Příspěvek na bydlení – na jak dlouho?

Dobrý den,

dne 8. 2. 2017 jsem žádala příspěvek na bydlení, který mi byl přiznán, ale v oznámení je pouze na období 1. 1. 2017 do 30. 6. 2017.

Zajímalo by mne, proč byl, přiznám pouze na tuto dobu.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka V., 09.05.2017 17:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.05.2017 17:19 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (kam spadá i vámi zmíněný příspěvek na bydlení), to obecně funguje tak, že jsou, buď dávky, které se vyplácí jednorázově při nějaké životní události – například porodné při narození dítěte. Nebo jsou sociální dávky, které se vyplácí opakovaně, dokud trvají důvody pro jejich vyplácení.

U opakovaně vyplácených dávek je to pak tak, že žádná sociální dávka není přiznána „na neurčito“, ale každá sociální dávka se přiznává na nějaké konkrétní časové období a po jeho uplynutí se znovu posuzuje oprávněnost dané sociální dávky. Třeba u přídavků na dítě je tímto obdobím jeden rok (resp. zde je to navázáno na školní rok). U jiných sociálních dávek se pak jejich oprávněnost posuzuje opakovaně každý měsíc (jedná se například o dávky pomoci ve hmotné nouzi jako je třeba příspěvek na živobytí).

U vámi zmíněného příspěvku na bydlení je pak oním posuzovaným obdobím kalendářní čtvrtletí (tj. 3 měsíce). V praxi to pak funguje tak, že vždy na začátku nového kalendářního čtvrtletí musíte příslušnému úřadu (zde je to Úřad práce), doložit vaše příjmy a současně náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud by u vás došlo k nějaké zásadnější změně, třeba zvýšení příjmů, nebo by se naopak změnily náklady na bydlení – třeba i jen tím, že v předchozím čtvrtletí vám byl vyplacen nějaký přeplatek, pak to bude hrát roli při posuzování nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši v dalším kalendářním čtvrtletí.

U příspěvku na bydlení pak ještě platí, že o dávku je možné žádat maximálně 3 měsíce zpětně. Což je i váš případ. V únoru jste si tedy vyřídila zpětný nárok na příspěvek na bydlení za 1 kalendářní čtvrtletí (leden 2017 – březen 2017) a zároveň jste si vyřídila „řádný“ příspěvek na bydlení na 2 kalendářní čtvrtletí (duben 2017 až červen 2017).

Na 3 kalendářní čtvrtletí (červenec 2017 až září 2017) pak budete muset na Úřad práce doložit vaše příjmy za duben – červen a současně i náklady na bydlení za dané období. A podle toho vám pak bude přiznán příspěvek na bydlení na další 3 měsíce. A pak se to za 3 měsíce bude zase opakovat.

Viz zákon o státní sociální, zákon číslo 117/1995 Sb:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď