Příspěvek na dítě a zaměstnání na HPP během prázdnin

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, když jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole a pobírám na sebe příspěvek na nezaopatřené dítě a mam možnost jít po dobu studijního volna, tj. od června-září, na hlavní pracovní poměr se smlouvou na dobu určitou, zda tuto skutečnost musím hlásit na příslušném sociálním úřadě?

Když jsem po celou dobu student a vím, že od října budu dále minimálně rok pokračovat ve studiu. Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Adriana V., 14.06.2017 19:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 17:03 napsal/a:

Dobrý den,

Na příspěvek na dítě máte nárok, při splnění podmínek, které jsou stanoveny zákonem. Mezi ně patří to, že jste nezaopatřené dítě. Tím můžete být až do 26 roků, pokud vykonáváte soustavnou přípravu na budoucí povolání. Denní/prezenční studium VŠ se považuje za soustavnou přípravu, tedy jste nezaopatřené dítě.

Další podmínkou, která rozhoduje o nároku na přípravky na dítě je pak výše příjmu v rozhodném období. Aktuálně, až do konce září 2017 jsou vám přídavky na dítě vypláceny na základě příjmů, které se dokládaly na začátku aktuálního školního roku 2016/2017. V říjnu 2016 jste tedy dokládala příjmy za kalendářní rok 2015.

U přídavků na dítě je požadavek, aby průměrný měsíční příjem všech společně posuzovaných osob v kalendářním roce, který předchází podání žádosti, nepřesahoval 2,4 násobek životního minima. Což u vás bylo splněno, jinak byste tyto dávky nedostávala.

U přídavků na dítě tedy nezáleží na tom, jaké jsou vaše příjmy „dnes“, ale na tom, jaké byly v určeném rozhodném období.

Obecně také platí, že příjem z „letní brigády“ se ani nezapočítává při výpočtu přídavků na děti, takže ať si student v červenci či srpnu vydělá sebevětší částku, nebude to pro něj znamenat ztrátu některé ze sociálních dávek.  V zaměstnání si pak necháte potvrdit formulář „Doklad o výši příjmů nezaopatřeného dítěte za červenec a srpen“ a příjem za toto období se nebude započítávat jako příjem, podle kterého se posuzuje nárok na dávky.

Zde ale ještě upozorním, že od ledna 2018 (od 1. 1. 2018) začne platit novela zákona o státní sociální podpoře, která bude značně měnit podmínky a i výši přídavků na dítě.

U přídavků na dítě by se nově měl posuzovat příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí. Současně by se měly přídavky na dítě zvyšovat. Původní částky – tedy 500 Kč na dítě do 6 roků, 610 Kč na dítě 6 – 15 roků a 700 Kč na dítě do 26 roků budou zachovány. Pokud ale alespoň jedna ze společně posuzovaných osob měla v rozhodném období příjem, jako je např. výplata, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky apod., pak bude nárok na přídavky na dítě ve výši 800 Kč na dítě do 6 roků, 910 Kč na dítě 6 – 15 roků, a 1000 Kč na dítě do 26 roků.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Jak znovu požádat o poslání 5000,- Kč příspěvku na dítě?

-

Dobrý den, Dne 8. 1. 2023 jsem žádala o 5000,- Kč příspěvek na dítě. Děti máme 4. Ve schránce jsem složenku nenašla, tím pádem jsem ani žádné peníze nevybrala. Vím, že lhůta pro poslání peněz byla měsíc a případná lhůta na výběr složenky je také měsíc. Kam se prosím mohu obrátit, aby mi byla složenka […]

Zobrazit odpověď

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze?

-

Dobrý den, žádal jsem online o příspěvek 5000 Kč na dítě a stále mi nic nepřišlo. Vše proběhlo v pořádku. Žádal jsem 20. 8. 2022. Kdy tedy obdržím peníze? Mám žádat znovu? Díky

Zobrazit odpověď