Příspěvek na bydlení a platby

Dobrý den.

Chtěla bych žádat o příspěvek na bydlení na byt, ve kterém budeme bydlet s přítelem (oba zde budeme mít trvalý pobyt) a zajímá mě jedna věc.

Vím, že nájemní smlouva musí být napsána na mě. Budou po mě na UP chtít i nějaký výpis z účtu, že peníze na nájem skutečně platím já?

Dále pak nejsou v nájmu zahrnuty energie. Ty taky musí být napsané na mě a musím je platit ze svého účtu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vendula, 11.03.2016 11:35
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.03.2016 15:30 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení (jak sama uvádíte), musíte mít uzavřenou nájemní smlouvu a současně mít v daném bytě trvalý pobyt. Dále se pak u této sociální dávky sledují příjmy žadatele:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Rozhodným obdobím je u příspěvku na bydlení předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně, tedy v březnu 2016, by rozhodným obdobím byl říjen až prosinec 2015, v dubnu 2016 by pak rozhodné období bylo leden až březen 2016.

V žádosti o příspěvek na bydlení je pak nutné doložit příjmy (všech osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt), a současně se dokládají náklady na bydlení.

Pokud tedy hradíte nájem ze svého bankovního účtu, může být požadován výpis z tohoto účtu, resp., jiný doklad o tom, že jste nájem skutečně zaplatila (samotná smlouva, kde je uvedena výše nájmu nestačí).

To samé pak platí i pro všechny další „náklady na bydlení“ jako jsou třeba zmíněné energie. K žádosti je nutné doložit všechny platby (složenky, zaplacené účty, faktury apod.).

Pokud se jedná o byt užívaný na základě nájemní smlouvy, pak platí, že „ostatní“ náklady na bydlení, při dvou osobách, by neměly překročit částku 2632 Kč (resp. pokud by byly vyšší tak budou proplaceny pouze do této výše).

§ 25

Náklady na bydlení

(1) Náklady na bydlení tvoří

a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona, dvě          2632 Kč

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď