Příspěvek na bydlení a malá rodičovská dovolená

Dobrý den,

podle internetové kalkulačky jsem měl nárok na příspěvek na bydlení cca 4000 Kč. Dostal jsem ale dopis že dostanu jen 3000 Kč.

Může to být tím, že si manželka v tomto období snížila rodičovský příspěvek ze 7800 na 4000?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petr V., 16.05.2017 13:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.05.2017 16:10 napsal/a:

Dobrý den,

To, že má vaše manželka nižší příjem (tedy pokles příjmu ze 7600 Kč na 4000 Kč) by určitě nemělo vést k tomu, že byste měl nárok na nižší příspěvek na bydlení. Snížení příjmu (pokud se nemění jiné vstupní parametry pro výpočet), by naopak mělo vést k zvýšení příspěvku na bydlení.

Čistě orientační příklad – pokud by se jednalo o byt, kde máte nájemní smlouvu, v daném bytě by bydlely 4 osoby (2 dospělí a dvě děti), byt by byl v Praze a náklady na bydlení by byly 10500 Kč a celkový čistý příjem rodiny by byl 17600 Kč, pak je výše příspěvku na bydlení 4340 Kč. Pokud by příjem pokles a byl jen 14000 Kč, pak je výše příspěvku na bydlení 5600 Kč.

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od toho, jestli se jedná o bydlení v osobním nebo družstevním vlastnictví nebo jestli to je bydlení na základě nájemní smlouvy. Dále záleží na počtu osob, které mají v bytě/domě trvalé bydliště. A nakonec také záleží na tom, jak vysoké jsou doloženy příjmy za rozhodné období, a jaké jsou doložené skutečně zaplacené náklady na bydlení.

U příspěvku na bydlení se příjmy a náklady na bydlení dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy aktuálně, v květnu 2017 by se posuzovaly příjmy a náklady na bydlení za leden až březen 2017.

Pro určení výše příspěvku na bydlení jsou pak rozhodující skutečně zaplacené náklady. Nezáleží tedy ani tak na tom, co máte uvedeno třeba v nájemní smlouvě, ale co bylo v daném období skutečně zaplaceno. Vliv na výši dávky pak může mít i to, že je vám v daném období vrácen třeba nějaký přeplatek (třeba za vodu nebo elektřinu).

Záleží i na tom, jaké náklady na bydlení jste do kalkulačky zahrnul vy. Některé náklady, které běžně chápeme, jako součást nákladů na bydlení se při posuzování nároku na dávku nezapočítávají – typicky je to třeba platba za kabelovou televizi, za internet nebo pevnou telefonní linku. Stejně tak, jako se u bytu v osobním vlastnictví, mezi náklady na bydlení nezahrnují třeba splátky hypotéky.

V neposlední řadě pak také některé kalkulačky na internetu používají zjednodušený výpočet. V příslušném zákonu, který stanovuje pravidla pro tuto sociální dávku je celá řada různých podmínek a výjimek, které mohou být v takové internetové kalkulačce opomenuty.

Neznám vaši konkrétní situaci, takže nemohu posoudit, jestli ony 3000 Kč odpovídají tomu, na co byste měl mít nárok nebo ne. Každopádně pokud máte pocit, že vám byla výše dávky stanovena chybně, máte možnost do 30 dnů podat odvolání proti rozhodnutí Úřadu práce a požadovat přezkoumání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď