Příspěvek na bydlení pro důchodce – výše příjmů

Dobrý den chtěl bych se zeptat, zda se započítává 100% důchodu jako rozhodný příjem při žádosti příspěvků na bydlení.

Dříve se vždy započítávalo pouze 80% důchodu, bylo mi řečeno na Úřadě, že se to od 1. 7. 2021 změnilo a že se započítává 100 % důchodu jako rozhodný příjem.

Dotaz poslal/a: Rudolf, 01.06.2022 14:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.06.2022 10:05 napsal/a:

Dobrý den,

Existují dvě různé dávky na bydlení.

  • Jednou je příspěvek na bydlení, který spadá pod sociální dávky (zákon o státní sociální podpoře)
  • Druhou dávkou je doplatek na bydlení, který spadá pod dávky hmotné nouze (zákon o pomoci v hmotné nouzi)

Jedná se o dvě rozdílné věci, které mají rozdílné podmínky.

U sociálních dávek (kam spadá i příspěvek na bydlení), se mezi příjmy započítává vždy 100% daného příjmu. Tedy celá výplata ze zaměstnání, celý důchod, nebo i další příjmy.

Započítávají se všechny možné různé příjmy – podrobněji je to popsáno v paragrafu 5, zákon číslo 117/1995 Sb. (zákon o státní sociální podpoře).

U dávek pomoci ve hmotné nouzi (kam spadá doplatek na bydlení) je to ale trochu jinak. U dávek pomoci ve hmotné nouzi, se zohledňuje, jestli má osoby ve hmotné nouzi i nějaké jiné příjmy, než jenom sociální dávky.

  • Z výplaty se započítává jen 70%
  • Z důchodů, podpory v nezaměstnanosti nebo u nemocenské se započítává 80%
  • Z ostatních příjmů se započítává 100%

Důvodem je to, že lidé s příjmem ze zaměstnání, s důchodem, nebo například s nemocenskou či podporou (byť je tento příjem jen nízký), jsou díky tomu o něco málo zvýhodněni v žádosti o dávky o hmotnou nouzi, než ti, kdo nemají jiné příjmy, než sociální dávky.

U důchodu se nyní projednává změna, která by mohla začít platit už od poloviny roku 2022, kdy by se z důchodu započítávalo jen 70% (stejně jako u výplaty ze zaměstnání).

Pokud si nyní na Úřadu práce, vyřizujete příspěvek na bydlení, pak pro něj se opravdu započítá celý váš důchod. Pokud by to byl doplatek na bydlení, pak by se započítalo jen 80% (a zřejmě od července jen 70%).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď