Přivýdělek na UP – brigáda DPP/DPČ

Dobrý den,

mám možnost nastoupit na brigádu se smlouvou formy DPP/DPČ.

Podporu nepobírám, ale příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a hmotnou nouzi ano.

Zajímá mne, jestli přijdu o tyto dávky, když nastoupí tuto brigádu.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina Ch., 19.03.2018 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 17:31 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci úřadu práce, ale již nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak si můžete přivydělávat i na nějaké brigádě. Dokud je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, pak si přivydělávat nesmíte.

Pro možnost přivýdělku na Úřadu práce ale platí určitá omezení. Tak za prvé, pokud byste jako nezaměstnaná vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP, zahájila nějakou brigádu (např. práce na DPP, dohoda o provedení práce), pak tuto skutečnost musíte na ÚP nahlásit nejpozději v den zahájení takovéto práce. Pozdější oznámení by mohlo vést k vašemu vyřazení z evidence.

Dále je také omezena výše možného výdělku. Jako nezaměstnaná na Úřadu práce, si totiž během jednoho kalendářního měsíce smíte přivydělat maximálně do výše jedné poloviny minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2018 ve výši 12200 Kč, maximální výše měsíčního výdělku je tedy při nějaké brigádě na DPP pouze 6100 Kč.

Tuto skutečnost pak po vás na Úřadu práce budou chtít každý měsíc dokládat příslušným potvrzením od zaměstnavatele.

Co se týká nároku na sociální dávky jako příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení nebo dávky hmotné nouze, tak u nich vaše práce (nějaká brigáda) nemusí vadit. Resp. u těchto dávek se vždy zohledňuje výše příjmu (vašeho + případně všech společně posuzovaných osob). Takže to, že budete mít nějaký příjem, se u těchto dávek může, nebo také nemusí projevit.

Každopádně až budete o konkrétní dávku žádat, je nutné tento příjem z brigády doložit. Například u příspěvku na bydlení se dokládá příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí, u dávek hmotné nouze se pak zpravidla dokládají příjmy za předchozí měsíc.

To, jestli a jak přesně, se váš příjem projeví u těchto sociálních dávek, jestli dojde k jejich případnému snížení, nebo dokonce k úplnému zastavení výplaty těchto dávek, vám ale neřekneme. Na to máme k dispozici příliš málo údajů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď