Příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Dobrý den,

jsem v pěstounské péči u babičky a od září nastupuji na plný úvazek do práce, avšak přitom budu prezenčním studentem. Zajímalo by mne, zda v této situaci budu mít nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte? Svůj dotaz jsem posílala i do jiné poradny, kde mi bylo odpovězeno, že záleží na tom, zda budu mít nárok na přídavek na dítě. Mohli byste mi, prosím, vysvětlit, jakým způsobem zjistím, zda mám na přídavek nárok? Vím, že existují různé kalkulačky, ale nevím, co přesně do nich zadat – např. částku babiččina důchodu + výši mé čisté výplaty?

Předem Vám děkuji za odpověď, s pozdravem Markéta

Dotaz poslal/a: Markéta Jendrysková, 17.08.2014 17:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.08.2014 08:58 napsal/a:

Dobrý den Markéto,

Co se týká nároku na přídavek na dítě, tak ten se odvíjí především od toho, jaké je životní minimum rodiny.

Obecně na přídavek na dítě má nárok nezaopatřené dítě v případě, že součet všech příjmů rodiny (všech společně posuzovaných osob) nepřekračuje částku 2,4 násobek životního minima. Jako nezaopatřené dítě je podle zákona č.117/1995 Sb. posuzován ten kdo:

§11

(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže

   a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§12 až 15), nebo

   b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo

   c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

(3) Za nezaopatřené dítě nelze však považovat dítě, které je poživatelem plného invalidního důchodu z důchodového pojištění.

Při posuzování nároku na přídavek na dítě se zohledňují příjmy v rozhodném období. Toto období je u přídavku na dítě bráno jako předchozí kalendářní rok. Tedy, pokud budete o přídavek na dítě žádat v září 2014, pak se budou započítávat příjmy za celý kalendářní rok 2013 (leden – prosinec 2013).

Pokud jste v tomto období žila jen se svou babičkou, pak by se měl zohlednit především její příjem – započítává se čistá mzda a případně i další příjmy – kompletní přehled viz § 5 zákon číslo 117/1995 o státní sociální podpoře.

Pokud použijete nějakou kalkulačku – například tato kalkulačka pro výpočet nároku na přídavky na dítě, pak budete zadávat počet dospělých osob a dětí ve společné domácnosti a dále pak průměrný měsíční příjem (čistý příjem, celkový roční příjem dělený 12).

Příjem, který budete mít ze současného zaměstnání, by tedy neměl mít vliv na nárok na přídavek na dítě (pokud splníte ostatní podmínky). Váš příjem ze zaměstnání by se zohledňoval až v následujícím roce. Tedy až byste v září 2015 žádala znovu o přídavek na dítě, pak by se započítal i váš příjem ze zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během mateřské dovolené

-

Dobrý den chci se zeptat: Manžel nastupuje na odvykání. Máme spolu dvě děti ve věku 2roky a 8 let. Bud mít nějaký nárok na sociální dávky, když jsem na mateřské dovolené?? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sirotčí důchod a dálkové studium VŠ

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli můžu studovat dálkově  VŠ a do toho pobírat sirotčí důchod. Bydlím sám a potřebuji chodit na brigády, abych měl co jíst. Otec zemřel a matka je stará babička… Nemůžu bejt u matky, je to nesnesitelný a nemůžu se každý den věnovat škole. Už teď, co jsem pryč (půl roku), […]

Zobrazit odpověď