Příspěvek na bydlení a narození dítěte

Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení. V březnu se mi narodí miminko.

Je nutné po porodu ihned nahlásit, že už v bytě nežijí jen já, ale i syn? Stačí na úřad poslat pouze nová nájemní smlouva?

Ještě by mě zajímalo, zda-li se rodičovský příspěvek bere, jako příjem a má na příspěvek vliv?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 25.03.2018 17:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2018 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (kam spadá i příspěvek na bydlení), platí obecná povinnost hlásit všechny změny do 8 pracovních dní – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 61:

§ 61

(1) Příjemce dávky je povinen písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce do osmi dnů změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku, její výši nebo výplatu.

Po narození dítěte byste tedy tuto skutečnost měla nahlásit na Úřad práce. Vzhledem k tomu, že výše přídavku na bydlení se odvíjí právě od počtu osob, které mají v daném bytě/domě trvalé bydliště, je pravděpodobné, že by mohlo dojít i ke zvýšení příspěvku.

Současně ale platí i to, že rodičovský příspěvek (který byste měla začít dostávat po narození dítěte) se započítává mezi příjmy, které rozhodují o nároku na příspěvek na bydlení – viz paragraf 5 (zákon 117/1995 Sb.):

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

b) z příjmů, které jsou podle zákona o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů, tyto příjmy:

f) rodičovský příspěvek pro nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení,

Jak rodičovský příspěvek, tak i příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce, až si tedy půjdete vyřídit žádost o rodičovský příspěvek, tak můžete rodnou vyřešit i ten příspěvek na bydlení.

 

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď