Příspěvky na bydlení pro studentku VŠ v Praze

Dobrý den,

touto formou bych se Vás chtěla zeptat, zda jako studentka (20let) mám nárok na příspěvky na bydlení.

Pronajímám si byt v Praze a chodím na brigádu, ve které si moc nevydělám, a do toho studuji na VŠ.

Popřípadě, že ano, jak bych měla postupovat?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Daniela K., 01.05.2017 12:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.05.2017 8:32 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky „příspěvek na bydlení“ v zásadě nehraje žádnou roli to, jestli jste student, zaměstnanec, nezaměstnaný, důchodce nebo třeba žena na mateřské dovolené. To je v zásadě irelevantní. Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou splněny zákonem definované podmínky.

Mezi hlavní podmínky, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení, pak patří především to, že se musí jednat o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Vy uvádíte, že si pronajímáte byt v Praze. Pokud je to opravdu nájem, pak je tato podmínka splněna. Pozor jen na to, aby se nejednalo o podnájem. Na podnájemní smlouvu se již přídavky na bydlení nevztahují.

Současně s tím, pak musíte mít v daném bytě/domě vedeno trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště není možné získat tuto sociální dávku. Pokud v pronajatém bytě trvalé bydliště nemáte, pak si jej tam musíte vyřídit. To by nemělo být nic složitého, stačí zajít na příslušný úřad (zpravidla tam, kde se na místním městském úřadu vydávají nové občanské průkazy, bližší info určitě najdete na webu daného úřadu), a zde předložit platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Souhlas majitele bytu k tomu vůbec nepotřebujete.

O příspěvek na bydlení se pak žádá na Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště). Je potřeba vyplnit příslušný formulář, doložit osobní doklady, nájemní smlouvu na byt a dále pak náklady na bydlení a vaše příjmy za rozhodné období.

Rozhodným obdobím u příspěvku na bydlení je předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu tak dokládáte příjmy za leden až březen, v červenci pak dokládáte příjmy za duben až červen atd. Příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy jednou za 3 měsíce.

Příjmy se dokládají na příslušném formuláři – potvrzení o výši čtvrtletního příjmu, který by vám měl potvrdit váš zaměstnavatel. Náklady na bydlení se pak dokládají ty skutečně zaplacené – složenky, výpis z účtu apod.

O příspěvek na bydlení je možné požádat i zpětně, ale maximálně o 3 měsíce zpět. Pokud tedy v bytě bydlíte již nějakou dobu, a máte tam už nějakou dobu trvalé bydliště, pak byste mohla mít nárok na příspěvek i za předchozí 3 měsíce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď