Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

Dobrý den,

zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení.

Moje otázky zní:

Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD?

Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavla S., 08.05.2018 10:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2018 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste na mateřské dovolené, nemá velký smysl chodit na Úřad práce a řešit zde podporu v nezaměstnanosti. V době, kdy jste na mateřské dovolené (resp. dostáváte peněžitou pomoc v mateřství) nebo když pak po skončení mateřské dovolené budete na rodičovské dovolené (resp. pobírat rodičovský příspěvek), nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Resp. po přesnost, pokud byste po skončení mateřské dovolené neměla v plánu zůstat dále doma s dítětem, ale chtěla byste se vracet do zaměstnání, pak by mělo smysl chodit na ÚP. Měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nárok na rodičovský příspěvek by vám tím nezanikal. Ten můžete dostávat i v době, kdy chodíte do zaměstnání a dostáváte výplatu.

Co se týká příspěvku na bydlení – tak ten se vyřizuje vždy na 3 měsíce – resp. jednou za 3 měsíce (vždy předchozí kalendářní čtvrtletí) se dokládají příjmy a náklady na bydlení.

Pokud by vám například nyní v květnu 2018 byla od zaměstnavatele vyplacena vyšší částka (odstupné), pak při dalším dokládání příjmů/nákladů tento příjem musíte na Úřadu práce doložit. Aktuálně by se jednalo o červenec, kdy se budou dokládat příjmy za duben, květen a červen 2018.

Pokud by váš příjem (zvýšený o odstupné), byl natolik vysoký, že byste nesplňovala nároky na dávku (příspěvek na bydlení), pak vám po následující 3 měsíce nebude příspěvek vyplácen (tedy červenec, srpen a září 2018).

Následně – v říjnu budete dokládat příjem/náklady na bydlení za červenec, srpen, září 2018. Pokud byste v tomto období měla zase nízký příjem, byl by vám příspěvek na bydlení opět přiznán a vy byste jej dostávala od října 2018.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď