Přivýdělek u neschopenky

Dobrý den, prosím o radu.

Mám živnostenský list v oboru fotografování, mám to jako vedlejší příjem k zaměstnání. Nevím a spíše mám strach v této činnosti pokračovat. Nastoupila jsem 12.12 na neschopenku.

Jsem těhotná a vzhledem k tomu že moje hlavní pracovní činnost je náročná musela jsem nastoupit na neschopenku.

Jde mi o to, jak budu podávat daňové přiznání atd. Zálohy za mě platí zaměstnavatel, ale kdo je platí, když pak dostávám nemocenskou ze sociálky?

Mám strach, abych nepřišla o dávky, vyplacení mateřské. Chtěla jsem se ještě zeptat, kdo mi odpoví na všechny tyto otázky. Kdybych se nezeptala vaší poradny?

U nás na úřadě mi přijde, že nikdo neví pořádně nic :)

Děkuji mockrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarka S., 28.12.2016 12:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 11:44 napsal/a:

Dobrý den,

Pro možnost vykonávat nějakou pracovní činnost/podnikat jako OSVČ během pracovní neschopnosti jsou určitá omezení. Tak především nemůžete vykonávat pracovní činnost, na základě které jste nemocensky pojištěna, a na základě které jsou vám tedy vypláceny nemocenské dávky. Tedy nemůžete chodit do zaměstnání.

Na druhou stranu máte množnost vykonávat nějakou jinou pracovní činnost (třeba formou práce na DPP nebo DPČ pro jiného zaměstnavatele, nebo zmíněné podnikání jako OSVČ). V takovém případě ale vykonávaná činnost musí být v souladu s léčebným režimem pracovní neschopnosti.

To znamená, že musíte dodržovat třeba termíny a rozsah vycházek. Nebo i další pokyny ošetřujícího lékaře.

Pokud jste v pracovní neschopnosti z toho důvodu, že nesmíte vykonávat nějaké namáhavé činnosti, a přitom by váš přivýdělek během pracovní neschopnosti byl spojen právě s výkonem nějaké podobné namáhavé činnosti, pak by to mohlo být bráno jako porušení léčebného režimu. Což ale asi není případ fotografování.

Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, pak zálohy na sociální/zdravotní neplatíte pouze v prvním roce podnikání, v dalších letech je už placení záloh na sociální/zdravotní pojištění navázáno na příjmy ze SVČ v předchozím roce.

Pokud jste pak celý měsíc v pracovní neschopnosti, nebo následně na mateřské dovolené (čerpáte PPM), pak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Co se týká sociálního pojištění, tak to placeno není – tato doba se zahrnuje do tzv. „vyloučené doby“.

Co se týká daňového přiznání a případného placení daní – na to nemocenská či mateřská nemá žádný dopad. Standardně podáváte v příslušném termínu daňové přiznání a platíte daně (pokud vám vzniká nějaká daňová povinnost). Jako OSVČ si zřejmě podáváte daňové přiznání sama (alespoň tedy pokud vím, tak pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, tak za vás zaměstnavatel zpravidla již nepodává daňové přiznání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď