosím, mám dotaz: Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit). V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. […]

Zobrazit odpověď

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď