Příspěvek na bydlení a narození dítěte

Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení. V březnu se mi narodí miminko.

Je nutné po porodu ihned nahlásit, že už v bytě nežijí jen já, ale i syn? Stačí na úřad poslat pouze nová nájemní smlouva?

Ještě by mě zajímalo, zda-li se rodičovský příspěvek bere, jako příjem a má na příspěvek vliv?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 25.03.2018 17:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2018 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (kam spadá i příspěvek na bydlení), platí obecná povinnost hlásit všechny změny do 8 pracovních dní – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 61:

§ 61

(1) Příjemce dávky je povinen písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce do osmi dnů změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku, její výši nebo výplatu.

Po narození dítěte byste tedy tuto skutečnost měla nahlásit na Úřad práce. Vzhledem k tomu, že výše přídavku na bydlení se odvíjí právě od počtu osob, které mají v daném bytě/domě trvalé bydliště, je pravděpodobné, že by mohlo dojít i ke zvýšení příspěvku.

Současně ale platí i to, že rodičovský příspěvek (který byste měla začít dostávat po narození dítěte) se započítává mezi příjmy, které rozhodují o nároku na příspěvek na bydlení – viz paragraf 5 (zákon 117/1995 Sb.):

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

b) z příjmů, které jsou podle zákona o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů, tyto příjmy:

f) rodičovský příspěvek pro nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení,

Jak rodičovský příspěvek, tak i příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce, až si tedy půjdete vyřídit žádost o rodičovský příspěvek, tak můžete rodnou vyřešit i ten příspěvek na bydlení.

 

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď