Příspěvek na bydlení – manželka má trvalé bydliště jinde

Dobrý den,

Já i mé 3 děti do 7 let, máme trvalé bydliště, manželka ho má jinde, ale žijeme normálně ve společné domácnosti.

Bude se její příjem vztahovat na přiznání příspěvku nebo na výši?

Mám vůbec možnost o příspěvek žádat? Děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 21.03.2018 05:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.03.2018 17:05 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si můžete požádat v bytě nebo domě, ve kterém máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu, nebo v bytě/domě, který je vašem osobním (družstevním) vlastnictví. Podstatné je tedy to, jestli je nájemní smlouva uzavřena na vaše jméno (nebo jestli jste majitelem bytu vy). Pokud ano, a současně v daném bytě máte trvalé bydliště, tak si o příspěvek na bydlení určitě požádat můžete.

Pokud by ale nájemní smlouva byla uzavřena na vaši manželku (nebo byl byt/dům v jejím osobním vlastnictví), a ona měla trvalé bydliště jinde, pak by nebylo možné žádat o příspěvek na bydlení. Žádat totiž může jen nájemník (ten na koho je uzavřena nájemní smlouva), nebo majitel bytu.

U příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste o příspěvek na bydlení žádal v březnu 2018, dokládají se náklady za říjen – prosinec 2017. V dubnu 2018 se pak dokládá leden – březen 2018. Mezi náklady patří třeba zaplacené nájemné, poplatky za energie a služby jako je plyn, voda, elektřina apod.

Podobně, jako náklady na bydlení, se dokládají i příjmy. A to za všechny společně posuzované osoby. Zatímco ale u jiných sociálních dávek se zpravidla posuzují příjmy všech osob, které sdílí společnou domácnost, u příspěvku na bydlení je to jiné. Tam se jako společně posuzované osoby berou jen ty osoby, které mají v bytě trvalé bydliště.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195 Sb., paragraf 7:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Není tedy ani tak podstatné, že s vámi žije manželka ve společné domácnosti, jako především to, kde má trvalé bydliště.

Její příjem by se tedy neměl u příspěvku na bydlení zohledňovat. To má pak dvojí dopad. Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Čím méně osob, tím je příspěvek nižší. Současně se ale nárok na příspěvek na bydlení odvíjí od výše příjmu společně posuzovaných osob. Čím je příjem nižší, tím je pravděpodobnější že na příspěvek budete mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Rodina a 5 dětí – máme nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda by mi někdo poradil, jestli máme nárok na nějaké dávky. Máme 5 dětí (od 4 do 12let) bydlíme ve vlastním domě. Já i manželka pracujeme. Já mám cca 38000Kč hrubého a manželka cca 28000Kč hrubého. Děkuji za radu – případné další info rád doplním.

Zobrazit odpověď

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď