Příspěvek v nouzi při insolvenci

Dobrý den,

Jsem maminka dvou holčiček 9 a 5let, nyní jsem v rozvodovém řízení a máme manželskou insolvenci, pracuji jako prodavačka a můj příjem měsíčně činní cca 10 000Kč a bohužel díky insolvenci mi nad 12 000 berou peníze.

Nyní jsem musela dát výpověď z bytu (v bytě žijí sama s dětmi) a hledáme něco levnějšího, mám nájem za 12 000Kč. Existuje nějaká pomoc od státu? Dostávám se do situace, kdy přestávám zvládat vše na pokrytí bydlení a potřeb dětí.

Manžel mi nyní pošle 3750Kč, nezbývá mi po zaplacení nájmu a potřeb dětí už skoro nic ani na jídlo. Zajímalo by mě, zda bych neměla nárok na nějaký příspěvek od státu,

děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika B., 01.12.2016 13:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.12.2016 15:22 napsal/a:

Dobrý den,

Asi vám nebudu schopná odpovědět zcela konkrétně, na to znám příliš málo informací, takže se pokusím pouze obecně.

Můžete mít pochopitelně nárok na různé sociální dávky. Tedy pokud jsou plněny podmínky pro příslušné dávky. Zde je také potřeba počítat s tím, že i když jste v insolvenci, a je vám zabavována část příjmu na úhradu vašich pohledávek, pro účely výpočtu nároku na sociální dávky se toto zohledňovat nebude. Pro sociální dávky se bude započítávat celý váš čistý příjem. To, že část z něj byla zabavena insolvenčním správcem, jde mimo.

Pro nárok na jednotlivé sociální dávky pak bude určující to, zda splňujete podmínky té které dávky.

Z možných sociálních dávek, které mě napadají, by to mohl být příspěvek na bydlení. Píšete, že se nyní budete stěhovat. Po dobu, kdy v tomto bytě ještě budete bydlet, nebo pak v novém bytě si případně můžete požádat o tento příspěvek U něj je podmínkou, abyste měla v bytě uzavřenu nájemní smlouvu (nemělo by se tedy jednat o podnájem), a abyste měla v bytě trvalé bydliště. Dále se pak posuzují příjmy a náklady na bydlení.

S těmi to v případě nového bytu může být složitější. Náklady na bydlení se dokládají zpětně. Takže pokud se nastěhujete do nového bytu, pak nárok na příspěvek na bydlení můžete mít až po uplynutí nějaké doby. Třeba pokud byste do nového bytu nastěhovala v lednu 2017, pak si o příspěvek na bydlení můžete jít zažádat až na začátku dubna, kdy se dokládají příjmy a výdaje za bydlení za leden – březen 2017. Trochu jiné je to ale v situaci, kdy máte příspěvek na bydlení v původním bytu, pak na něj můžete mít nárok i v novém bytě ihned po přestěhování.

Na základě toho jaké byli příjmy v předchozím roce (tj. září 2015 – srpen 2016), pak případně můžete mít nárok i na přídavky na dítě. Ty by mohly být ve výši 1100 Kč měsíčně (500 Kč na mladší, 610 Kč na starší dítě).

Co se týká dávek hmotné nouze – tedy především příspěvek na živobytí a případně doplatek na bydlení, tak u nich se posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele. Záleží mimo jiné i na tom, jaké jsou tedy vaše celkové příjmy (čistá mzda ze zaměstnání, výživné, jiné příjmy atd.). Zde si vůbec netroufám odhadovat, zda na tyto dávky splňujete podmínky.

Zkuste se obrátit na Úřad práce v místě vašeho bydliště a informovat se zde, na možnosti získání některé z uvedených dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď