Příspěvky na bydlení pro studenta

Dobrý den,

měla bych dotaz, jsem studentka SŠ.

Za rok a půl mi bude 18. a potom bych se chtěla odstěhovat do pronájmu i s kamarádkou, tak se chci zeptat, jestli jsou nějaké příspěvky na bydlení.

Četla jsem na internetu něco, ale všude je to jinak, tak nevím.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Natalie L., 21.01.2017 18:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.01.2017 8:22 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „příspěvek na bydlení“ můžete mít nárok i jako studentka. To zde nehraje až tak zásadní roli. Podstatnější je to, zda budete splňovat podmínky nároku na tuto sociální dávku. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, pak si můžete podat žádost.

Základní podmínkou, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení i jako studentka, je to že budete plnoletá (což je asi pochopitelné). Dále pak o příspěvek na bydlení můžete žádat pouze v případě, že se bude jednat o váš byt v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nebo pokud byste měla uzavřenu nájemní smlouvu na daný byt. Pozor na to, že to musí být opravdu nájemní smlouva. Pokud by se jednalo o podnájem, tak na ten se již příspěvek na bydlení nevztahuje.

Neméně důležité je pak to že v daném bytě/domě musíte mít trvalé bydliště. Bez něj opět nemáte nárok na příspěvek na bydlení.

U příspěvek na bydlení dokládáte náklady na bydlení a příjmy vždy za předchozí 3 měsíce (resp. přesněji – vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí). Pokud byste si šla požádat o příspěvek na bydlení nyní – tedy v leden 2017, pak by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za říjen, listopad a prosinec 2016.

Z toho vyplývá, že o příspěvek na bydlení si nemůžete požádat ihned po nastěhování do nového bytu, ale až po té, co uplyne nějaká doba, a vy budete schopna doložit příslušné náklady na bydlení. Dokládají se vždy skutečně zaplacené náklady – nájem (nebo podobné náklady u bytů v osobním vlastnictví) případně zaplacené účty za vodu, elektřinu, plyn apod.

Pozor také na to, že u nájemního bydlení na začátku často platíte nějakou kauci – často jeden nebo dva měsíční nájmy. To se ale z pohledu příspěvek na bydlení nepočítá mezi náklady na bydlení, protože tyto peníze jsou jenom „uschovány“ u pronajímatele. Také pozor na to že některé poplatky, které jsou spojené s bydlení, nejsou zahrnuty do nákladů na bydlení – typicky třeba platba za internet, kabelovou televizi apod.

U příspěvku na bydlení mimo jiné záleží na počtu osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště. Tedy nejde ani tak o to, kolik lidí v daném bytě skutečně bydlí. Dokládají se vždy příjmy všech osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Jak už bylo uvedeno na začátku. To, že jste studentka, ničemu nevadí. Pokud budete bydlet v bytě v osobním vlastnictví, nebo budete mít nájemní smlouvu, trvalé bydliště a doložíte příslušné náklady a příjmy, pak (dle výše nákladů/příjmů) můžete mít nárok na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Jak zjistím, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak zjistím, že mám nárok na příspěvek na bydlení? Nebo mám jít rovnou na sociálku? A co všechno sebou potřebuji? A jak dlouho trvá, než se dozvím, že mi ten příspěvek dají/nedají? Jsem v bytě měsíc a platila jsem nájem a kauci, v celkové výši 18 000 Kč. Nájem z toho činí 9000 […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď