Přivýdělek na rodičovské dovolené

Rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7090 Kč.

Nyní mi od zaměstnavatele byla nabídnuta práce na stejné pozici, kterou jsem vykonávala před nástupem na MD, akorát ve zkráceném úvazku (čtvrtek, pátek – 7 hodin denně).

Chtěla bych se prosím zeptat, jestli je možné nastoupit na tu samou pozici a jestli není potřeba vystavit novou smlouvu (DPP, DPČ).

Ke své původní smlouvě, která je na dobu neurčitou, bych prý dostala jenom dodatek o zkrácení úvazku.

Bojím se, že bych tak o RP mohla přijít.

Předem mockrát děkuji.

Dotaz poslal/a: Anonym, 18.04.2018 11:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.04.2018 02:29 napsal/a:

Dobrý den,

S rodičovskou dovolenou (tedy volnem, které vám poskytuje zaměstnavatel až do 3 roků dítěte), je to tak, že v této době nemůžete pro daného zaměstnavatele pracovat na stejnou pracovní smlouvu. Tím by jaksi došlo k ukončení rodičovské dovolené.

Je ale možné, abyste na základě původní smlouvy čerpala rodičovskou dovolenou, a současně uzavřela novou smlouvu třeba na DPČ nebo DPP, a na základě toho vykonávala nějakou práci pro svého zaměstnavatele (a u rodičovské je pak jedno, jestli by se jednalo o stejný druh práce, stejnou pracovní činnost, jako je ta na kterou máte sjednán HPP).

Co se pak týká rodičovského příspěvek (sociální dávka, kterou čerpáte během rodičovské dovolené), tak u ní není žádná podmínka, že nesmíte pracovat. Nárok na rodičovský příspěvek máte v případě, že pečujete o dítě – resp. je zajištěna řádná celodenní péče o dítě. Tu ale nemusíte zajišťovat přímo vy.

Je tedy možné, aby se o dítě starala třeba babička, nebo chůva, a vy chodila do zaměstnání, a přesto i nadále máte nárok na rodičovský příspěvek.

Jediné omezení ve vztahu k rodičovskému příspěvku platí pro děti do 2 roků, kdy při čerpání rodičovského příspěvku, nemůžete dítě do 2 roků dávat do jeslí/školky a podobného zařízení, na dobu delší než 46 hodin měsíčně (resp. u zdravotně hendikepovaných dětí jsou pak odlišné podmínky).

Takže pokud si u zaměstnavatele sjednáte DPP či DPČ, a bude splněna podmínka zajištění péče o dítě, pak máte i nadále nárok na rodičovský příspěvek. To kolik si případně během rodičovské vyděláte, se nijak nehodnotí. Výše vašeho příjmu nehraje žádnou roli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď