Příspěvek na bydlení – manželka má trvalé bydliště jinde

Dobrý den,

Já i mé 3 děti do 7 let, máme trvalé bydliště, manželka ho má jinde, ale žijeme normálně ve společné domácnosti.

Bude se její příjem vztahovat na přiznání příspěvku nebo na výši?

Mám vůbec možnost o příspěvek žádat? Děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 21.03.2018 05:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.03.2018 17:05 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si můžete požádat v bytě nebo domě, ve kterém máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu, nebo v bytě/domě, který je vašem osobním (družstevním) vlastnictví. Podstatné je tedy to, jestli je nájemní smlouva uzavřena na vaše jméno (nebo jestli jste majitelem bytu vy). Pokud ano, a současně v daném bytě máte trvalé bydliště, tak si o příspěvek na bydlení určitě požádat můžete.

Pokud by ale nájemní smlouva byla uzavřena na vaši manželku (nebo byl byt/dům v jejím osobním vlastnictví), a ona měla trvalé bydliště jinde, pak by nebylo možné žádat o příspěvek na bydlení. Žádat totiž může jen nájemník (ten na koho je uzavřena nájemní smlouva), nebo majitel bytu.

U příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste o příspěvek na bydlení žádal v březnu 2018, dokládají se náklady za říjen – prosinec 2017. V dubnu 2018 se pak dokládá leden – březen 2018. Mezi náklady patří třeba zaplacené nájemné, poplatky za energie a služby jako je plyn, voda, elektřina apod.

Podobně, jako náklady na bydlení, se dokládají i příjmy. A to za všechny společně posuzované osoby. Zatímco ale u jiných sociálních dávek se zpravidla posuzují příjmy všech osob, které sdílí společnou domácnost, u příspěvku na bydlení je to jiné. Tam se jako společně posuzované osoby berou jen ty osoby, které mají v bytě trvalé bydliště.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195 Sb., paragraf 7:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Není tedy ani tak podstatné, že s vámi žije manželka ve společné domácnosti, jako především to, kde má trvalé bydliště.

Její příjem by se tedy neměl u příspěvku na bydlení zohledňovat. To má pak dvojí dopad. Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Čím méně osob, tím je příspěvek nižší. Současně se ale nárok na příspěvek na bydlení odvíjí od výše příjmu společně posuzovaných osob. Čím je příjem nižší, tím je pravděpodobnější že na příspěvek budete mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď