Příspěvky na děti – pěstounská péče

Dobrý den,

chci si vzít tři vnoučata (7-10)do pěstounské péče z důvodu nevyhovující péče v rodině. Byla jsem ale upozorněna, že spíš je dostanu jen do normální péče, bez příspěvku.

Mám invalidní důchod 7000 Kč a byt platím 6800 Kč, zatím mám práci, ale musela bych ji omezit.

Chtěla bych se zeptat na jaké dávky a v jaké asi výši bych měla nárok, mám obavu, jestli bych vše finančně utáhla.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jindřiška P., 11.05.2017 11:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.05.2017 11:41 napsal/a:

Dobrý den,

V rámci státní sociální podpory existuje hned několik různých sociálních dávek, na které byste v tomto případě eventuálně mohla mít nárok.

Nejprve to mohou být přídavky na děti. Ty jsou odstupňované podle věku dětí a to tak že na dítě do 6 roků je to 500 Kč měsíčně, na dítě 6 – 15 roků je to 610 Kč měsíčně a na dítě 15 – 26 roků je to 700 Kč měsíčně.

U přídavků na dítě se dokládají příjmy vždy za předchozí kalendářní rok. Resp. v aktuálním školním roce (tedy až do září 2017), se dokládají příjmy za rok 2015, od října 2017 se pak dokládají příjmy za rok 2016. Nárok na přídavky na dítě je v případě že průměrný měsíční příjem „rodiny“ v daném období nepřesahuje 2,4 násobek životního minima.

Další možnou dávkou je příspěvek na bydlení. Ten se odvíjí od počtu osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt. Čím více osob má v daném bytě trvalý pobyt, tím může být přídavek na bydlení vyšší. Pokud byste se starala o vnoučata, a ty měli u vás trvalé bydliště, pak by se tím zvyšovala šance na získání této sociální dávky.

Vzhledem k tomu, že neznám konkrétní údaje, tak nevím, zda a v jaké výši byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení. Je zde více faktorů, které to ovlivňují – mimo jiné i velikost města, ve kterém žijete, počet osob které mají v bytě vedený trvalý pobyt (a jejich příjmy), jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt nebo nájem.

Dále jsou zde pak dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo případně doplatek na bydlení. U nich se vychází z příjmů všech osob ve společné domácnosti. Pokud příjmy domácnosti jsou nižší než životní minimum (resp. to je jen zjednodušené vyjádření, konkrétní výpočet je trochu složitější), pak je nárok na určitý doplatek – příspěvek na živobytí.

Tím že byste se starala o tři děti, pak se adekvátně navyšuje ono životní minimum. Jen pro orientační představu. Životní minimum jednotlivce je 3140 Kč. Pokud byste to ale byla vy + 3 děti například ve věku 5, 8 a 17 roků, pak je již celkové životní minimum již 9470 Kč.

Bohužel ale, asi nikdo vám dopředu neřekne, kolik přesně byste v rámci sociálních dávek mohla dostat. Vždy totiž záleží na konkrétní situaci ve chvíli, kdy si podáváte žádost o konkrétní sociální dávku. Pokud je vám pak schválena jedna sociální dávka (například přídavky na děti), tak to už pak může ovlivňovat nárok na některou další sociální dávku. Je to tedy poměrně komplexní záležitost, která se nedá nějak jednoduše posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď