Příspěvek na bydlení + životní minimum

Dobrý den,

obracím se na Vás s velmi kuriózním dotazem. Ve škole mám kamaráda, kterému je více než 26 let a stále studuje. Jelikož je úplný sirotek, je na vše sám a nemá vůbec žádný příjem (žije z peněz, co si našetřil a co zdědil po rodičích). Chtěla jsem se zeptat, zda má nárok na nějaký příspěvek od státu či sociály. Bydlí v družstevním bytě, v domácnosti je sám.

Takový případ jsem ještě nezažila a ráda bych mu pomohla, jen si s jeho situací nevím rady.

Děkuji moc za odpověď.

Bc. Aneta Holá

Dotaz poslal/a: Aneta Holá, 21.06.2015 18:36

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2015 14:52 napsal/a:
 

Dobrý den,

K Vašemu dotazu, nejprve co se týká příspěvku na bydlení. U této sociální dávky je základní podmínkou to, že žadatel bydlí v bytě, který má v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo má na daný byt/dům uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Pokud Váš kamarád bydlí v družstevním bytě, který je vedený na jeho jméno, tak je tato podmínka splněna.

Druhou zásadní podmínkou je pak to, aby měl v daném bytě vedený trvalý pobyt. Pokud tomu tak je, tak se může obrátit na místní Úřad práce, a zde si požádat o příspěvek na bydlení. Bude potřebovat doložit vlastnická práva k bytu (tj., nějaká smlouva, nebo obdobný doklad který má uzavřený s družstvem) a dále pak doložit všechny výdaje za bydlení. Ty se dokládají vždy 3 měsíce zpětně. Pokud by na ÚP zašel na začátku července, pak bude dokládat všechny výdaje na bydlení za duben – červen 2015. Dokládají se jak náklady spojené s bytem tak i různé služby / energie.

Případná výše příspěvku na bydlení se pak odvíjí od počtu osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt, záleží na velikosti města apod. (příspěvek je navázán na tzv. normativní náklady na bydlení, které určují max. možnou výši dávky).

Co se týká dalších sociálních dávek, pokud je zcela bez příjmu, pak by teoreticky mohl spadat do kategorie hmotné nouze. Týká se těch lidí, jejichž příjem je nižší než životní minimum. U dávek hmotné nouze je to ale složitější v tom, že zde se nesleduje pouze samotný příjem, ale hodnotí se celková majetková a sociální situace žadatele. Zde by teoreticky mohl být problém s tím, jak píšete, že má „naspořené“ peníze. Bez přesnější znalosti jeho situace si to netroufám jakkoliv posuzovat.

Každopádně až Váš kamarád půjde podat žádost na ÚP ohledně toho příspěvku na bydlení, může se tam rovnou i zeptat na tyto dávky, jestli splňuje podmínky pro přiznání dávek hmotné nouze nebo ne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,