Přivýdělek na rodičovské dovolené

Rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7090 Kč.

Nyní mi od zaměstnavatele byla nabídnuta práce na stejné pozici, kterou jsem vykonávala před nástupem na MD, akorát ve zkráceném úvazku (čtvrtek, pátek – 7 hodin denně).

Chtěla bych se prosím zeptat, jestli je možné nastoupit na tu samou pozici a jestli není potřeba vystavit novou smlouvu (DPP, DPČ).

Ke své původní smlouvě, která je na dobu neurčitou, bych prý dostala jenom dodatek o zkrácení úvazku.

Bojím se, že bych tak o RP mohla přijít.

Předem mockrát děkuji.

Dotaz poslal/a: Anonym, 18.04.2018 11:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.04.2018 02:29 napsal/a:

Dobrý den,

S rodičovskou dovolenou (tedy volnem, které vám poskytuje zaměstnavatel až do 3 roků dítěte), je to tak, že v této době nemůžete pro daného zaměstnavatele pracovat na stejnou pracovní smlouvu. Tím by jaksi došlo k ukončení rodičovské dovolené.

Je ale možné, abyste na základě původní smlouvy čerpala rodičovskou dovolenou, a současně uzavřela novou smlouvu třeba na DPČ nebo DPP, a na základě toho vykonávala nějakou práci pro svého zaměstnavatele (a u rodičovské je pak jedno, jestli by se jednalo o stejný druh práce, stejnou pracovní činnost, jako je ta na kterou máte sjednán HPP).

Co se pak týká rodičovského příspěvek (sociální dávka, kterou čerpáte během rodičovské dovolené), tak u ní není žádná podmínka, že nesmíte pracovat. Nárok na rodičovský příspěvek máte v případě, že pečujete o dítě – resp. je zajištěna řádná celodenní péče o dítě. Tu ale nemusíte zajišťovat přímo vy.

Je tedy možné, aby se o dítě starala třeba babička, nebo chůva, a vy chodila do zaměstnání, a přesto i nadále máte nárok na rodičovský příspěvek.

Jediné omezení ve vztahu k rodičovskému příspěvku platí pro děti do 2 roků, kdy při čerpání rodičovského příspěvku, nemůžete dítě do 2 roků dávat do jeslí/školky a podobného zařízení, na dobu delší než 46 hodin měsíčně (resp. u zdravotně hendikepovaných dětí jsou pak odlišné podmínky).

Takže pokud si u zaměstnavatele sjednáte DPP či DPČ, a bude splněna podmínka zajištění péče o dítě, pak máte i nadále nárok na rodičovský příspěvek. To kolik si případně během rodičovské vyděláte, se nijak nehodnotí. Výše vašeho příjmu nehraje žádnou roli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď