Přivýdělek při DPN – nádorové onemocnění

Dobrý den,

Od srpna 2016 jsem na nemocenské z důvodu nádorového onemocnění. Nemocenské dávky nejsou až tak vysoké, a mám problém pokrýt povinné náklady. Hledala jsem na internetu, jak bych si mohla přivydělat, ale nejsem si jistá. Mohli byste mi poradit?

Před nástupem na DPN jsem pracovala ve společnosti zařizující studijní programy pro studenty a můj zaměstnavatel mi nabídl přivýdělek krátkodobými výpomocemi v administrativě převážně na počítači z domova. Po konzultaci s lékařem mi bylo i doporučeno se něčím zabývat.

Ráda bych se zeptala, jestli je to možné a případně jak se dá situace řešit (forma smlouvy, počet odpracovaných hodin, výše vydělané částky). Mám povolené vycházky na 6 hodin denně.

Na internetu jsem četla, že snad není možné pracovat pro svého zaměstnavatele, nebo tomu nerozumím, jestli s nádorem je možné pracovat v administrativě jen pro někoho jiného než pro toho, kde problematiku již znám?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra J., 12.12.2016 16:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.12.2016 13:05 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že i během pracovní neschopnosti můžete pracovat a mít příjem ze zaměstnání nebo případně z podnikání, za předpokladu, že tím nejsou porušeny podmínky, za kterých vám vzniká nárok na nemocenské dávky.

Tedy pochopitelně, především jde o to, že vykonávané zaměstnání v době pracovní neschopnosti musí být v souladu s léčebnými podmínkami. Tím jsou myšleny jednak vycházky. Tedy dané zaměstnání vykonávat jenom v době, kdy máte povolené vycházky (nebo pracovat z domu). A také by měli být respektovány pokyny vašeho lékaře. Teď jen teoreticky – pokud byste měla nějaký zdravotní problém, kdy by vám ošetřující lékař zakazoval delší sezení u počítače, a vy přitom v době povolených vycházek pracovala někde 6 hodin u počítače, pak by to bylo porušením léčebného režimu.

Druhá věc pak je to, že v době pracovní neschopnosti nemůžete vykonávat „pojištěnou činnost“ (zaměstnání) na základě které vám jsou placeny nemocenské dávky – viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

To znamená, že pro jiného zaměstnavatele můžete během pracovní neschopnosti pracovat v zásadě bez omezení. Není zde limit na výši výdělku nebo počet odpracovaných hodin (pokud je to v souladu s léčebnými pokyny)

Teoreticky je pak možné pracovat i pro současného zaměstnavatele. Tam byste ale musela mít uzavřenu jinou smlouvu, na jinou pracovní činnost. To znamená, že byste se zaměstnavatele musela uzavřít třeba DPP nebo DPČ, která by musela být uzavřena na jiný typ pracovní činnosti než je uzavřena smlouva, na základě které dostáváte nemocenské dávky.

Zmiňujete administrativní činnost – zde záleží, jestli tyto administrativní činnosti byly součástí i vašeho hlavního zaměstnání. Pokud ano, pak je pro současného zaměstnavatele v době pracovní neschopnosti vykonávat nemůžete. Pokud ne, pak na ně můžete uzavřít samotnou smlouvu a vykonávat je v i době PN.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď