Příspěvek na bydlení – studentka VŠ

Dobrý den, chtěla bych se nezávazně zeptat, zda i já, jako studentka vysoké školy mám nárok na příspěvek na bydlení?

Rodiče jsou rozvedení a otec mi zasílá 1000kč výživné. Maminka pak 3000kč. Ke škole samozřejmě pracuji po různých brigádách, vlastně všude kde si nějakou korunu vydělám.

Ale moc rada bych začala žít sama, z výživného a brigád, které mám, bych si dokázala zaplatit byt, ale na jídlo a knihy by mi asi nic moc nezůstalo a ke škole si nemůžu dovolit brát ještě noční brigády.

Známa z vedlejší fakulty mi povídala o tom, že tady nějaká pomoc pro ty, co studují a pracuji po brigádách je, tak bych se jen, jak jsem psala, nezávazně chtěla informovat.

Byt, ve kterém bych chtěla začít žít je v bytové jednotce, kterou vlastní můj nezletilý nevlastní bratr, u kterého bych měla sepsanou písemnou nájemní smlouvu s trvalým bydlištěm.

Děkuji za odpovědi.

Přeji hezky den.

Dotaz poslal/a: Klára , 23.05.2017 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 16:19 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je sociální dávka poskytována v rámci státní sociální podpory jako účelová dávka na úhradu nákladů spojených s bydlením. Zjednodušeně je možné říci, že ji dostávají ti, kdo mají vysoké náklady na bydlení a současně nízké příjmy.

Případný nárok na přídavky na bydlení není nijak limitován tím, zda jste studentka, zaměstnaná, důchodce, žena v domácnosti na mateřské/rodičovské nebo třeba nezaměstnaná. To při posuzování nároku na tuto sociální dávku nehraje žádnou roli. Rozhodující je to, zda jsou splněny požadované podmínky.

Abyste případně měla jako studentka nárok na příspěvek na bydlení, pak se musí jednat o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo právě byt užívaný na základě nájemní smlouvy. Druhou podmínkou je pak to, abyste měla v bytě trvalé bydliště. Což, jak píšete, byste měla splňovat.

U příspěvku na bydlení to pak funguje tak, že se přiznává vždy na 3 měsíce, resp. opakovaně, vždy po 3 měsících je nutné dokládat, že nárok stále trvá. Na začátku kalendářního čtvrtletí pak dokládáte příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy konkrétně, pokud byste si šla požádat o dávku nyní, v květnu 2017, pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za leden – březen 2017. Na začátku července 2017 se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za duben – červen 2017.

Z toho důvodu by vám pak nevznikal nárok na příspěvek na bydlení ihned poté, co byste uzavřela nájemní smlouvu a začala bydlet ve zmíněném bytě, ale až s určitým časovým odstupem.

Mezi příjmy, které se dokládají, se pak zahrnují různé příjmy – ve vašem případě by tam spadali příjmy z brigád, výživné od rodičů, nebo pokud jej dostáváte, tak i příspěvek na dítě apod. Mezi náklady na bydlení se pak započítává například zaplacené nájemné, platba za elektřinu, vodu, plyn apod. Některé výdaje spojené s bydlením – třeba platba za kabelovou televizi, pevnou telefonní linku, internet naopak mezi náklady na bydlení nepatří.

Podle toho, jak vysoké doložíte náklady a příjmy, podle toho kolik osob má v bytě trvalé bydliště (zahrnují se příjmy všech osob s trvalým bydlištěm, v daném bytě), a také podle velikosti města, kde je daný byt, se pak odvíjí případná výše příspěvku na bydlení.

Jakmile tedy budete splňovat podmínky (platná nájemní smlouva + trvalý pobyt), můžete zajít na místní Úřad práce, kde se tato sociální dávka vyřizuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď