Příspěvek na bydlení – jak se dokládají poplatky započítané v nájmu?

Dobrý den,

chtěl bych si zažádat o příspěvek na bydlení.

Bydlím v nájmu, mám zde nahlášené trvalé bydliště. V nájemní smlouvě mám uvedeno, že platím 11000 nájem plus 2700 poplatky na plnění spojená s užívaného bytu (vodné, stočné, ukliď společných prostor, elektřina).

Jak mám úřadu doložit, kolik platím za vodu a elektřinu, když je smlouva napsaná takto, a energie jsou psané přímo na majitele bytu?

Dotaz poslal/a: Zdeněk H., 12.06.2017 10:13
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na příspěvek na bydlení vám vzniká, při užívání bytu na základě nájemní smlouvy, pokud v tomto bytě máte trvalé bydliště. Což jak uvádíte, by měla být vaše situace.

V takovém případě se dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (červen 2017), se tedy dokládají náklady a příjmy za leden – březen. Od července byste pak dokládal duben – červen, atd. Náklady a příjmy se takto dokládají opakovaně v každém čtvrtletí.

Náklady na bydlení pak jsou definovány v paragrafu 5, zákona o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 25

Náklady na bydlení

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

Žádost o příspěvek na bydlení se podává na příslušném formuláři a společně s ním se vyplňuje formulář „Doklad o výši nákladů na bydlení“. Ten vám případně potvrdí pronajímatel, nebo dokládáte zaplacené nájemné jinou formou (například složenka, výpis z účtu apod.).

Pokud jsou platby za elektřinu, vodu, plyn apod., nedílnou součástí nájmu, pak se o ně „nemusíte starat“, a dokládáte výši zaplaceného nájmu.

V nájemní smlouvě byste pak měl mít uvedeno, z jakých položek se tyto paušální poplatky (zmíněných 2700 Kč), skládají. Pokud by to Úřadu práce nestačilo, pronajímatel vám má povinnost vystavit podrobný rozpis jednotlivých položek – viz zákon 67/20013 Sb., paragraf 9:

(3) Na žádost příjemce služeb má poskytovatel služeb povinnost vystavit pro účely sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení podrobný rozpis paušální platby s vyčíslením jednotlivých položek za zúčtovatelné služby.

Tento rozpis by pak měl stačit k doložení toho, jaké poplatky jsou zahrnuty do nájemného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď