Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

Dobrý den,

zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení.

Moje otázky zní:

Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD?

Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavla S., 08.05.2018 10:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2018 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste na mateřské dovolené, nemá velký smysl chodit na Úřad práce a řešit zde podporu v nezaměstnanosti. V době, kdy jste na mateřské dovolené (resp. dostáváte peněžitou pomoc v mateřství) nebo když pak po skončení mateřské dovolené budete na rodičovské dovolené (resp. pobírat rodičovský příspěvek), nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Resp. po přesnost, pokud byste po skončení mateřské dovolené neměla v plánu zůstat dále doma s dítětem, ale chtěla byste se vracet do zaměstnání, pak by mělo smysl chodit na ÚP. Měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nárok na rodičovský příspěvek by vám tím nezanikal. Ten můžete dostávat i v době, kdy chodíte do zaměstnání a dostáváte výplatu.

Co se týká příspěvku na bydlení – tak ten se vyřizuje vždy na 3 měsíce – resp. jednou za 3 měsíce (vždy předchozí kalendářní čtvrtletí) se dokládají příjmy a náklady na bydlení.

Pokud by vám například nyní v květnu 2018 byla od zaměstnavatele vyplacena vyšší částka (odstupné), pak při dalším dokládání příjmů/nákladů tento příjem musíte na Úřadu práce doložit. Aktuálně by se jednalo o červenec, kdy se budou dokládat příjmy za duben, květen a červen 2018.

Pokud by váš příjem (zvýšený o odstupné), byl natolik vysoký, že byste nesplňovala nároky na dávku (příspěvek na bydlení), pak vám po následující 3 měsíce nebude příspěvek vyplácen (tedy červenec, srpen a září 2018).

Následně – v říjnu budete dokládat příjem/náklady na bydlení za červenec, srpen, září 2018. Pokud byste v tomto období měla zase nízký příjem, byl by vám příspěvek na bydlení opět přiznán a vy byste jej dostávala od října 2018.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Budu muset vracet příspěvek na bydlení nebo jeho část?

-

Dobrý den, potřebuji se zeptat, zda budu muset vracet Příspěvek na bydlení (nebo jeho část). Za 1Q 2022 jsem byla bez příjmu. Ve 2Q (v květnu 2022) mi byl schválen a obdržela jsem i 1. důchod. V červenci 2022 si budu také žádat o Příspěvek na bydlení a nevím, zda budu muset vracet tento Příspěvek, […]

Zobrazit odpověď