Příspěvek na bydlení – jak se dokládají poplatky započítané v nájmu?

Dobrý den,

chtěl bych si zažádat o příspěvek na bydlení.

Bydlím v nájmu, mám zde nahlášené trvalé bydliště. V nájemní smlouvě mám uvedeno, že platím 11000 nájem plus 2700 poplatky na plnění spojená s užívaného bytu (vodné, stočné, ukliď společných prostor, elektřina).

Jak mám úřadu doložit, kolik platím za vodu a elektřinu, když je smlouva napsaná takto, a energie jsou psané přímo na majitele bytu?

Dotaz poslal/a: Zdeněk H., 12.06.2017 10:13
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na příspěvek na bydlení vám vzniká, při užívání bytu na základě nájemní smlouvy, pokud v tomto bytě máte trvalé bydliště. Což jak uvádíte, by měla být vaše situace.

V takovém případě se dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (červen 2017), se tedy dokládají náklady a příjmy za leden – březen. Od července byste pak dokládal duben – červen, atd. Náklady a příjmy se takto dokládají opakovaně v každém čtvrtletí.

Náklady na bydlení pak jsou definovány v paragrafu 5, zákona o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 25

Náklady na bydlení

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

Žádost o příspěvek na bydlení se podává na příslušném formuláři a společně s ním se vyplňuje formulář „Doklad o výši nákladů na bydlení“. Ten vám případně potvrdí pronajímatel, nebo dokládáte zaplacené nájemné jinou formou (například složenka, výpis z účtu apod.).

Pokud jsou platby za elektřinu, vodu, plyn apod., nedílnou součástí nájmu, pak se o ně „nemusíte starat“, a dokládáte výši zaplaceného nájmu.

V nájemní smlouvě byste pak měl mít uvedeno, z jakých položek se tyto paušální poplatky (zmíněných 2700 Kč), skládají. Pokud by to Úřadu práce nestačilo, pronajímatel vám má povinnost vystavit podrobný rozpis jednotlivých položek – viz zákon 67/20013 Sb., paragraf 9:

(3) Na žádost příjemce služeb má poskytovatel služeb povinnost vystavit pro účely sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení podrobný rozpis paušální platby s vyčíslením jednotlivých položek za zúčtovatelné služby.

Tento rozpis by pak měl stačit k doložení toho, jaké poplatky jsou zahrnuty do nájemného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď