Mám nárok na jakýkoliv příspěvek na dítě, bydlení, hmotná nouze?

Dobrý den,

kamarádka je rozvedená matka samoživitelka (2 děti – 10 let a 15 let). Starší dítě je navíc autista. Loni přestala podnikat, ale zůstal jí dluh na OSSZ (již v exekučním řízení).

Otec platí na každé dítě 2.500 Kč. Momentálně kamarádka pracuje na HPP (má minimální mzdu). Bydlí s oběma dětmi v podnájmu.

Jelikož není schopna s tím minimem vyjít, ani jakýmkoliv způsobem platit svůj dluh u OSSZ, tak se ptám:

„Má nárok na jakýkoliv příspěvek na dítě, bydlení, hmotná nouze, prostě cokoliv co by jí pomohlo, když má dluh u OSSZ?“

Dotaz poslal/a: Barbora K., 05.02.2016 08:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2016 14:04 napsal/a:

Dobrý den,

Na Váš dotaz není možné jednoznačně odpovědět, protože při posuzování nároku na sociální dávky hraje roli mnoho různých faktorů. Takže spíše obecně:

Co se týká nároku na dávky hmotné nouze. U nich se zohledňuje životní minimum. To je pro matku se dvěma dětmi v daném věku 7730 Kč. Pokud má minimální mzdu (tj. 9900 Kč) a dále pak výživné ve výši 2x2500 Kč, pak určitě nebude osobou ve hmotné nouzi (příjem je vyšší než životní minimum) a na tyto dávky mít nárok nebude.

U příspěvku na bydlení je rozhodující mimo jiné to jestli se jedná o byt (dům) v osobním vlastnictví nebo jestli je uzavřena nájemní smlouva. Na podnájem (tj. smlouva není uzavřena s majitelem bytu), dávku získat možné není. Pokud by to byla nájemní smlouva, pak dále záleží na tom, kolik osob má v bytě vedený trvalý pobyt (a jaké mají příjmy), o jak velké jde město atd.

U příspěvků na dítě se pak zohledňují příjmy z předchozího kalendářního roku. V období září 2015 – srpen 2016 se posuzuje příjem za rok 2014. V období září 2016 až říjen 2017 se bude posuzovat příjem za rok 2015.

U přídavků na dítě nesmí být průměrné příjmy v daném období vyšší než 2,4 násobek životního minima.

Dluh z podnikání nebrání tomu aby si žena podal žádost o sociální dávky. To jestli je získá, ale bude záležet na tom, jestli bude splňovat podmínky pro některou z dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď