Příspěvek na bydlení – jak se dokládají poplatky započítané v nájmu?

Dobrý den,

chtěl bych si zažádat o příspěvek na bydlení.

Bydlím v nájmu, mám zde nahlášené trvalé bydliště. V nájemní smlouvě mám uvedeno, že platím 11000 nájem plus 2700 poplatky na plnění spojená s užívaného bytu (vodné, stočné, ukliď společných prostor, elektřina).

Jak mám úřadu doložit, kolik platím za vodu a elektřinu, když je smlouva napsaná takto, a energie jsou psané přímo na majitele bytu?

Dotaz poslal/a: Zdeněk H., 12.06.2017 10:13
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na příspěvek na bydlení vám vzniká, při užívání bytu na základě nájemní smlouvy, pokud v tomto bytě máte trvalé bydliště. Což jak uvádíte, by měla být vaše situace.

V takovém případě se dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (červen 2017), se tedy dokládají náklady a příjmy za leden – březen. Od července byste pak dokládal duben – červen, atd. Náklady a příjmy se takto dokládají opakovaně v každém čtvrtletí.

Náklady na bydlení pak jsou definovány v paragrafu 5, zákona o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 25

Náklady na bydlení

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

Žádost o příspěvek na bydlení se podává na příslušném formuláři a společně s ním se vyplňuje formulář „Doklad o výši nákladů na bydlení“. Ten vám případně potvrdí pronajímatel, nebo dokládáte zaplacené nájemné jinou formou (například složenka, výpis z účtu apod.).

Pokud jsou platby za elektřinu, vodu, plyn apod., nedílnou součástí nájmu, pak se o ně „nemusíte starat“, a dokládáte výši zaplaceného nájmu.

V nájemní smlouvě byste pak měl mít uvedeno, z jakých položek se tyto paušální poplatky (zmíněných 2700 Kč), skládají. Pokud by to Úřadu práce nestačilo, pronajímatel vám má povinnost vystavit podrobný rozpis jednotlivých položek – viz zákon 67/20013 Sb., paragraf 9:

(3) Na žádost příjemce služeb má poskytovatel služeb povinnost vystavit pro účely sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení podrobný rozpis paušální platby s vyčíslením jednotlivých položek za zúčtovatelné služby.

Tento rozpis by pak měl stačit k doložení toho, jaké poplatky jsou zahrnuty do nájemného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Jak zjistím, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak zjistím, že mám nárok na příspěvek na bydlení? Nebo mám jít rovnou na sociálku? A co všechno sebou potřebuji? A jak dlouho trvá, než se dozvím, že mi ten příspěvek dají/nedají? Jsem v bytě měsíc a platila jsem nájem a kauci, v celkové výši 18 000 Kč. Nájem z toho činí 9000 […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď