Příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Dobrý den,

jsem v pěstounské péči u babičky a od září nastupuji na plný úvazek do práce, avšak přitom budu prezenčním studentem. Zajímalo by mne, zda v této situaci budu mít nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte? Svůj dotaz jsem posílala i do jiné poradny, kde mi bylo odpovězeno, že záleží na tom, zda budu mít nárok na přídavek na dítě. Mohli byste mi, prosím, vysvětlit, jakým způsobem zjistím, zda mám na přídavek nárok? Vím, že existují různé kalkulačky, ale nevím, co přesně do nich zadat – např. částku babiččina důchodu + výši mé čisté výplaty?

Předem Vám děkuji za odpověď, s pozdravem Markéta

Dotaz poslal/a: Markéta Jendrysková, 17.08.2014 17:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.08.2014 08:58 napsal/a:

Dobrý den Markéto,

Co se týká nároku na přídavek na dítě, tak ten se odvíjí především od toho, jaké je životní minimum rodiny.

Obecně na přídavek na dítě má nárok nezaopatřené dítě v případě, že součet všech příjmů rodiny (všech společně posuzovaných osob) nepřekračuje částku 2,4 násobek životního minima. Jako nezaopatřené dítě je podle zákona č.117/1995 Sb. posuzován ten kdo:

§11

(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže

   a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§12 až 15), nebo

   b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo

   c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

(3) Za nezaopatřené dítě nelze však považovat dítě, které je poživatelem plného invalidního důchodu z důchodového pojištění.

Při posuzování nároku na přídavek na dítě se zohledňují příjmy v rozhodném období. Toto období je u přídavku na dítě bráno jako předchozí kalendářní rok. Tedy, pokud budete o přídavek na dítě žádat v září 2014, pak se budou započítávat příjmy za celý kalendářní rok 2013 (leden – prosinec 2013).

Pokud jste v tomto období žila jen se svou babičkou, pak by se měl zohlednit především její příjem – započítává se čistá mzda a případně i další příjmy – kompletní přehled viz § 5 zákon číslo 117/1995 o státní sociální podpoře.

Pokud použijete nějakou kalkulačku – například tato kalkulačka pro výpočet nároku na přídavky na dítě, pak budete zadávat počet dospělých osob a dětí ve společné domácnosti a dále pak průměrný měsíční příjem (čistý příjem, celkový roční příjem dělený 12).

Příjem, který budete mít ze současného zaměstnání, by tedy neměl mít vliv na nárok na přídavek na dítě (pokud splníte ostatní podmínky). Váš příjem ze zaměstnání by se zohledňoval až v následujícím roce. Tedy až byste v září 2015 žádala znovu o přídavek na dítě, pak by se započítal i váš příjem ze zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Jak znovu požádat o poslání 5000,- Kč příspěvku na dítě?

-

Dobrý den, Dne 8. 1. 2023 jsem žádala o 5000,- Kč příspěvek na dítě. Děti máme 4. Ve schránce jsem složenku nenašla, tím pádem jsem ani žádné peníze nevybrala. Vím, že lhůta pro poslání peněz byla měsíc a případná lhůta na výběr složenky je také měsíc. Kam se prosím mohu obrátit, aby mi byla složenka […]

Zobrazit odpověď

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď