Příspěvek na bydlení na ubytovnu

Dobrý den,

rozešel jsem se s partnerkou a jdu na ubytovnu, kde budu platit 5600 Kč nájem se vším všudy.

Pracuji na HPP a můj příjem je 12500 Kč hrubého, platím výživné na 2 děti dohromady 2500 Kč + dluh na výživném 500 Kč měsíčně. Budu mít nějaký nárok na příspěvek na bydlení?

Nevadí, že mám dluh na výživném? A měl bych tedy nějaký nárok na příspěvek a kolik? Jsem z Ústí nad Labem,

děkuji za odpověď

s pozdravem

Dotaz poslal/a: Marian C., 03.11.2016 10:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.11.2016 03:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na sociální dávky „příspěvek na bydlení“ je nutné splňovat několik základních podmínek. Mezi ně patří mimo jiné i to, že o dávku si může žádat buďto majitel bytu (domu), nebo ten kdo, zde má uzavřenou platnou nájemní smlouvu, nebo „majitel“ družstevního bytu.

Druhou důležitou podmínkou pak je, že žadatel má v daném bytě (domě) vedeno trvalé bydliště.

Pokud udáváte, že budete bydlet na ubytovně, pak na dávku „příspěvek na bydlení“ nárok mít určitě nebudete.

Je zde ale ještě jedna dávka, která se jmenuje „doplatek na bydlení“. Ten je možné získat v určitých případech, i pokud bydlíte na ubytovně. Tato dávka patří ale mezi dávky pomoci ve hmotné nouzi, kdy ji získávají především osoby, jejichž příjmy jsou velmi nízké nebo vůbec žádné.

Vzhledem k udávanému příjmu 12500 Kč hrubého (i když tedy pro sociální dávky se zohledňuje čistý příjem), se domnívám, že nespadáte do kategorie osoba ve hmotné nouzi.

Samotný dluh na výživném by nijak nevadil. Na druhou stranu se nezohledňuje ani to, že část Vašeho příjmu platíte, jako výživné Při posuzování nároku na dávky se započítá Váš celý čistý příjem, bez ohledné na to, jestli z něj platíte nějaké pohledávky, výživné nebo cokoliv jiného.

Můžete se pochopitelně obrátit na místní Úřad práce, kde se řeší jak běžné sociální dávky, tak i dávky pomoci ve hmotné nouzi, kde Vám určitě dále poradí, jaké jsou možnosti. Ale jak již bylo zmíněno výše, domnívám se, že vám nevzniká nárok ani na jednu z obou zmíněných dávek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď