Příspěvek v nouzi při insolvenci

Dobrý den,

Jsem maminka dvou holčiček 9 a 5let, nyní jsem v rozvodovém řízení a máme manželskou insolvenci, pracuji jako prodavačka a můj příjem měsíčně činní cca 10 000Kč a bohužel díky insolvenci mi nad 12 000 berou peníze.

Nyní jsem musela dát výpověď z bytu (v bytě žijí sama s dětmi) a hledáme něco levnějšího, mám nájem za 12 000Kč. Existuje nějaká pomoc od státu? Dostávám se do situace, kdy přestávám zvládat vše na pokrytí bydlení a potřeb dětí.

Manžel mi nyní pošle 3750Kč, nezbývá mi po zaplacení nájmu a potřeb dětí už skoro nic ani na jídlo. Zajímalo by mě, zda bych neměla nárok na nějaký příspěvek od státu,

děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika B., 01.12.2016 13:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.12.2016 15:22 napsal/a:

Dobrý den,

Asi vám nebudu schopná odpovědět zcela konkrétně, na to znám příliš málo informací, takže se pokusím pouze obecně.

Můžete mít pochopitelně nárok na různé sociální dávky. Tedy pokud jsou plněny podmínky pro příslušné dávky. Zde je také potřeba počítat s tím, že i když jste v insolvenci, a je vám zabavována část příjmu na úhradu vašich pohledávek, pro účely výpočtu nároku na sociální dávky se toto zohledňovat nebude. Pro sociální dávky se bude započítávat celý váš čistý příjem. To, že část z něj byla zabavena insolvenčním správcem, jde mimo.

Pro nárok na jednotlivé sociální dávky pak bude určující to, zda splňujete podmínky té které dávky.

Z možných sociálních dávek, které mě napadají, by to mohl být příspěvek na bydlení. Píšete, že se nyní budete stěhovat. Po dobu, kdy v tomto bytě ještě budete bydlet, nebo pak v novém bytě si případně můžete požádat o tento příspěvek U něj je podmínkou, abyste měla v bytě uzavřenu nájemní smlouvu (nemělo by se tedy jednat o podnájem), a abyste měla v bytě trvalé bydliště. Dále se pak posuzují příjmy a náklady na bydlení.

S těmi to v případě nového bytu může být složitější. Náklady na bydlení se dokládají zpětně. Takže pokud se nastěhujete do nového bytu, pak nárok na příspěvek na bydlení můžete mít až po uplynutí nějaké doby. Třeba pokud byste do nového bytu nastěhovala v lednu 2017, pak si o příspěvek na bydlení můžete jít zažádat až na začátku dubna, kdy se dokládají příjmy a výdaje za bydlení za leden – březen 2017. Trochu jiné je to ale v situaci, kdy máte příspěvek na bydlení v původním bytu, pak na něj můžete mít nárok i v novém bytě ihned po přestěhování.

Na základě toho jaké byli příjmy v předchozím roce (tj. září 2015 – srpen 2016), pak případně můžete mít nárok i na přídavky na dítě. Ty by mohly být ve výši 1100 Kč měsíčně (500 Kč na mladší, 610 Kč na starší dítě).

Co se týká dávek hmotné nouze – tedy především příspěvek na živobytí a případně doplatek na bydlení, tak u nich se posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele. Záleží mimo jiné i na tom, jaké jsou tedy vaše celkové příjmy (čistá mzda ze zaměstnání, výživné, jiné příjmy atd.). Zde si vůbec netroufám odhadovat, zda na tyto dávky splňujete podmínky.

Zkuste se obrátit na Úřad práce v místě vašeho bydliště a informovat se zde, na možnosti získání některé z uvedených dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď