Příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Dobrý den,

jsem v pěstounské péči u babičky a od září nastupuji na plný úvazek do práce, avšak přitom budu prezenčním studentem. Zajímalo by mne, zda v této situaci budu mít nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte? Svůj dotaz jsem posílala i do jiné poradny, kde mi bylo odpovězeno, že záleží na tom, zda budu mít nárok na přídavek na dítě. Mohli byste mi, prosím, vysvětlit, jakým způsobem zjistím, zda mám na přídavek nárok? Vím, že existují různé kalkulačky, ale nevím, co přesně do nich zadat – např. částku babiččina důchodu + výši mé čisté výplaty?

Předem Vám děkuji za odpověď, s pozdravem Markéta

Dotaz poslal/a: Markéta Jendrysková, 17.08.2014 17:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.08.2014 08:58 napsal/a:

Dobrý den Markéto,

Co se týká nároku na přídavek na dítě, tak ten se odvíjí především od toho, jaké je životní minimum rodiny.

Obecně na přídavek na dítě má nárok nezaopatřené dítě v případě, že součet všech příjmů rodiny (všech společně posuzovaných osob) nepřekračuje částku 2,4 násobek životního minima. Jako nezaopatřené dítě je podle zákona č.117/1995 Sb. posuzován ten kdo:

§11

(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže

   a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§12 až 15), nebo

   b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo

   c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

(3) Za nezaopatřené dítě nelze však považovat dítě, které je poživatelem plného invalidního důchodu z důchodového pojištění.

Při posuzování nároku na přídavek na dítě se zohledňují příjmy v rozhodném období. Toto období je u přídavku na dítě bráno jako předchozí kalendářní rok. Tedy, pokud budete o přídavek na dítě žádat v září 2014, pak se budou započítávat příjmy za celý kalendářní rok 2013 (leden – prosinec 2013).

Pokud jste v tomto období žila jen se svou babičkou, pak by se měl zohlednit především její příjem – započítává se čistá mzda a případně i další příjmy – kompletní přehled viz § 5 zákon číslo 117/1995 o státní sociální podpoře.

Pokud použijete nějakou kalkulačku – například tato kalkulačka pro výpočet nároku na přídavky na dítě, pak budete zadávat počet dospělých osob a dětí ve společné domácnosti a dále pak průměrný měsíční příjem (čistý příjem, celkový roční příjem dělený 12).

Příjem, který budete mít ze současného zaměstnání, by tedy neměl mít vliv na nárok na přídavek na dítě (pokud splníte ostatní podmínky). Váš příjem ze zaměstnání by se zohledňoval až v následujícím roce. Tedy až byste v září 2015 žádala znovu o přídavek na dítě, pak by se započítal i váš příjem ze zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď