Příspěvky na děti – pěstounská péče

Dobrý den,

chci si vzít tři vnoučata (7-10)do pěstounské péče z důvodu nevyhovující péče v rodině. Byla jsem ale upozorněna, že spíš je dostanu jen do normální péče, bez příspěvku.

Mám invalidní důchod 7000 Kč a byt platím 6800 Kč, zatím mám práci, ale musela bych ji omezit.

Chtěla bych se zeptat na jaké dávky a v jaké asi výši bych měla nárok, mám obavu, jestli bych vše finančně utáhla.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jindřiška P., 11.05.2017 11:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.05.2017 11:41 napsal/a:

Dobrý den,

V rámci státní sociální podpory existuje hned několik různých sociálních dávek, na které byste v tomto případě eventuálně mohla mít nárok.

Nejprve to mohou být přídavky na děti. Ty jsou odstupňované podle věku dětí a to tak že na dítě do 6 roků je to 500 Kč měsíčně, na dítě 6 – 15 roků je to 610 Kč měsíčně a na dítě 15 – 26 roků je to 700 Kč měsíčně.

U přídavků na dítě se dokládají příjmy vždy za předchozí kalendářní rok. Resp. v aktuálním školním roce (tedy až do září 2017), se dokládají příjmy za rok 2015, od října 2017 se pak dokládají příjmy za rok 2016. Nárok na přídavky na dítě je v případě že průměrný měsíční příjem „rodiny“ v daném období nepřesahuje 2,4 násobek životního minima.

Další možnou dávkou je příspěvek na bydlení. Ten se odvíjí od počtu osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt. Čím více osob má v daném bytě trvalý pobyt, tím může být přídavek na bydlení vyšší. Pokud byste se starala o vnoučata, a ty měli u vás trvalé bydliště, pak by se tím zvyšovala šance na získání této sociální dávky.

Vzhledem k tomu, že neznám konkrétní údaje, tak nevím, zda a v jaké výši byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení. Je zde více faktorů, které to ovlivňují – mimo jiné i velikost města, ve kterém žijete, počet osob které mají v bytě vedený trvalý pobyt (a jejich příjmy), jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt nebo nájem.

Dále jsou zde pak dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo případně doplatek na bydlení. U nich se vychází z příjmů všech osob ve společné domácnosti. Pokud příjmy domácnosti jsou nižší než životní minimum (resp. to je jen zjednodušené vyjádření, konkrétní výpočet je trochu složitější), pak je nárok na určitý doplatek – příspěvek na živobytí.

Tím že byste se starala o tři děti, pak se adekvátně navyšuje ono životní minimum. Jen pro orientační představu. Životní minimum jednotlivce je 3140 Kč. Pokud byste to ale byla vy + 3 děti například ve věku 5, 8 a 17 roků, pak je již celkové životní minimum již 9470 Kč.

Bohužel ale, asi nikdo vám dopředu neřekne, kolik přesně byste v rámci sociálních dávek mohla dostat. Vždy totiž záleží na konkrétní situaci ve chvíli, kdy si podáváte žádost o konkrétní sociální dávku. Pokud je vám pak schválena jedna sociální dávka (například přídavky na děti), tak to už pak může ovlivňovat nárok na některou další sociální dávku. Je to tedy poměrně komplexní záležitost, která se nedá nějak jednoduše posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď