Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

Dobrý den,

chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže.

O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl,

díky za info..

Dotaz poslal/a: Eva Z., 11.03.2018 07:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2018 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

U většiny sociálních dávek rozhoduje o nároku na příslušnou dávku zpravidla výše příjmu a také to jestli jsou splněny i další podmínky, které se u jednotlivých dávek liší. Příjmy se pak u konkrétních sociálních dávek posuzují různě. Někde se posuzuje příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí (asi nejčastější varianta), někde jen za poslední měsíc a někde třeba za poslední rok. Stejně tak se liší okruh osob, jejichž příjmy se posuzují.

Konkrétně u sociální dávky příspěvek na bydlení je skupina společně posuzovaných osob (od jejich příjmů se odvíjí případný nárok na dávku) určena tak, že:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Z výše uvedené citace zákona (konkrétně zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195, paragraf 7) vyplývá, že u příspěvku na bydlení je rozhodujícím kritériem to, jestli má osoba (vy, váš manžel, děti) v bytě trvalé bydliště. Pokud ano, pak se započítává jejich příjem. Pokud ne, tak se příjem nezapočítává.

Ve vašem případě se tedy příjem manžela nebude zohledňovat. V praxi pak nastávají i opačné případy, kdy máte třeba byt v pronájmu, ale v bytě má vedený trvalý pobyt majitel bytu. A i když tam majitel bytu fakticky nebydlí a vy k němu nemáte žádný vztah, měl by se i jeho příjem započítávat.

Každopádně tím, že váš manžel nemá v bytě trvalé bydliště, neměl by se jeho příjem při posuzování nároku na příspěvek na bydlení zohledňovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď