Příspěvky na bydlení pro studenta

Dobrý den,

měla bych dotaz, jsem studentka SŠ.

Za rok a půl mi bude 18. a potom bych se chtěla odstěhovat do pronájmu i s kamarádkou, tak se chci zeptat, jestli jsou nějaké příspěvky na bydlení.

Četla jsem na internetu něco, ale všude je to jinak, tak nevím.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Natalie L., 21.01.2017 18:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.01.2017 8:22 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „příspěvek na bydlení“ můžete mít nárok i jako studentka. To zde nehraje až tak zásadní roli. Podstatnější je to, zda budete splňovat podmínky nároku na tuto sociální dávku. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, pak si můžete podat žádost.

Základní podmínkou, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení i jako studentka, je to že budete plnoletá (což je asi pochopitelné). Dále pak o příspěvek na bydlení můžete žádat pouze v případě, že se bude jednat o váš byt v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nebo pokud byste měla uzavřenu nájemní smlouvu na daný byt. Pozor na to, že to musí být opravdu nájemní smlouva. Pokud by se jednalo o podnájem, tak na ten se již příspěvek na bydlení nevztahuje.

Neméně důležité je pak to že v daném bytě/domě musíte mít trvalé bydliště. Bez něj opět nemáte nárok na příspěvek na bydlení.

U příspěvek na bydlení dokládáte náklady na bydlení a příjmy vždy za předchozí 3 měsíce (resp. přesněji – vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí). Pokud byste si šla požádat o příspěvek na bydlení nyní – tedy v leden 2017, pak by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za říjen, listopad a prosinec 2016.

Z toho vyplývá, že o příspěvek na bydlení si nemůžete požádat ihned po nastěhování do nového bytu, ale až po té, co uplyne nějaká doba, a vy budete schopna doložit příslušné náklady na bydlení. Dokládají se vždy skutečně zaplacené náklady – nájem (nebo podobné náklady u bytů v osobním vlastnictví) případně zaplacené účty za vodu, elektřinu, plyn apod.

Pozor také na to, že u nájemního bydlení na začátku často platíte nějakou kauci – často jeden nebo dva měsíční nájmy. To se ale z pohledu příspěvek na bydlení nepočítá mezi náklady na bydlení, protože tyto peníze jsou jenom „uschovány“ u pronajímatele. Také pozor na to že některé poplatky, které jsou spojené s bydlení, nejsou zahrnuty do nákladů na bydlení – typicky třeba platba za internet, kabelovou televizi apod.

U příspěvku na bydlení mimo jiné záleží na počtu osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště. Tedy nejde ani tak o to, kolik lidí v daném bytě skutečně bydlí. Dokládají se vždy příjmy všech osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Jak už bylo uvedeno na začátku. To, že jste studentka, ničemu nevadí. Pokud budete bydlet v bytě v osobním vlastnictví, nebo budete mít nájemní smlouvu, trvalé bydliště a doložíte příslušné náklady a příjmy, pak (dle výše nákladů/příjmů) můžete mít nárok na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

-

Dobrý den, prosím, mám dotaz: Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit). V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. […]

Zobrazit odpověď

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď