Příspěvek na bydlení a trvalý pobyt na městském úřadu?

Měl bych jeden dotaz. V OP mám evidované trvalé bydliště na Městském Úřadě. Bydlím na ubytovně v tom samém městě se řádnou nájemní smlouvou.

Jsem evidován na ÚP a pobírám příspěvek na živobytí. Mám nárok zažádat o příspěvek na bydlení?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Radek Š., 03.02.2016 04:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.02.2016 17:24 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte vedený trvalý pobyt na Městském úřadu, tak podávat žádost o příspěvek na bydlení v zásadě nemá žádný smysl. Nesplňujete totiž hlavní podmínky nároku na tuto dávku. Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., paragraf 24:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

(2) Za vlastníka bytu se považuje i vlastník nemovitosti, ve které je byt, který vlastník užívá, pokud je v něm hlášen k trvalému pobytu. Za nájemce bytu se považují oba manželé, mají-li k bytu společné nájemní právo. Za dobu trvání nájemního vztahu se pro účely nároku na příspěvek na bydlení považuje i doba od zániku členství v bytovém družstvu do uplynutí lhůty k vyklizení bytu, doba od smrti nájemce služebního bytu nebo bytu zvláštního určení do uplynutí lhůty k vyklizení tohoto bytu a doba od trvalého opuštění služebního bytu nebo bytu zvláštního určení jeho nájemcem do uplynutí lhůty k vyklizení tohoto bytu.

Tj. o příspěvek na bydlení je možné žádat pouze na byt, kde jste majitelem, nebo máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu, současně ale musíte v daném bytě mít vedený trvalý pobyt.

Takže i kdybyste byl vlastníkem nějakého bytu, nebo v nějakém bytě měl uzavřenou nájemní smlouvu, tak určitě nebudete splňovat podmínku trvalého bydliště. Nárok na příspěvek na bydlení tedy určitě mít nebudete.

Při bydlení na ubytovně je eventuálně možní získat sociální dávku z oblasti hmotné nouze – doplatek na bydlení, ale tam bude záležet na tom, jaké jsou Vaše příjmy, a jestli jste tedy osobou ve hmotné nouzi.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď