Příspěvky na bydlení pro studenta

Dobrý den,

měla bych dotaz, jsem studentka SŠ.

Za rok a půl mi bude 18. a potom bych se chtěla odstěhovat do pronájmu i s kamarádkou, tak se chci zeptat, jestli jsou nějaké příspěvky na bydlení.

Četla jsem na internetu něco, ale všude je to jinak, tak nevím.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Natalie L., 21.01.2017 18:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.01.2017 8:22 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „příspěvek na bydlení“ můžete mít nárok i jako studentka. To zde nehraje až tak zásadní roli. Podstatnější je to, zda budete splňovat podmínky nároku na tuto sociální dávku. Pokud jsou splněny příslušné podmínky, pak si můžete podat žádost.

Základní podmínkou, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení i jako studentka, je to že budete plnoletá (což je asi pochopitelné). Dále pak o příspěvek na bydlení můžete žádat pouze v případě, že se bude jednat o váš byt v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nebo pokud byste měla uzavřenu nájemní smlouvu na daný byt. Pozor na to, že to musí být opravdu nájemní smlouva. Pokud by se jednalo o podnájem, tak na ten se již příspěvek na bydlení nevztahuje.

Neméně důležité je pak to že v daném bytě/domě musíte mít trvalé bydliště. Bez něj opět nemáte nárok na příspěvek na bydlení.

U příspěvek na bydlení dokládáte náklady na bydlení a příjmy vždy za předchozí 3 měsíce (resp. přesněji – vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí). Pokud byste si šla požádat o příspěvek na bydlení nyní – tedy v leden 2017, pak by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za říjen, listopad a prosinec 2016.

Z toho vyplývá, že o příspěvek na bydlení si nemůžete požádat ihned po nastěhování do nového bytu, ale až po té, co uplyne nějaká doba, a vy budete schopna doložit příslušné náklady na bydlení. Dokládají se vždy skutečně zaplacené náklady – nájem (nebo podobné náklady u bytů v osobním vlastnictví) případně zaplacené účty za vodu, elektřinu, plyn apod.

Pozor také na to, že u nájemního bydlení na začátku často platíte nějakou kauci – často jeden nebo dva měsíční nájmy. To se ale z pohledu příspěvek na bydlení nepočítá mezi náklady na bydlení, protože tyto peníze jsou jenom „uschovány“ u pronajímatele. Také pozor na to že některé poplatky, které jsou spojené s bydlení, nejsou zahrnuty do nákladů na bydlení – typicky třeba platba za internet, kabelovou televizi apod.

U příspěvku na bydlení mimo jiné záleží na počtu osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště. Tedy nejde ani tak o to, kolik lidí v daném bytě skutečně bydlí. Dokládají se vždy příjmy všech osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Jak už bylo uvedeno na začátku. To, že jste studentka, ničemu nevadí. Pokud budete bydlet v bytě v osobním vlastnictví, nebo budete mít nájemní smlouvu, trvalé bydliště a doložíte příslušné náklady a příjmy, pak (dle výše nákladů/příjmů) můžete mít nárok na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď