Problém s neschopenkami – delší pracovní neschopnost a rizikové těhotenství?

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně PN.

Situace je taková, že jsem před časem přes velké bolesti a celkovou paralýzu nebyla schopna vstát z postele z důvodu akutní bolesti zad v oblasti bederní páteře (06/2016). Týden jsem nebyla schopna pohybu, byla jsem upoutána na lůžko, na neurologii (kam mne převezla RZS) mi předepsali injekce a silné prášky proti bolesti, které jsem užívala 14 dní.

PN byla vystavena mým obvodním lékařem (Moje ambulance). Déle než měsíc se o mne starali rodiče, nemohla jsem být bez dozoru. Za 2 měsíce jsem již dokázala sama popojít na wc apod. Za měsíc po začátku PN jsem zjistila, že jsem těhotná. Za 3 měsíce jsem navštívila prvního odborného lékaře, ortopeda.

Bohužel, vzhledem k těhotenství mi nemohl udělat detailní vyšetření CT / rentgeny, takže doporučil šetřit se a ležet. Po té jsem navštívila 2. ortopeda a neurologa (kontrola po 3 měsících), kteří se shodli na tomtéž. Zároveň samozřejmě chodím na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi…

V polovině 02/2017 budu přecházet na MD. Se zády mám stále problémy, protože je zatím nikdo neřešil a nemohu setrvat v sedě déle než 1 hodinu – vzhledem k sedavému zaměstnání proto nemohu nastoupit zpět do práce.

Můj dotaz tedy zní:

Obvodní lékař se mne snaží za každou cenu „zbavit“, abych přešla na PN ke gynekologovi (rizikové těhotenství)…

  1. jde o to, že kdybych přešla na PN jinam, tak přijdu o hodně peněz v době MD, kdy se mi do průměru započítá 6 měsíců 0,- výdělek a na rizikovce budu pouze na cca 2 měsíce (proto tuto situaci řeším, jinak by to bylo asi jedno);
  2. věc je ta, že já jsem opravdu limitována problémem se zády, nikoliv gynekologickým problémem (naopak, sedavé zaměstnání na 1 směnu by bylo ideální). Návrat do zaměstnání není možný právě z důvodu silných bolestí zad při delším sezení.

Je tedy nutné, aby mi byla vystavována nová neschopenka na (nepravdivé) rizikové těhotenství?

Velmi děkuji za Váš čas a za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Jana K., 23.11.2016 14:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Netroufám si nijak posuzovat, jestli se ve vašem případě může jednat opravdu o rizikové těhotenství, nebo jestli se vás váš praktický lékař snaží jenom „zbavit“. Posouzení vašeho zdravotního stavu je plně v kompetenci vašeho lékaře, a on by měl být tím, kdo „rozhoduje“ – resp. dává příslušné doporučení.

Sama navíc uvádíte, že u vás ani nemohla být provedena všechna vyšetření. Osobně bych tedy – pokud by mi lékař doporučil, abych nechodila do zaměstnání, ale byla doma a šetřila se – toto doporučení respektovala. I vzhledem k těhotenství, které již samo o sobě často znamená značnou zátěž i pro tělo úplně zdravého člověka.

Tím, že budete v pracovní neschopnosti, se vaše následná PPM (peněžitá pomoc v mateřství), na kterou máte nárok během mateřské dovolené), nijak nesnižuje.

Výpočet výše PPM se provádí tak, že v době kdy vám na ni vzniká nárok (6 – 8 týdnů), se z posledních 12-ti měsíců v posledním zaměstnání, počítá vyměřovací základ. To je velmi zjednodušeně součet vašeho příjmu vydělený počtem kalendářních dní.

Ale to, co je pro vás důležité – mezi příjmy se počítá jen „výplata“. Nemocenské dávky se jako příjem nepočítají. Tedy ve vašem případě, kdy byste byla celkem cca 7,5 měsíce v pracovní neschopnosti (06/2016 – 02/2017), tak by se výše PPM počítala pouze z příjmu před tím, než u vás začali zdravotní problémy.

Zároveň také platí, že pro výpočet PPM (resp. denního vyměřovacího základu, od kterého se pak dovíjí výše PPM) se nezapočítává doba, kdy jste v pracovní neschopnosti. Kalendářní dny, kdy dostáváte nemocenské dávky, patří mezi tzv. vyloučené dny.

Není to tedy tak, že by se výše PPM u vás počítala tak, že se vezme příjem za dobu, kdy jste pracovala, který se vydělí 365 dny. Denní vyměřovací základ se naopak spočítá tak, že se vezmou příjmy za dobu, kdy jste pracovala, který se vydělí počtem dní, kdy jste nebyla v pracovní neschopnosti.

Takže tedy to, že byste byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, vaši následnou PPM nijak nesnižuje.

Jediné snížení příjmu je to, že byste v době pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství dostávala „jenom“ nemocenské dávky, které jsou nižší než výplata ze zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď