Přítomnost v zaměstnání v době ošetřování dítěte na paragraf

Dobrý den,

prosím o radu, zda je možné v době, kdy jsem doma s nemocným dítětem (6 let) na ošetřovačku, chodit do zaměstnání (respektive se jedná o střídání péče s otcem dítěte). Přičemž na paragrafu jsem vedená já, jako ošetřující osoba. Bude problém, když například odejdu během této ošetřovací doby do práce na 2 dny?

Je třeba tyto 2 dny někam hlásit? Může přijít kontrola k nám domů (třeba i o víkendu?). Případně, když bude dítě doma s otcem, bude to vadit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva K., 19.10.2016 16:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.11.2016 07:28 napsal/a:

Dobrý den,

To co popisujete, tedy že byste byla v pracovní neschopnosti z důvodu ošetřování nemocného dítěte, ale současně šla do zaměstnání, opravdu možné není.

To vyplývá z logiky zákona, který říká, že ošetřovné (tedy dávka vyplácená v rámci nemocenského pojištění zaměstnanců), je určena pro ty zaměstnance, kteří nemohou vykonávat pracovní (pojištěnou) činnost.

Je to stejné, jako byste byla nemocná vy a brala nemocenské dávky. To byste pak také nemohla chodit do stejného zaměstnání. To by popíralo logiku a účel toho, proč jsou nemocenské dávky vypláceny.

Zákon ale současně připouští, abyste se v ošetřování dítěte vystřídala třeba právě s otcem dítěte. Základní délka ošetřovného je 9 dní. Je tak možné abyste vy vyčerpala třeba 5 dní, kdy budete doma s dítětem, a starat se o něj. A další 4 dny pak zase může vyčerpat třeba otec dítěte. Viz paragraf 39, odstavec 4, Zákon o nemocenském pojištění (tj. zákon číslo 187/2006 Sb.):

(4) V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, jestliže se v témže případě ošetřování (péče) vystřídají. Vystřídání podle věty první je možné jen jednou; u zaměstnance, který takto převzal ošetřování (péči), se podmínky nároku na ošetřovné posuzují ke dni převzetí ošetřování (péče). Změna druhu onemocnění (diagnózy) se nepovažuje za nový případ ošetřování.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď