Přivýdělek u péče o dítě do 7 let a práce na DPČ

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, jestli je možné, pobírat rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte a u toho si přivydělávat na DPČ?

A jestli ano, tak jestli je možné přesáhnout částku 2500kč s tím, že když bych to překročila, odváděla bych pojistné.

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Vendula S., 04.05.2017 06:53
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.05.2017 16:21 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek (tedy do 4 roků věku dítěte), můžete neomezeně pracovat. A to jak v klasickém zaměstnání, tak i formou práce na DPP (dohoda o provedení práce) nebo na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Když máte rodičovský příspěvek, tak zde není žádné omezení na nějakou výši příjmu.

Ve vztahu k pojištění je to tak, že v době pobírání rodičovského příspěvku, pokud nemáte žádné příjmy, za vás zdravotní pojištění hradí stát. Pokud byste měla nějaké příjmy, konkrétně pak z klasického zaměstnání, nebo z práce na DPČ, kde máte sjednánu měsíční odměnu vyšší než 2500 Kč, nebo z práce na DPP, kde byste v daném měsíci měla příjem vyšší než 10000 Kč, pak za vás pojištění odvádí zaměstnavatel.

Jiná situace je ale v případě, že byste byla doma s dítětem i po skončení rodičovského příspěvku – tedy jako osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak zde platí určitá omezení. Mimo jiné to, že dítě nesmíte dávat do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně.

Viz konkrétně zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7, odstavec1, písmeno k:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Dále také jako osoba pečující o dítě do 7 roků nesmíte vykonávat zaměstnání nebo samostatně výdělečnou činnost. Máte sice možnost přivýdělku, ale ten v případě práce na DPČ nesmí překročit 2500 Kč, a v případě práce na DPP nesmí překročit 10000 Kč v jednom měsíci. V opačném případě za vás již zdravotní pojištění nebude platit stát, ale zaměstnavatel.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Návrat do zaměstnání a nárok na rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně pobírání rodičovského příspěvku v případě návratu do pracovního procesu. Mám v plánu se vrátit v osmi měsících dítěte ke stejnému zaměstnavateli, na jinou pozici a za jiných platových podmínek. Hlídání bude zabezpečovat babička. Jen se ujišťuji, že v tomto případě budu mít stále nárok na rodičovský příspěvek. Děkuji Vám […]

Zobrazit odpověď

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď