Přivýdělek na UP – brigáda DPP/DPČ

Dobrý den,

mám možnost nastoupit na brigádu se smlouvou formy DPP/DPČ.

Podporu nepobírám, ale příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a hmotnou nouzi ano.

Zajímá mne, jestli přijdu o tyto dávky, když nastoupí tuto brigádu.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina Ch., 19.03.2018 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 17:31 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci úřadu práce, ale již nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak si můžete přivydělávat i na nějaké brigádě. Dokud je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, pak si přivydělávat nesmíte.

Pro možnost přivýdělku na Úřadu práce ale platí určitá omezení. Tak za prvé, pokud byste jako nezaměstnaná vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP, zahájila nějakou brigádu (např. práce na DPP, dohoda o provedení práce), pak tuto skutečnost musíte na ÚP nahlásit nejpozději v den zahájení takovéto práce. Pozdější oznámení by mohlo vést k vašemu vyřazení z evidence.

Dále je také omezena výše možného výdělku. Jako nezaměstnaná na Úřadu práce, si totiž během jednoho kalendářního měsíce smíte přivydělat maximálně do výše jedné poloviny minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2018 ve výši 12200 Kč, maximální výše měsíčního výdělku je tedy při nějaké brigádě na DPP pouze 6100 Kč.

Tuto skutečnost pak po vás na Úřadu práce budou chtít každý měsíc dokládat příslušným potvrzením od zaměstnavatele.

Co se týká nároku na sociální dávky jako příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení nebo dávky hmotné nouze, tak u nich vaše práce (nějaká brigáda) nemusí vadit. Resp. u těchto dávek se vždy zohledňuje výše příjmu (vašeho + případně všech společně posuzovaných osob). Takže to, že budete mít nějaký příjem, se u těchto dávek může, nebo také nemusí projevit.

Každopádně až budete o konkrétní dávku žádat, je nutné tento příjem z brigády doložit. Například u příspěvku na bydlení se dokládá příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí, u dávek hmotné nouze se pak zpravidla dokládají příjmy za předchozí měsíc.

To, jestli a jak přesně, se váš příjem projeví u těchto sociálních dávek, jestli dojde k jejich případnému snížení, nebo dokonce k úplnému zastavení výplaty těchto dávek, vám ale neřekneme. Na to máme k dispozici příliš málo údajů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď