Mám nárok na jakýkoliv příspěvek na dítě, bydlení, hmotná nouze?

Dobrý den,

kamarádka je rozvedená matka samoživitelka (2 děti – 10 let a 15 let). Starší dítě je navíc autista. Loni přestala podnikat, ale zůstal jí dluh na OSSZ (již v exekučním řízení).

Otec platí na každé dítě 2.500 Kč. Momentálně kamarádka pracuje na HPP (má minimální mzdu). Bydlí s oběma dětmi v podnájmu.

Jelikož není schopna s tím minimem vyjít, ani jakýmkoliv způsobem platit svůj dluh u OSSZ, tak se ptám:

„Má nárok na jakýkoliv příspěvek na dítě, bydlení, hmotná nouze, prostě cokoliv co by jí pomohlo, když má dluh u OSSZ?“

Dotaz poslal/a: Barbora K., 05.02.2016 08:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2016 14:04 napsal/a:

Dobrý den,

Na Váš dotaz není možné jednoznačně odpovědět, protože při posuzování nároku na sociální dávky hraje roli mnoho různých faktorů. Takže spíše obecně:

Co se týká nároku na dávky hmotné nouze. U nich se zohledňuje životní minimum. To je pro matku se dvěma dětmi v daném věku 7730 Kč. Pokud má minimální mzdu (tj. 9900 Kč) a dále pak výživné ve výši 2x2500 Kč, pak určitě nebude osobou ve hmotné nouzi (příjem je vyšší než životní minimum) a na tyto dávky mít nárok nebude.

U příspěvku na bydlení je rozhodující mimo jiné to jestli se jedná o byt (dům) v osobním vlastnictví nebo jestli je uzavřena nájemní smlouva. Na podnájem (tj. smlouva není uzavřena s majitelem bytu), dávku získat možné není. Pokud by to byla nájemní smlouva, pak dále záleží na tom, kolik osob má v bytě vedený trvalý pobyt (a jaké mají příjmy), o jak velké jde město atd.

U příspěvků na dítě se pak zohledňují příjmy z předchozího kalendářního roku. V období září 2015 – srpen 2016 se posuzuje příjem za rok 2014. V období září 2016 až říjen 2017 se bude posuzovat příjem za rok 2015.

U přídavků na dítě nesmí být průměrné příjmy v daném období vyšší než 2,4 násobek životního minima.

Dluh z podnikání nebrání tomu aby si žena podal žádost o sociální dávky. To jestli je získá, ale bude záležet na tom, jestli bude splňovat podmínky pro některou z dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď