Příspěvek na bydlení – manželka má trvalé bydliště jinde

Dobrý den,

Já i mé 3 děti do 7 let, máme trvalé bydliště, manželka ho má jinde, ale žijeme normálně ve společné domácnosti.

Bude se její příjem vztahovat na přiznání příspěvku nebo na výši?

Mám vůbec možnost o příspěvek žádat? Děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 21.03.2018 05:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.03.2018 17:05 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si můžete požádat v bytě nebo domě, ve kterém máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu, nebo v bytě/domě, který je vašem osobním (družstevním) vlastnictví. Podstatné je tedy to, jestli je nájemní smlouva uzavřena na vaše jméno (nebo jestli jste majitelem bytu vy). Pokud ano, a současně v daném bytě máte trvalé bydliště, tak si o příspěvek na bydlení určitě požádat můžete.

Pokud by ale nájemní smlouva byla uzavřena na vaši manželku (nebo byl byt/dům v jejím osobním vlastnictví), a ona měla trvalé bydliště jinde, pak by nebylo možné žádat o příspěvek na bydlení. Žádat totiž může jen nájemník (ten na koho je uzavřena nájemní smlouva), nebo majitel bytu.

U příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste o příspěvek na bydlení žádal v březnu 2018, dokládají se náklady za říjen – prosinec 2017. V dubnu 2018 se pak dokládá leden – březen 2018. Mezi náklady patří třeba zaplacené nájemné, poplatky za energie a služby jako je plyn, voda, elektřina apod.

Podobně, jako náklady na bydlení, se dokládají i příjmy. A to za všechny společně posuzované osoby. Zatímco ale u jiných sociálních dávek se zpravidla posuzují příjmy všech osob, které sdílí společnou domácnost, u příspěvku na bydlení je to jiné. Tam se jako společně posuzované osoby berou jen ty osoby, které mají v bytě trvalé bydliště.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195 Sb., paragraf 7:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Není tedy ani tak podstatné, že s vámi žije manželka ve společné domácnosti, jako především to, kde má trvalé bydliště.

Její příjem by se tedy neměl u příspěvku na bydlení zohledňovat. To má pak dvojí dopad. Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Čím méně osob, tím je příspěvek nižší. Současně se ale nárok na příspěvek na bydlení odvíjí od výše příjmu společně posuzovaných osob. Čím je příjem nižší, tím je pravděpodobnější že na příspěvek budete mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď