Příspěvky na bydlení pro studentku VŠ v Praze

Dobrý den,

touto formou bych se Vás chtěla zeptat, zda jako studentka (20let) mám nárok na příspěvky na bydlení.

Pronajímám si byt v Praze a chodím na brigádu, ve které si moc nevydělám, a do toho studuji na VŠ.

Popřípadě, že ano, jak bych měla postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Daniela K., 01.05.2017 12:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.05.2017 8:32 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky „příspěvek na bydlení“ v zásadě nehraje žádnou roli to, jestli jste student, zaměstnanec, nezaměstnaný, důchodce nebo třeba žena na mateřské dovolené. To je v zásadě irelevantní. Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou splněny zákonem definované podmínky.

Mezi hlavní podmínky, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení, pak patří především to, že se musí jednat o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Vy uvádíte, že si pronajímáte byt v Praze. Pokud je to opravdu nájem, pak je tato podmínka splněna. Pozor jen na to, aby se nejednalo o podnájem. Na podnájemní smlouvu se již přídavky na bydlení nevztahují.

Současně s tím, pak musíte mít v daném bytě/domě vedeno trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště není možné získat tuto sociální dávku. Pokud v pronajatém bytě trvalé bydliště nemáte, pak si jej tam musíte vyřídit. To by nemělo být nic složitého, stačí zajít na příslušný úřad (zpravidla tam, kde se na místním městském úřadu vydávají nové občanské průkazy, bližší info určitě najdete na webu daného úřadu), a zde předložit platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Souhlas majitele bytu k tomu vůbec nepotřebujete.

O příspěvek na bydlení se pak žádá na Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště). Je potřeba vyplnit příslušný formulář, doložit osobní doklady, nájemní smlouvu na byt a dále pak náklady na bydlení a vaše příjmy za rozhodné období.

Rozhodným obdobím u příspěvku na bydlení je předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu tak dokládáte příjmy za leden až březen, v červenci pak dokládáte příjmy za duben až červen atd. Příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy jednou za 3 měsíce.

Příjmy se dokládají na příslušném formuláři – potvrzení o výši čtvrtletního příjmu, který by vám měl potvrdit váš zaměstnavatel. Náklady na bydlení se pak dokládají ty skutečně zaplacené – složenky, výpis z účtu apod.

O příspěvek na bydlení je možné požádat i zpětně, ale maximálně o 3 měsíce zpět. Pokud tedy v bytě bydlíte již nějakou dobu, a máte tam už nějakou dobu trvalé bydliště, pak byste mohla mít nárok na příspěvek i za předchozí 3 měsíce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď