Mohu získat příspěvek na péči?

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat.

Jsem studentem vysoké školy, bydlím u babičky, o kterou se také starám asi 3 roky. Je jí 81 let, a je po mozkové mrtvici.

Nezvládá některé věci. Jako například už si není schopna sama nakoupit, dělat těžší práce v domácnosti. Vozím ji také všude autem jako například k lékař , do nemocnice, zkrátka tam kde potřebuje.

Už není schopna chodit delší vzdálenosti. Maximálně si zajde do schránky nebo s košem ale jinak se jí točí hlava, když jde do kopce nebo delší trasu. Jednou když jsem s ní před půl rokem šel pěšky do obchodu, tak se jí zatočila hlava a spadla. Tak už ji vozím jen autem.

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli nemám nárok na příspěvek na péči. Aspoň ten nejnižší 800 Kč/ měsíc.

Péče o ní mi zabírá hodně času a někdy je to náročné. Už není čilá a mnoho věcí už sama nezvládá.

Děkuji

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Martin K., 08.02.2016 15:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 09:57 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na péči je upraven zákonem o sociálních službách - č. 108/2006 Sb., paragraf 7 – 21.

§ 7

(1) Příspěvek na péči (dále jen „příspěvek“) se poskytuje osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby. Tímto příspěvkem se stát podílí na zajištění sociálních služeb nebo jiných forem pomoci podle tohoto zákona při zvládání základních životních potřeb osob. Náklady na příspěvek se hradí ze státního rozpočtu.

§ 8

(2) Osoba starší 18 let věku se považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve

a) stupni I (lehká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat tři nebo čtyři základní životní potřeby,

b) stupni II (středně těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat pět nebo šest základních životních potřeb,

c) stupni III (těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat sedm nebo osm základních životních potřeb,

d) stupni IV (úplná závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat devět nebo deset základních životních potřeb, a vyžaduje každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné fyzické osoby.

Tedy, příspěvek na péči nezískáváte Vy, ale mohla by na něj mít nárok Vaše babička. K tomu je nutné obrátit se na příslušný úřad (zde místní Úřad práce), který by měl zahájit sociální šetření, které zahrnuje posouzení jejího zdravotního stavu. Pokud bude uznán nějaký stupeň „závislosti“, pak je možné žádat o příspěvek na péči.

Celá tato problematika je poměrně složitější. Doporučuji se obrátit na místní ÚP, kde byste měl dostat všechny potřebné informace.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na péči:

Nárok na ošetřovné při péči o rodiče

-

Dobrý den, prosím o radu k nároku na ošetřovné při péči o rodiče, který nemá společné trvalé bydliště, ale bydlí s námi ve společné domácnosti. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na manželku po cévní příhodě

-

Prosím, chci se zeptat, zda mám nárok na ošetřovné mé manželky, která je po cévní příhodě. Je ve starobním důchodu a já také. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění a příspěvek na péči

-

Dobrý den, již skoro šest let pobírám příspěvek na péči na maminku II.st. Teď jsem se dozvěděl, že nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění. Nikdo mne však o tomto neinformoval. Můžu žádat o vrácení plateb zpětně?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na péči vs. péče o osobu blízkou

-

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi „Příspěvkem na péči “ a „Péčí o osobu blízkou“? Děkuji

Zobrazit odpověď