Problém s neschopenkami – delší pracovní neschopnost a rizikové těhotenství?

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně PN.

Situace je taková, že jsem před časem přes velké bolesti a celkovou paralýzu nebyla schopna vstát z postele z důvodu akutní bolesti zad v oblasti bederní páteře (06/2016). Týden jsem nebyla schopna pohybu, byla jsem upoutána na lůžko, na neurologii (kam mne převezla RZS) mi předepsali injekce a silné prášky proti bolesti, které jsem užívala 14 dní.

PN byla vystavena mým obvodním lékařem (Moje ambulance). Déle než měsíc se o mne starali rodiče, nemohla jsem být bez dozoru. Za 2 měsíce jsem již dokázala sama popojít na wc apod. Za měsíc po začátku PN jsem zjistila, že jsem těhotná. Za 3 měsíce jsem navštívila prvního odborného lékaře, ortopeda.

Bohužel, vzhledem k těhotenství mi nemohl udělat detailní vyšetření CT / rentgeny, takže doporučil šetřit se a ležet. Po té jsem navštívila 2. ortopeda a neurologa (kontrola po 3 měsících), kteří se shodli na tomtéž. Zároveň samozřejmě chodím na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi…

V polovině 02/2017 budu přecházet na MD. Se zády mám stále problémy, protože je zatím nikdo neřešil a nemohu setrvat v sedě déle než 1 hodinu – vzhledem k sedavému zaměstnání proto nemohu nastoupit zpět do práce.

Můj dotaz tedy zní:

Obvodní lékař se mne snaží za každou cenu „zbavit“, abych přešla na PN ke gynekologovi (rizikové těhotenství)…

  1. jde o to, že kdybych přešla na PN jinam, tak přijdu o hodně peněz v době MD, kdy se mi do průměru započítá 6 měsíců 0,- výdělek a na rizikovce budu pouze na cca 2 měsíce (proto tuto situaci řeším, jinak by to bylo asi jedno);
  2. věc je ta, že já jsem opravdu limitována problémem se zády, nikoliv gynekologickým problémem (naopak, sedavé zaměstnání na 1 směnu by bylo ideální). Návrat do zaměstnání není možný právě z důvodu silných bolestí zad při delším sezení.

Je tedy nutné, aby mi byla vystavována nová neschopenka na (nepravdivé) rizikové těhotenství?

Velmi děkuji za Váš čas a za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Jana K., 23.11.2016 14:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Netroufám si nijak posuzovat, jestli se ve vašem případě může jednat opravdu o rizikové těhotenství, nebo jestli se vás váš praktický lékař snaží jenom „zbavit“. Posouzení vašeho zdravotního stavu je plně v kompetenci vašeho lékaře, a on by měl být tím, kdo „rozhoduje“ – resp. dává příslušné doporučení.

Sama navíc uvádíte, že u vás ani nemohla být provedena všechna vyšetření. Osobně bych tedy – pokud by mi lékař doporučil, abych nechodila do zaměstnání, ale byla doma a šetřila se – toto doporučení respektovala. I vzhledem k těhotenství, které již samo o sobě často znamená značnou zátěž i pro tělo úplně zdravého člověka.

Tím, že budete v pracovní neschopnosti, se vaše následná PPM (peněžitá pomoc v mateřství), na kterou máte nárok během mateřské dovolené), nijak nesnižuje.

Výpočet výše PPM se provádí tak, že v době kdy vám na ni vzniká nárok (6 – 8 týdnů), se z posledních 12-ti měsíců v posledním zaměstnání, počítá vyměřovací základ. To je velmi zjednodušeně součet vašeho příjmu vydělený počtem kalendářních dní.

Ale to, co je pro vás důležité – mezi příjmy se počítá jen „výplata“. Nemocenské dávky se jako příjem nepočítají. Tedy ve vašem případě, kdy byste byla celkem cca 7,5 měsíce v pracovní neschopnosti (06/2016 – 02/2017), tak by se výše PPM počítala pouze z příjmu před tím, než u vás začali zdravotní problémy.

Zároveň také platí, že pro výpočet PPM (resp. denního vyměřovacího základu, od kterého se pak dovíjí výše PPM) se nezapočítává doba, kdy jste v pracovní neschopnosti. Kalendářní dny, kdy dostáváte nemocenské dávky, patří mezi tzv. vyloučené dny.

Není to tedy tak, že by se výše PPM u vás počítala tak, že se vezme příjem za dobu, kdy jste pracovala, který se vydělí 365 dny. Denní vyměřovací základ se naopak spočítá tak, že se vezmou příjmy za dobu, kdy jste pracovala, který se vydělí počtem dní, kdy jste nebyla v pracovní neschopnosti.

Takže tedy to, že byste byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, vaši následnou PPM nijak nesnižuje.

Jediné snížení příjmu je to, že byste v době pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství dostávala „jenom“ nemocenské dávky, které jsou nižší než výplata ze zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Dlouhodobá nemocenská a podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, prosím o odpověď, s dotazem na ÚP jsem moc neuspěl. Jsem na neschopence již 6 měsíců, od 11. 12. 2019. Zdravotní stav se nelepší a MUDr. doporučuje operaci zad. Někde jsem vyčetl, že po roce neschopenky a následné evidenci na ÚP, bych dostával pouze minimální dávku. Bohužel mi tato, pokud to správně píši, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době a nemocenská

-

Dobrý den, skončilo mi zaměstnání vypovědí v den, kdy jsem měla jít na kontrolu k lékaři. Místo propustky k lékaři mi dal zaměstnavatel výpověď, bohužel k mé nevýhodě ve zkušební době. Zaregistrovala jsem se na pracovním úřadě a ještě v ten den jsem odpoledne byla u lékařky a ona mi vypsala neschopenku, že jsem ještě v […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské během zkušební doby

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, 4. května 2020 jsem nastoupil do nového zaměstnání. A bohužel 27. Května 2020, jsem musel nastoupit na neschopenku. Z čeho se mi budou počítat peníze? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď