Jaké osoby se počítají pro příspěvek na bydlení

Dobrý den,

prosím Vás, pobírám příspěvek na bydlení, mám trvalé bydliště i s mou dcerou a mám tu hlášenou ještě jednu osobu na městském úřadu, ale nemá tu trvalé bydliště tak že příjmy dávám jen s dcerou, protože tu jsme trvale hlášeni, ale za tu třetí osobu příjmy nedávám.

Nedopouštím se něčeho nesprávného, když jsme tu trvale hlášeny jen my dvě a na sociálku ale dávám, že v bytě jsou osoby tři, ale příjmy dávám jen za sebe a dceru za tu osobu ne protože nemá trvalé bydliště.

děkuji moc za rychlou odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka D., 27.01.2016 17:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2016 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky příspěvek na bydlení se jako okruh společně posuzovaných osob posuzují všechny osoby, které mají v daném bytě trvalý pobyt. Není tedy rozhodující to, kolik lidí v bytě skutečně žije (to se zohledňuje u jiných sociálních dávek, kde se posuzují příjmy ve společné domácnosti).

Konkrétně je toto upraveno zákonem (Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb.):

§ 7

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Takže běžně v praxi mohou nastávat situace, kdy je nějaká osoba v bytě hlášena k trvalému pobytu, ale nebydlí zde. I tak se při posuzování nároku na přídavek na bydlení bude započítávat.

Nebo opačně (stejně jako ve Vašem případě), kdy nějaká osoba v bytě sice žije, ale nemá zde trvalý pobyt. Pak se naopak do posuzování nároku na přídavky na bydlení nezahrnuje.

Takže to že hlásíte, že v bytě žijí tři osoby není příliš, „správně“. Od počtu osob se odvíjí i výše dávky, čím více osob má v bytě trvalý pobyt, tím je příspěvek na bydlení vyšší. To jestli Vám tato třetí osoba dávku skutečně zvyšuje nebo ne, nejsem schopna posoudit bez znalosti všech údajů, je to ale poměrně pravděpodobné.

Přímo v žádosti o dávku je část, kde je konkrétně uvedeno:

Osoby, které jsou v bytě společně s Vámi hlášeny k trvalému pobytu (sebe již neuvádějte): Podpisem stvrzuje každá z uvedených osob (v případě nezletilých dětí jejich zákonný zástupce) správnost a úplnost uvedených údajů. Dále stvrzuje, že je hlášena k trvalému pobytu v bytě uvedeném v části A a dává výslovný souhlas k tomu, aby státní orgány a další právnické osoby a fyzické osoby sdělily příslušnému úřadu, který o dávce rozhoduje nebo ji vyplácí, výši příjmu, údaje o přihlášení se k trvalému pobytu a o bydlišti v ČR, a v případě nezaopatřených dětí skutečnosti prokazující jejich nezaopatřenost.

Pokud v této části žádosti o příspěvek o bydlení uvádíte 3 osoby, pak je to špatně.

Takže do důsledku, pokud by na to na úřadu přišli, tak by po Vás mohli požadovat vrácení poměrné části příspěvku na bydlení, který čerpáte neoprávněně.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď