Příspěvek na bydlení – jaké měsíce se dokládají?

Dobrý den,

prosím o informaci – za jaké měsíce budu dokládat příjmy, když chci požádat o příspěvek na bydlení od května?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Helena K., 21.05.2017 04:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.05.2017 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je jednou ze sociálních dávek, které se vyplácí na časově omezenou dobu, a po uplynutí této doby je pak vždy nutné dokládat oprávněnost nároku v dalším období. U příspěvku na bydlení jsou tímto obdobím 3 měsíce, resp. přesněji je to vždy kalendářní čtvrtletí.

V případě příspěvku na bydlení je to tedy tak, že v aktuálním čtvrtletí se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní – tedy v květnu 2017, se dokládají příjmy a náklady na bydlení za 1 kalendářní čtvrtletí 2017, tedy leden až březen. Od začátku července se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za 2 kalendářní čtvrtletí a to za měsíce duben až červen. A tak dále, v říjnu se dokládá 3 čtvrtletí, v lednu 2018 je to 4 kalendářní čtvrtletí 2017.

Dokládají se vždy příjmy všech osob, které jsou pro účely příspěvku na bydlení posuzovány společně. Tedy osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně uhrazené – tedy složenky, výpis z účtu apod. Mezi náklady na bydlení patří zaplacený nájem (nebo u bytů v osobním/družstevním vlastnictví jsou to obdobné náklady). Dále sem patří platby za služby a energie, jako je voda, elektřina, plyn apod.

Mezi náklady na bydlení pak ale nepatří třeba splátky hypotéky nebo jiného úvěru na bydlení. Nepatří sem ani platby za pevnou telefonní linku, za internet nebo za kabelovou televizi.

V souvislosti s nastěhováním do nového nájemního bytu se do nákladů na bydlení nezapočítává ani zaplacená kauce, která se u pronajatých bytů často platí ve výši 1 až 3 měsíční nájmy.

Při posuzování nároku na přídavky na bydlení, se pak ještě zohledňuje třeba i to, když je vám v daném kalendářním čtvrtletí vrácen nějaký přeplatek za služby, nebo naopak musíte uhradit nedoplatek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Jak zjistím, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak zjistím, že mám nárok na příspěvek na bydlení? Nebo mám jít rovnou na sociálku? A co všechno sebou potřebuji? A jak dlouho trvá, než se dozvím, že mi ten příspěvek dají/nedají? Jsem v bytě měsíc a platila jsem nájem a kauci, v celkové výši 18 000 Kč. Nájem z toho činí 9000 […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď