Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

Dobrý den,

zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení.

Moje otázky zní:

Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD?

Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavla S., 08.05.2018 10:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2018 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste na mateřské dovolené, nemá velký smysl chodit na Úřad práce a řešit zde podporu v nezaměstnanosti. V době, kdy jste na mateřské dovolené (resp. dostáváte peněžitou pomoc v mateřství) nebo když pak po skončení mateřské dovolené budete na rodičovské dovolené (resp. pobírat rodičovský příspěvek), nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Resp. po přesnost, pokud byste po skončení mateřské dovolené neměla v plánu zůstat dále doma s dítětem, ale chtěla byste se vracet do zaměstnání, pak by mělo smysl chodit na ÚP. Měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nárok na rodičovský příspěvek by vám tím nezanikal. Ten můžete dostávat i v době, kdy chodíte do zaměstnání a dostáváte výplatu.

Co se týká příspěvku na bydlení – tak ten se vyřizuje vždy na 3 měsíce – resp. jednou za 3 měsíce (vždy předchozí kalendářní čtvrtletí) se dokládají příjmy a náklady na bydlení.

Pokud by vám například nyní v květnu 2018 byla od zaměstnavatele vyplacena vyšší částka (odstupné), pak při dalším dokládání příjmů/nákladů tento příjem musíte na Úřadu práce doložit. Aktuálně by se jednalo o červenec, kdy se budou dokládat příjmy za duben, květen a červen 2018.

Pokud by váš příjem (zvýšený o odstupné), byl natolik vysoký, že byste nesplňovala nároky na dávku (příspěvek na bydlení), pak vám po následující 3 měsíce nebude příspěvek vyplácen (tedy červenec, srpen a září 2018).

Následně – v říjnu budete dokládat příjem/náklady na bydlení za červenec, srpen, září 2018. Pokud byste v tomto období měla zase nízký příjem, byl by vám příspěvek na bydlení opět přiznán a vy byste jej dostávala od října 2018.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď