Příspěvek na bydlení a platby

Dobrý den.

Chtěla bych žádat o příspěvek na bydlení na byt, ve kterém budeme bydlet s přítelem (oba zde budeme mít trvalý pobyt) a zajímá mě jedna věc.

Vím, že nájemní smlouva musí být napsána na mě. Budou po mě na UP chtít i nějaký výpis z účtu, že peníze na nájem skutečně platím já?

Dále pak nejsou v nájmu zahrnuty energie. Ty taky musí být napsané na mě a musím je platit ze svého účtu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vendula, 11.03.2016 11:35
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.03.2016 15:30 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení (jak sama uvádíte), musíte mít uzavřenou nájemní smlouvu a současně mít v daném bytě trvalý pobyt. Dále se pak u této sociální dávky sledují příjmy žadatele:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Rozhodným obdobím je u příspěvku na bydlení předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně, tedy v březnu 2016, by rozhodným obdobím byl říjen až prosinec 2015, v dubnu 2016 by pak rozhodné období bylo leden až březen 2016.

V žádosti o příspěvek na bydlení je pak nutné doložit příjmy (všech osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt), a současně se dokládají náklady na bydlení.

Pokud tedy hradíte nájem ze svého bankovního účtu, může být požadován výpis z tohoto účtu, resp., jiný doklad o tom, že jste nájem skutečně zaplatila (samotná smlouva, kde je uvedena výše nájmu nestačí).

To samé pak platí i pro všechny další „náklady na bydlení“ jako jsou třeba zmíněné energie. K žádosti je nutné doložit všechny platby (složenky, zaplacené účty, faktury apod.).

Pokud se jedná o byt užívaný na základě nájemní smlouvy, pak platí, že „ostatní“ náklady na bydlení, při dvou osobách, by neměly překročit částku 2632 Kč (resp. pokud by byly vyšší tak budou proplaceny pouze do této výše).

§ 25

Náklady na bydlení

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona, dvě          2632 Kč

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď