Příspěvek na bydlení pro důchodce – výše příjmů

Dobrý den chtěl bych se zeptat, zda se započítává 100% důchodu jako rozhodný příjem při žádosti příspěvků na bydlení.

Dříve se vždy započítávalo pouze 80% důchodu, bylo mi řečeno na Úřadě, že se to od 1. 7. 2021 změnilo a že se započítává 100 % důchodu jako rozhodný příjem.

Dotaz poslal/a: Rudolf, 01.06.2022 14:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.06.2022 10:05 napsal/a:

Dobrý den,

Existují dvě různé dávky na bydlení.

  • Jednou je příspěvek na bydlení, který spadá pod sociální dávky (zákon o státní sociální podpoře)
  • Druhou dávkou je doplatek na bydlení, který spadá pod dávky hmotné nouze (zákon o pomoci v hmotné nouzi)

Jedná se o dvě rozdílné věci, které mají rozdílné podmínky.

U sociálních dávek (kam spadá i příspěvek na bydlení), se mezi příjmy započítává vždy 100% daného příjmu. Tedy celá výplata ze zaměstnání, celý důchod, nebo i další příjmy.

Započítávají se všechny možné různé příjmy – podrobněji je to popsáno v paragrafu 5, zákon číslo 117/1995 Sb. (zákon o státní sociální podpoře).

U dávek pomoci ve hmotné nouzi (kam spadá doplatek na bydlení) je to ale trochu jinak. U dávek pomoci ve hmotné nouzi, se zohledňuje, jestli má osoby ve hmotné nouzi i nějaké jiné příjmy, než jenom sociální dávky.

  • Z výplaty se započítává jen 70%
  • Z důchodů, podpory v nezaměstnanosti nebo u nemocenské se započítává 80%
  • Z ostatních příjmů se započítává 100%

Důvodem je to, že lidé s příjmem ze zaměstnání, s důchodem, nebo například s nemocenskou či podporou (byť je tento příjem jen nízký), jsou díky tomu o něco málo zvýhodněni v žádosti o dávky o hmotnou nouzi, než ti, kdo nemají jiné příjmy, než sociální dávky.

U důchodu se nyní projednává změna, která by mohla začít platit už od poloviny roku 2022, kdy by se z důchodu započítávalo jen 70% (stejně jako u výplaty ze zaměstnání).

Pokud si nyní na Úřadu práce, vyřizujete příspěvek na bydlení, pak pro něj se opravdu započítá celý váš důchod. Pokud by to byl doplatek na bydlení, pak by se započítalo jen 80% (a zřejmě od července jen 70%).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď