Příspěvky na bydlení pro studenta

Dobrý den,

měla bych dotaz, jsem studentka SŠ.

Za rok a půl mi bude 18. a potom bych se chtěla odstěhovat do pronájmu i s kamarádkou, tak se chci zeptat, jestli jsou nějaké příspěvky na bydlení.

Četla jsem na internetu něco, ale všude je to jinak, tak nevím.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Natalie L., 21.01.2017 18:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.01.2017 8:22 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „příspěvek na bydlení“ můžete mít nárok i jako studentka. To zde nehraje až tak zásadní roli. Podstatnější je to, zda budete splňovat podmínky nároku na tuto sociální dávku. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, pak si můžete podat žádost.

Základní podmínkou, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení i jako studentka, je to že budete plnoletá (což je asi pochopitelné). Dále pak o příspěvek na bydlení můžete žádat pouze v případě, že se bude jednat o váš byt v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nebo pokud byste měla uzavřenu nájemní smlouvu na daný byt. Pozor na to, že to musí být opravdu nájemní smlouva. Pokud by se jednalo o podnájem, tak na ten se již příspěvek na bydlení nevztahuje.

Neméně důležité je pak to že v daném bytě/domě musíte mít trvalé bydliště. Bez něj opět nemáte nárok na příspěvek na bydlení.

U příspěvek na bydlení dokládáte náklady na bydlení a příjmy vždy za předchozí 3 měsíce (resp. přesněji – vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí). Pokud byste si šla požádat o příspěvek na bydlení nyní – tedy v leden 2017, pak by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za říjen, listopad a prosinec 2016.

Z toho vyplývá, že o příspěvek na bydlení si nemůžete požádat ihned po nastěhování do nového bytu, ale až po té, co uplyne nějaká doba, a vy budete schopna doložit příslušné náklady na bydlení. Dokládají se vždy skutečně zaplacené náklady – nájem (nebo podobné náklady u bytů v osobním vlastnictví) případně zaplacené účty za vodu, elektřinu, plyn apod.

Pozor také na to, že u nájemního bydlení na začátku často platíte nějakou kauci – často jeden nebo dva měsíční nájmy. To se ale z pohledu příspěvek na bydlení nepočítá mezi náklady na bydlení, protože tyto peníze jsou jenom „uschovány“ u pronajímatele. Také pozor na to že některé poplatky, které jsou spojené s bydlení, nejsou zahrnuty do nákladů na bydlení – typicky třeba platba za internet, kabelovou televizi apod.

U příspěvku na bydlení mimo jiné záleží na počtu osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště. Tedy nejde ani tak o to, kolik lidí v daném bytě skutečně bydlí. Dokládají se vždy příjmy všech osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Jak už bylo uvedeno na začátku. To, že jste studentka, ničemu nevadí. Pokud budete bydlet v bytě v osobním vlastnictví, nebo budete mít nájemní smlouvu, trvalé bydliště a doložíte příslušné náklady a příjmy, pak (dle výše nákladů/příjmů) můžete mít nárok na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď