Příspěvek na bydlení – manželka má trvalé bydliště jinde

Dobrý den,

Já i mé 3 děti do 7 let, máme trvalé bydliště, manželka ho má jinde, ale žijeme normálně ve společné domácnosti.

Bude se její příjem vztahovat na přiznání příspěvku nebo na výši?

Mám vůbec možnost o příspěvek žádat? Děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 21.03.2018 05:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.03.2018 17:05 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si můžete požádat v bytě nebo domě, ve kterém máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu, nebo v bytě/domě, který je vašem osobním (družstevním) vlastnictví. Podstatné je tedy to, jestli je nájemní smlouva uzavřena na vaše jméno (nebo jestli jste majitelem bytu vy). Pokud ano, a současně v daném bytě máte trvalé bydliště, tak si o příspěvek na bydlení určitě požádat můžete.

Pokud by ale nájemní smlouva byla uzavřena na vaši manželku (nebo byl byt/dům v jejím osobním vlastnictví), a ona měla trvalé bydliště jinde, pak by nebylo možné žádat o příspěvek na bydlení. Žádat totiž může jen nájemník (ten na koho je uzavřena nájemní smlouva), nebo majitel bytu.

U příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste o příspěvek na bydlení žádal v březnu 2018, dokládají se náklady za říjen – prosinec 2017. V dubnu 2018 se pak dokládá leden – březen 2018. Mezi náklady patří třeba zaplacené nájemné, poplatky za energie a služby jako je plyn, voda, elektřina apod.

Podobně, jako náklady na bydlení, se dokládají i příjmy. A to za všechny společně posuzované osoby. Zatímco ale u jiných sociálních dávek se zpravidla posuzují příjmy všech osob, které sdílí společnou domácnost, u příspěvku na bydlení je to jiné. Tam se jako společně posuzované osoby berou jen ty osoby, které mají v bytě trvalé bydliště.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195 Sb., paragraf 7:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Není tedy ani tak podstatné, že s vámi žije manželka ve společné domácnosti, jako především to, kde má trvalé bydliště.

Její příjem by se tedy neměl u příspěvku na bydlení zohledňovat. To má pak dvojí dopad. Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Čím méně osob, tím je příspěvek nižší. Současně se ale nárok na příspěvek na bydlení odvíjí od výše příjmu společně posuzovaných osob. Čím je příjem nižší, tím je pravděpodobnější že na příspěvek budete mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď