Přivýdělek jako OSVČ u neschopenky z HPP

Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu. Stala se mi dopravní nehoda, kde došlo k poškození kolene, jsem na neschopence přes půl roku a budu dále v neschopnosti pokračovat.

Jsem zaměstnaný na neurčito u jedné firmy a k tomu mám živnostenský list na vedlejší činnost.

Mohu v této době neschopnosti práce vyrábět své produkty ve své provozovně v době vycházek, které mi lékař napsal?

Vedlejší činnost je jiná než hlavní práce, pro kterou mám vystavenou neschopenku.

Nechtěl bych se dostat do nějakého problému, když si něco přivydělám a pobírám k tomu pár korun z neschopenky. Na úřadech každý říká něco jiného.

Moc vám děkuji a přeji krásný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Roman B., 07.04.2017 05:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2017 12:07 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pracovní neschopnosti, pokud jste zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění) a pokud splňujete příslušné podmínky, dostáváte obvykle nemocenské dávky (od 15 dne PN). Ty slouží, jako jakási kompenzace za ztrátu výdělku z důvodu nemoci či úrazu.

Z toho pak logicky vyplývá, že v době, kdy dostáváte tuto kompenzaci, nemůžete současně vykonávat dané zaměstnání.

Něco jiného je ale situace, kdy máte více zaměstnání. Třeba několik částečných úvazků nebo kombinace HPP a OSVČ jako vedlejší činnosti.

V takovém případě, pokud na základě vedlejší činnosti jako OSVČ není uplatňován nárok na nemocenské dávky a pokud takto vykonávaná činnost neporušuje podmínky nároku na nemocenské dávky u pracovní neschopnosti, kterou máte v HPP, pak tuto činnost vykonávat můžete.

Pro vás to tedy znamená, že musíte dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek. Dále pak musíte dodržovat léčebný režim stanovený vaším lékařem.

Dodržování vycházek je asi jasné, v době kdy máte vycházky, se můžete zdržovat ve vámi zmíněné provozovně. Mimo vycházky ale musíte být doma.

Co se týká dodržování léčebného režimu, tam to přiblížím jen teoreticky. Například pokud byste měl při úrazu kolene od lékaře zakázáno chodit bez berlí, a v době vycházek byste ve své provozovně pracoval a při tom chodil bez berlí a neúměrně zatěžoval koleno, pak by to mohlo být bráno jako porušení léčebného režimu.

Výše uvedené berte jako orientační příklad. Nevím, jestli by zrovna toto, bylo důvodem, pro který by vám mohly být odejmuty nemocenské dávky. Jde o to, že vykonávaná činnost by neměla být v přímém rozporu s podmínkami léčby, kterou stanovil ošetřující lékař.

Pokud splníte obě omezení (vycházky a dodržování podmínek léčebného režimu), pak klidně můžete vykonávat činnost jako OSVČ, žádná další omezení zde už nejsou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď