Přivýdělek při DPN – nádorové onemocnění

Dobrý den,

Od srpna 2016 jsem na nemocenské z důvodu nádorového onemocnění. Nemocenské dávky nejsou až tak vysoké, a mám problém pokrýt povinné náklady. Hledala jsem na internetu, jak bych si mohla přivydělat, ale nejsem si jistá. Mohli byste mi poradit?

Před nástupem na DPN jsem pracovala ve společnosti zařizující studijní programy pro studenty a můj zaměstnavatel mi nabídl přivýdělek krátkodobými výpomocemi v administrativě převážně na počítači z domova. Po konzultaci s lékařem mi bylo i doporučeno se něčím zabývat.

Ráda bych se zeptala, jestli je to možné a případně jak se dá situace řešit (forma smlouvy, počet odpracovaných hodin, výše vydělané částky). Mám povolené vycházky na 6 hodin denně.

Na internetu jsem četla, že snad není možné pracovat pro svého zaměstnavatele, nebo tomu nerozumím, jestli s nádorem je možné pracovat v administrativě jen pro někoho jiného než pro toho, kde problematiku již znám?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra J., 12.12.2016 16:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.12.2016 13:05 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že i během pracovní neschopnosti můžete pracovat a mít příjem ze zaměstnání nebo případně z podnikání, za předpokladu, že tím nejsou porušeny podmínky, za kterých vám vzniká nárok na nemocenské dávky.

Tedy pochopitelně, především jde o to, že vykonávané zaměstnání v době pracovní neschopnosti musí být v souladu s léčebnými podmínkami. Tím jsou myšleny jednak vycházky. Tedy dané zaměstnání vykonávat jenom v době, kdy máte povolené vycházky (nebo pracovat z domu). A také by měli být respektovány pokyny vašeho lékaře. Teď jen teoreticky – pokud byste měla nějaký zdravotní problém, kdy by vám ošetřující lékař zakazoval delší sezení u počítače, a vy přitom v době povolených vycházek pracovala někde 6 hodin u počítače, pak by to bylo porušením léčebného režimu.

Druhá věc pak je to, že v době pracovní neschopnosti nemůžete vykonávat „pojištěnou činnost“ (zaměstnání) na základě které vám jsou placeny nemocenské dávky – viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

To znamená, že pro jiného zaměstnavatele můžete během pracovní neschopnosti pracovat v zásadě bez omezení. Není zde limit na výši výdělku nebo počet odpracovaných hodin (pokud je to v souladu s léčebnými pokyny)

Teoreticky je pak možné pracovat i pro současného zaměstnavatele. Tam byste ale musela mít uzavřenu jinou smlouvu, na jinou pracovní činnost. To znamená, že byste se zaměstnavatele musela uzavřít třeba DPP nebo DPČ, která by musela být uzavřena na jiný typ pracovní činnosti než je uzavřena smlouva, na základě které dostáváte nemocenské dávky.

Zmiňujete administrativní činnost – zde záleží, jestli tyto administrativní činnosti byly součástí i vašeho hlavního zaměstnání. Pokud ano, pak je pro současného zaměstnavatele v době pracovní neschopnosti vykonávat nemůžete. Pokud ne, pak na ně můžete uzavřít samotnou smlouvu a vykonávat je v i době PN.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď