Příspěvek na bydlení – studentka VŠ

Dobrý den, chtěla bych se nezávazně zeptat, zda i já, jako studentka vysoké školy mám nárok na příspěvek na bydlení?

Rodiče jsou rozvedení a otec mi zasílá 1000kč výživné. Maminka pak 3000kč. Ke škole samozřejmě pracuji po různých brigádách, vlastně všude kde si nějakou korunu vydělám.

Ale moc rada bych začala žít sama, z výživného a brigád, které mám, bych si dokázala zaplatit byt, ale na jídlo a knihy by mi asi nic moc nezůstalo a ke škole si nemůžu dovolit brát ještě noční brigády.

Známa z vedlejší fakulty mi povídala o tom, že tady nějaká pomoc pro ty, co studují a pracuji po brigádách je, tak bych se jen, jak jsem psala, nezávazně chtěla informovat.

Byt, ve kterém bych chtěla začít žít je v bytové jednotce, kterou vlastní můj nezletilý nevlastní bratr, u kterého bych měla sepsanou písemnou nájemní smlouvu s trvalým bydlištěm.

Děkuji za odpovědi.

Přeji hezky den.

Dotaz poslal/a: Klára , 23.05.2017 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 16:19 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je sociální dávka poskytována v rámci státní sociální podpory jako účelová dávka na úhradu nákladů spojených s bydlením. Zjednodušeně je možné říci, že ji dostávají ti, kdo mají vysoké náklady na bydlení a současně nízké příjmy.

Případný nárok na přídavky na bydlení není nijak limitován tím, zda jste studentka, zaměstnaná, důchodce, žena v domácnosti na mateřské/rodičovské nebo třeba nezaměstnaná. To při posuzování nároku na tuto sociální dávku nehraje žádnou roli. Rozhodující je to, zda jsou splněny požadované podmínky.

Abyste případně měla jako studentka nárok na příspěvek na bydlení, pak se musí jednat o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo právě byt užívaný na základě nájemní smlouvy. Druhou podmínkou je pak to, abyste měla v bytě trvalé bydliště. Což, jak píšete, byste měla splňovat.

U příspěvku na bydlení to pak funguje tak, že se přiznává vždy na 3 měsíce, resp. opakovaně, vždy po 3 měsících je nutné dokládat, že nárok stále trvá. Na začátku kalendářního čtvrtletí pak dokládáte příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy konkrétně, pokud byste si šla požádat o dávku nyní, v květnu 2017, pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za leden – březen 2017. Na začátku července 2017 se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za duben – červen 2017.

Z toho důvodu by vám pak nevznikal nárok na příspěvek na bydlení ihned poté, co byste uzavřela nájemní smlouvu a začala bydlet ve zmíněném bytě, ale až s určitým časovým odstupem.

Mezi příjmy, které se dokládají, se pak zahrnují různé příjmy – ve vašem případě by tam spadali příjmy z brigád, výživné od rodičů, nebo pokud jej dostáváte, tak i příspěvek na dítě apod. Mezi náklady na bydlení se pak započítává například zaplacené nájemné, platba za elektřinu, vodu, plyn apod. Některé výdaje spojené s bydlením – třeba platba za kabelovou televizi, pevnou telefonní linku, internet naopak mezi náklady na bydlení nepatří.

Podle toho, jak vysoké doložíte náklady a příjmy, podle toho kolik osob má v bytě trvalé bydliště (zahrnují se příjmy všech osob s trvalým bydlištěm, v daném bytě), a také podle velikosti města, kde je daný byt, se pak odvíjí případná výše příspěvku na bydlení.

Jakmile tedy budete splňovat podmínky (platná nájemní smlouva + trvalý pobyt), můžete zajít na místní Úřad práce, kde se tato sociální dávka vyřizuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď