Přivýdělek jako OSVČ u neschopenky z HPP

Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu. Stala se mi dopravní nehoda, kde došlo k poškození kolene, jsem na neschopence přes půl roku a budu dále v neschopnosti pokračovat.

Jsem zaměstnaný na neurčito u jedné firmy a k tomu mám živnostenský list na vedlejší činnost.

Mohu v této době neschopnosti práce vyrábět své produkty ve své provozovně v době vycházek, které mi lékař napsal?

Vedlejší činnost je jiná než hlavní práce, pro kterou mám vystavenou neschopenku.

Nechtěl bych se dostat do nějakého problému, když si něco přivydělám a pobírám k tomu pár korun z neschopenky. Na úřadech každý říká něco jiného.

Moc vám děkuji a přeji krásný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Roman B., 07.04.2017 05:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2017 12:07 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pracovní neschopnosti, pokud jste zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění) a pokud splňujete příslušné podmínky, dostáváte obvykle nemocenské dávky (od 15 dne PN). Ty slouží, jako jakási kompenzace za ztrátu výdělku z důvodu nemoci či úrazu.

Z toho pak logicky vyplývá, že v době, kdy dostáváte tuto kompenzaci, nemůžete současně vykonávat dané zaměstnání.

Něco jiného je ale situace, kdy máte více zaměstnání. Třeba několik částečných úvazků nebo kombinace HPP a OSVČ jako vedlejší činnosti.

V takovém případě, pokud na základě vedlejší činnosti jako OSVČ není uplatňován nárok na nemocenské dávky a pokud takto vykonávaná činnost neporušuje podmínky nároku na nemocenské dávky u pracovní neschopnosti, kterou máte v HPP, pak tuto činnost vykonávat můžete.

Pro vás to tedy znamená, že musíte dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek. Dále pak musíte dodržovat léčebný režim stanovený vaším lékařem.

Dodržování vycházek je asi jasné, v době kdy máte vycházky, se můžete zdržovat ve vámi zmíněné provozovně. Mimo vycházky ale musíte být doma.

Co se týká dodržování léčebného režimu, tam to přiblížím jen teoreticky. Například pokud byste měl při úrazu kolene od lékaře zakázáno chodit bez berlí, a v době vycházek byste ve své provozovně pracoval a při tom chodil bez berlí a neúměrně zatěžoval koleno, pak by to mohlo být bráno jako porušení léčebného režimu.

Výše uvedené berte jako orientační příklad. Nevím, jestli by zrovna toto, bylo důvodem, pro který by vám mohly být odejmuty nemocenské dávky. Jde o to, že vykonávaná činnost by neměla být v přímém rozporu s podmínkami léčby, kterou stanovil ošetřující lékař.

Pokud splníte obě omezení (vycházky a dodržování podmínek léčebného režimu), pak klidně můžete vykonávat činnost jako OSVČ, žádná další omezení zde už nejsou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď