Příspěvek na bydlení a narození dítěte

Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení. V březnu se mi narodí miminko.

Je nutné po porodu ihned nahlásit, že už v bytě nežijí jen já, ale i syn? Stačí na úřad poslat pouze nová nájemní smlouva?

Ještě by mě zajímalo, zda-li se rodičovský příspěvek bere, jako příjem a má na příspěvek vliv?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 25.03.2018 17:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2018 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (kam spadá i příspěvek na bydlení), platí obecná povinnost hlásit všechny změny do 8 pracovních dní – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 61:

§ 61

(1) Příjemce dávky je povinen písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce do osmi dnů změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku, její výši nebo výplatu.

Po narození dítěte byste tedy tuto skutečnost měla nahlásit na Úřad práce. Vzhledem k tomu, že výše přídavku na bydlení se odvíjí právě od počtu osob, které mají v daném bytě/domě trvalé bydliště, je pravděpodobné, že by mohlo dojít i ke zvýšení příspěvku.

Současně ale platí i to, že rodičovský příspěvek (který byste měla začít dostávat po narození dítěte) se započítává mezi příjmy, které rozhodují o nároku na příspěvek na bydlení – viz paragraf 5 (zákon 117/1995 Sb.):

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

b) z příjmů, které jsou podle zákona o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů, tyto příjmy:

f) rodičovský příspěvek pro nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení,

Jak rodičovský příspěvek, tak i příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce, až si tedy půjdete vyřídit žádost o rodičovský příspěvek, tak můžete rodnou vyřešit i ten příspěvek na bydlení.

 

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď