Příspěvek na bydlení a platby

Dobrý den.

Chtěla bych žádat o příspěvek na bydlení na byt, ve kterém budeme bydlet s přítelem (oba zde budeme mít trvalý pobyt) a zajímá mě jedna věc.

Vím, že nájemní smlouva musí být napsána na mě. Budou po mě na UP chtít i nějaký výpis z účtu, že peníze na nájem skutečně platím já?

Dále pak nejsou v nájmu zahrnuty energie. Ty taky musí být napsané na mě a musím je platit ze svého účtu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vendula, 11.03.2016 11:35
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.03.2016 15:30 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení (jak sama uvádíte), musíte mít uzavřenou nájemní smlouvu a současně mít v daném bytě trvalý pobyt. Dále se pak u této sociální dávky sledují příjmy žadatele:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Rozhodným obdobím je u příspěvku na bydlení předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně, tedy v březnu 2016, by rozhodným obdobím byl říjen až prosinec 2015, v dubnu 2016 by pak rozhodné období bylo leden až březen 2016.

V žádosti o příspěvek na bydlení je pak nutné doložit příjmy (všech osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt), a současně se dokládají náklady na bydlení.

Pokud tedy hradíte nájem ze svého bankovního účtu, může být požadován výpis z tohoto účtu, resp., jiný doklad o tom, že jste nájem skutečně zaplatila (samotná smlouva, kde je uvedena výše nájmu nestačí).

To samé pak platí i pro všechny další „náklady na bydlení“ jako jsou třeba zmíněné energie. K žádosti je nutné doložit všechny platby (složenky, zaplacené účty, faktury apod.).

Pokud se jedná o byt užívaný na základě nájemní smlouvy, pak platí, že „ostatní“ náklady na bydlení, při dvou osobách, by neměly překročit částku 2632 Kč (resp. pokud by byly vyšší tak budou proplaceny pouze do této výše).

§ 25

Náklady na bydlení

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona, dvě          2632 Kč

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď