Příspěvek na bydlení a narození dítěte

Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení. V březnu se mi narodí miminko.

Je nutné po porodu ihned nahlásit, že už v bytě nežijí jen já, ale i syn? Stačí na úřad poslat pouze nová nájemní smlouva?

Ještě by mě zajímalo, zda-li se rodičovský příspěvek bere, jako příjem a má na příspěvek vliv?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 25.03.2018 17:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2018 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (kam spadá i příspěvek na bydlení), platí obecná povinnost hlásit všechny změny do 8 pracovních dní – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 61:

§ 61

(1) Příjemce dávky je povinen písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce do osmi dnů změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku, její výši nebo výplatu.

Po narození dítěte byste tedy tuto skutečnost měla nahlásit na Úřad práce. Vzhledem k tomu, že výše přídavku na bydlení se odvíjí právě od počtu osob, které mají v daném bytě/domě trvalé bydliště, je pravděpodobné, že by mohlo dojít i ke zvýšení příspěvku.

Současně ale platí i to, že rodičovský příspěvek (který byste měla začít dostávat po narození dítěte) se započítává mezi příjmy, které rozhodují o nároku na příspěvek na bydlení – viz paragraf 5 (zákon 117/1995 Sb.):

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

b) z příjmů, které jsou podle zákona o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů, tyto příjmy:

f) rodičovský příspěvek pro nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení,

Jak rodičovský příspěvek, tak i příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce, až si tedy půjdete vyřídit žádost o rodičovský příspěvek, tak můžete rodnou vyřešit i ten příspěvek na bydlení.

 

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď