Příspěvek na bydlení – jak se dokládají poplatky započítané v nájmu?

Dobrý den,

chtěl bych si zažádat o příspěvek na bydlení.

Bydlím v nájmu, mám zde nahlášené trvalé bydliště. V nájemní smlouvě mám uvedeno, že platím 11000 nájem plus 2700 poplatky na plnění spojená s užívaného bytu (vodné, stočné, ukliď společných prostor, elektřina).

Jak mám úřadu doložit, kolik platím za vodu a elektřinu, když je smlouva napsaná takto, a energie jsou psané přímo na majitele bytu?

Dotaz poslal/a: Zdeněk H., 12.06.2017 10:13
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na příspěvek na bydlení vám vzniká, při užívání bytu na základě nájemní smlouvy, pokud v tomto bytě máte trvalé bydliště. Což jak uvádíte, by měla být vaše situace.

V takovém případě se dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (červen 2017), se tedy dokládají náklady a příjmy za leden – březen. Od července byste pak dokládal duben – červen, atd. Náklady a příjmy se takto dokládají opakovaně v každém čtvrtletí.

Náklady na bydlení pak jsou definovány v paragrafu 5, zákona o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 25

Náklady na bydlení

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

Žádost o příspěvek na bydlení se podává na příslušném formuláři a společně s ním se vyplňuje formulář „Doklad o výši nákladů na bydlení“. Ten vám případně potvrdí pronajímatel, nebo dokládáte zaplacené nájemné jinou formou (například složenka, výpis z účtu apod.).

Pokud jsou platby za elektřinu, vodu, plyn apod., nedílnou součástí nájmu, pak se o ně „nemusíte starat“, a dokládáte výši zaplaceného nájmu.

V nájemní smlouvě byste pak měl mít uvedeno, z jakých položek se tyto paušální poplatky (zmíněných 2700 Kč), skládají. Pokud by to Úřadu práce nestačilo, pronajímatel vám má povinnost vystavit podrobný rozpis jednotlivých položek – viz zákon 67/20013 Sb., paragraf 9:

(3) Na žádost příjemce služeb má poskytovatel služeb povinnost vystavit pro účely sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení podrobný rozpis paušální platby s vyčíslením jednotlivých položek za zúčtovatelné služby.

Tento rozpis by pak měl stačit k doložení toho, jaké poplatky jsou zahrnuty do nájemného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Rodina a 5 dětí – máme nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda by mi někdo poradil, jestli máme nárok na nějaké dávky. Máme 5 dětí (od 4 do 12let) bydlíme ve vlastním domě. Já i manželka pracujeme. Já mám cca 38000Kč hrubého a manželka cca 28000Kč hrubého. Děkuji za radu – případné další info rád doplním.

Zobrazit odpověď

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď