Přivýdělek jako OSVČ u neschopenky z HPP

Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu. Stala se mi dopravní nehoda, kde došlo k poškození kolene, jsem na neschopence přes půl roku a budu dále v neschopnosti pokračovat.

Jsem zaměstnaný na neurčito u jedné firmy a k tomu mám živnostenský list na vedlejší činnost.

Mohu v této době neschopnosti práce vyrábět své produkty ve své provozovně v době vycházek, které mi lékař napsal?

Vedlejší činnost je jiná než hlavní práce, pro kterou mám vystavenou neschopenku.

Nechtěl bych se dostat do nějakého problému, když si něco přivydělám a pobírám k tomu pár korun z neschopenky. Na úřadech každý říká něco jiného.

Moc vám děkuji a přeji krásný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Roman B., 07.04.2017 05:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2017 12:07 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pracovní neschopnosti, pokud jste zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění) a pokud splňujete příslušné podmínky, dostáváte obvykle nemocenské dávky (od 15 dne PN). Ty slouží, jako jakási kompenzace za ztrátu výdělku z důvodu nemoci či úrazu.

Z toho pak logicky vyplývá, že v době, kdy dostáváte tuto kompenzaci, nemůžete současně vykonávat dané zaměstnání.

Něco jiného je ale situace, kdy máte více zaměstnání. Třeba několik částečných úvazků nebo kombinace HPP a OSVČ jako vedlejší činnosti.

V takovém případě, pokud na základě vedlejší činnosti jako OSVČ není uplatňován nárok na nemocenské dávky a pokud takto vykonávaná činnost neporušuje podmínky nároku na nemocenské dávky u pracovní neschopnosti, kterou máte v HPP, pak tuto činnost vykonávat můžete.

Pro vás to tedy znamená, že musíte dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek. Dále pak musíte dodržovat léčebný režim stanovený vaším lékařem.

Dodržování vycházek je asi jasné, v době kdy máte vycházky, se můžete zdržovat ve vámi zmíněné provozovně. Mimo vycházky ale musíte být doma.

Co se týká dodržování léčebného režimu, tam to přiblížím jen teoreticky. Například pokud byste měl při úrazu kolene od lékaře zakázáno chodit bez berlí, a v době vycházek byste ve své provozovně pracoval a při tom chodil bez berlí a neúměrně zatěžoval koleno, pak by to mohlo být bráno jako porušení léčebného režimu.

Výše uvedené berte jako orientační příklad. Nevím, jestli by zrovna toto, bylo důvodem, pro který by vám mohly být odejmuty nemocenské dávky. Jde o to, že vykonávaná činnost by neměla být v přímém rozporu s podmínkami léčby, kterou stanovil ošetřující lékař.

Pokud splníte obě omezení (vycházky a dodržování podmínek léčebného režimu), pak klidně můžete vykonávat činnost jako OSVČ, žádná další omezení zde už nejsou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

-

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze. Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď