Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

Dobrý den,

zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení.

Moje otázky zní:

Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD?

Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavla S., 08.05.2018 10:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2018 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste na mateřské dovolené, nemá velký smysl chodit na Úřad práce a řešit zde podporu v nezaměstnanosti. V době, kdy jste na mateřské dovolené (resp. dostáváte peněžitou pomoc v mateřství) nebo když pak po skončení mateřské dovolené budete na rodičovské dovolené (resp. pobírat rodičovský příspěvek), nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Resp. po přesnost, pokud byste po skončení mateřské dovolené neměla v plánu zůstat dále doma s dítětem, ale chtěla byste se vracet do zaměstnání, pak by mělo smysl chodit na ÚP. Měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nárok na rodičovský příspěvek by vám tím nezanikal. Ten můžete dostávat i v době, kdy chodíte do zaměstnání a dostáváte výplatu.

Co se týká příspěvku na bydlení – tak ten se vyřizuje vždy na 3 měsíce – resp. jednou za 3 měsíce (vždy předchozí kalendářní čtvrtletí) se dokládají příjmy a náklady na bydlení.

Pokud by vám například nyní v květnu 2018 byla od zaměstnavatele vyplacena vyšší částka (odstupné), pak při dalším dokládání příjmů/nákladů tento příjem musíte na Úřadu práce doložit. Aktuálně by se jednalo o červenec, kdy se budou dokládat příjmy za duben, květen a červen 2018.

Pokud by váš příjem (zvýšený o odstupné), byl natolik vysoký, že byste nesplňovala nároky na dávku (příspěvek na bydlení), pak vám po následující 3 měsíce nebude příspěvek vyplácen (tedy červenec, srpen a září 2018).

Následně – v říjnu budete dokládat příjem/náklady na bydlení za červenec, srpen, září 2018. Pokud byste v tomto období měla zase nízký příjem, byl by vám příspěvek na bydlení opět přiznán a vy byste jej dostávala od října 2018.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď