Příspěvky na bydlení – trvalé bydliště majitele bytu

Dobrý den, mám trvalé bydliště v nájemním bytě a chtěla bych si zažádat o příspěvky na bydlení.

Na úřadě mi řekli, že ke všem dokladům také potřebují potvrzení od majitele, který má také na této adrese trvalé bydliště. Nějaký doklad, že tam se mnou nebydlí. Čestné prohlášení nestačí, chtějí kopii nějakého platebního dokladu, kde teď bydlí.

Přijde mi to až přespříliš, žádat majitele bytu o něco tak osobního. Ví, že si budu žádat o příspěvky na bydlení a v nájemní smlouvě jsou uvedeny podmínky nájmu. O tom, že tam budeme bydlet společně, tam žádná informace není. Je skutečně k uznání žádosti o přídavek na bydlení tento doklad nezbytný?

Moc děkuji, hezký den

Dotaz poslal/a: Renata, 03.03.2016 16:14
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 15:04 napsal/a:

Dobrý den

Ano, požadavek úřadu je poměrně oprávněný. Jedná se o to, že o příspěvek na bydlení žádá ten, kdo má v daném bytě vedený trvalý pobyt a uzavřenou platnou nájemní smlouvu (nebo je majitelem domu/bytu).

V žádosti o příspěvek na bydlení, je pak dále nutné uvádět všechny osoby, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt. Podle počtu osob, které zde mají TP se pak odvíjí výše přiznané dávky. Zjednodušeně, čím více osob, tím bývá zpravidla dávka vyšší. To současně zahrnuje i to, že se pro účely dávky posuzuje příjem všech osob, které v bytě mají vedený trvalý pobyt. Takže zatímco u jiných sociálních dávek, by příjem majitele bytu nehrál roli, u příspěvek na bydlení ji naopak hraje.

Nárok na tuto dávku je mimo jiné podmíněn i tím, že žadatelé nepřesahují určitou výši příjmu.

Viz konkrétně záklon o státní sociální podpoře – především pak paragraf 7:

§ 7

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

To, že v nájemní smlouvě není uvedeno, že byste byt užívali společně je v tomto případě „irelevantní“. Úředník musí vycházet z toho co určuje zákon, a ten říká, že se posuzují všechny osoby, které mají v bytě stejný trvalý pobyt.

Majitel bytu může být z posuzování nároku na příspěvek na bydlení vyloučen, viz ustanovení v dalším odstavci:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Úřad tedy po Vás chce, abyste skutečnost, že majitel bytu s Vámi nežije, doložila. Vzhledem k tomu, že s žádostmi o sociální dávky se poměrně hodně podvádí (jen za rok 2015 to byla částka kolem 100 miliónů korun), a právě příspěvek na bydlení patří mezi ty nejvíce zneužívané dávky, tak je poměrně pochopitelné, že chtějí co nejpřesnější doklad.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď