Příspěvek na bydlení v obecním bytě

Dobrý den,

jsem na úřadu práce, práci mám sice sehnanou, ale jelikož jsem posledních 5 měsíců práce neschopný a je možné, že ještě nějaký čas budu, do nového zaměstnání zatím nemohu nastoupit.

Nepobírám žádné sociální dávky. Mám obecní byt, ve kterém bydlím sám.

Chci se zeptat, mám nárok na příspěvek na bydlení, a kde ho mám popř. nárokovat?

Nemám již žádné finanční prostředky, poslední 3 měsíce žiji „na dluh“, jen bydlení je 11 tisíc Kč.

Děkuji Vám velice za odpověď.

Dotaz poslal/a: Marek V., 27.05.2017 12:56

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.05.2017 14:53 napsal/a:
 

Dobrý den,

Mezi podmínky nároku na sociální dávku příspěvek na bydlení patří především to, že se jedná o byt/dům užívaný na základě platné nájemní smlouvy – což je zřejmě i váš případ (nebo by se případně muselo jednat o byt/dům v osobním vlastnictví).

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že v daném bytě máte vedenou adresu trvalého bydliště. Pokud byste náhodou neměl trvalý pobyt v tomto bytě, bude nutné nejprve provést změnu trvalého bydliště.

Pokud jsou splněny tyto dvě hlavní podmínky, pak se můžete obrátit na Úřad práce a zde podat žádost o příspěvek na bydlení. K vyřízení pak budete potřebovat doložit osobní doklady (občanský průkaz), nájemní smlouvu a také vaše příjmy a náklady na bydlení.

Příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy pokud byste si šel vyřizovat příspěvek na bydlení ještě nyní v květnu nebo pak v červnu, budete potřebovat doložit své příjmy a náklady za leden- březen. Následně poté v červenci, se budou dokládat náklady a příjmy za duben – červen. Atd. u příspěvku na bydlení je potřeba každé 3 měsíce dokládat příjem a náklady na bydlení.

Mezi příjmy se pak zahrnuje například podpora v nezaměstnanosti, výplata, nemocenské dávky apod. Náklady na bydlení se pak dokládají ty skutečně zaplacené (složenky, výpis z účtu apod.). Mezi náklady pak patří třeba nájem, platba za plyn, elektřinu, vodu apod.  Poplatky jako je třeba televize, telefon nebo třeba internet se naopak do nákladů na bydlení nepočítají.

V žádosti by pak měly být uvedeny všechny osoby, které mají v bytě trvalé bydliště, a jejich příjmy.

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od výše doložených příjmů, od výše doložených nákladů na bydlení, záleží i na počtu osob, které mají v bytě TP, a na velikosti města/obce.

O příspěvek na bydlení lze požádat i zpětně – maximálně o 3 měsíce zpět.

Pokud jste nyní zcela bez jakéhokoliv příjmu, pak mám za to, že byste případně mohl splňovat podmínky osoby ve hmotné nouzi, a mít tak případně nárok i na dávky pomoci ve hmotné nouze – jedná se konkrétně o příspěvek na živobytí a eventuálně ještě doplatek na bydlení. Ty se také vyřizují na Úřadu práce, takže se tam na ně můžete informovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,