Příspěvek na bydlení a narození dítěte

Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení. V březnu se mi narodí miminko.

Je nutné po porodu ihned nahlásit, že už v bytě nežijí jen já, ale i syn? Stačí na úřad poslat pouze nová nájemní smlouva?

Ještě by mě zajímalo, zda-li se rodičovský příspěvek bere, jako příjem a má na příspěvek vliv?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 25.03.2018 17:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2018 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (kam spadá i příspěvek na bydlení), platí obecná povinnost hlásit všechny změny do 8 pracovních dní – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 61:

§ 61

(1) Příjemce dávky je povinen písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce do osmi dnů změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku, její výši nebo výplatu.

Po narození dítěte byste tedy tuto skutečnost měla nahlásit na Úřad práce. Vzhledem k tomu, že výše přídavku na bydlení se odvíjí právě od počtu osob, které mají v daném bytě/domě trvalé bydliště, je pravděpodobné, že by mohlo dojít i ke zvýšení příspěvku.

Současně ale platí i to, že rodičovský příspěvek (který byste měla začít dostávat po narození dítěte) se započítává mezi příjmy, které rozhodují o nároku na příspěvek na bydlení – viz paragraf 5 (zákon 117/1995 Sb.):

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

b) z příjmů, které jsou podle zákona o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů, tyto příjmy:

f) rodičovský příspěvek pro nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení,

Jak rodičovský příspěvek, tak i příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce, až si tedy půjdete vyřídit žádost o rodičovský příspěvek, tak můžete rodnou vyřešit i ten příspěvek na bydlení.

 

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď