Prodloužení RD a nárok na nějaké sociální dávky?

Dobrý den.

Čerpám RD do 2 let dítěte a spolu s tím i rodičovský příspěvek v nejvyšší možné částce 11500 Kč.

Změnila se ale situace, a já budu muset být doma zřejmě déle, tedy do 3 let dítěte.

Vím, že zaměstnavatel je povinen mi RD do tří let věku dítěte prodloužit, ale zajímalo by mě, jaké možnosti mám po vyčerpání rodičovského příspěvku, abych nezůstala úplně bez koruny.

Je pro tento případ nějaká sociální dávka nebo něco podobného?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Veronika N., 11.06.2017 20:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 15:11 napsal/a:

Dobrý den,

To co určitě můžete udělat už nyní, je změnit si výši rodičovského příspěvku, tak aby vám byl vyplácen až do 3 roků věku dítěte. Pokud nyní pobíráte nejvyšší možný rodičovský příspěvek (11500 Kč), pak si můžete spočítat, kolik jste již vyčerpala z částky 220000 Kč, a kolik měsíců byste ještě chtěla dostávat rodičovský příspěvek. A podle toho si zvolit novou výši RP.

V případě, že by vám již skončilo vyplácení rodičovského příspěvku, a vy byla stále doma s dítětem na rodičovské dovolené, pak zde nejsou žádné „speciální“ sociální dávky pro takovou situaci. Pouze ty standardní, na které mají nárok „všichni“ (kdo splňují příslušné podmínky).

Patří sem například přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo eventuálně dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení).

U příspěvku na dítě, pokud jej dosud nemáte, se posuzují příjmy vždy za předchozí kalendářní rok. Aktuálně (tedy červen 2017) se posuzuje příjem za kalendářní rok 2015 (od října 2017 to pak bud kalendářní rok 2016).

Pokud průměrný měsíční příjem rodiny (všech společně posuzovaných osob), v tomto kalendářním roce nepřevyšoval 2,4 násobek životního minima, pak je nárok na příspěvek na dítě (dítě do 6 roků dostává 500 Kč, dítě 6 – 15 roků dostává 610 Kč, dítě nad 15 roků pak 700 Kč měsíčně)

Příspěvek na bydlení můžete mít, pokud se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo pokud je uzavřena nájemní smlouva. Žadatel o dávku musí mít v bytě/domě trvalý pobyt. Dokládají se náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí – tedy aktuálně v červnu, by se dokládal leden – březen, v červenci pak duben – červen. Dokládají se příjmy všech osob, které mají v bytě trvalý pobyt.

Nárok na příspěvek na bydlení a jeho výše, se pak odvíjí od doložených nákladů na bydlení, od počtu osob, od výše příjmů, a také záleží na velikosti města.

Dávky hmotné nouze – na ty byste případně měla nárok, pokud byste měla jen velmi nízké nebo žádné příjmy. Nejde ale jen o vaše příjmy – u dávek pomoci ve hmotné nouzi se posuzuje příjem všech společně posuzovaných osob. Pokud by například váš manžel/přítel nebo jiná osoba, která s vámi sdílí společnou domácnost, pracovala a měla dostatečně vysoký příjem, pak na tyto dávky nárok mít nebudete, i když byste byla zcela bez příjmu. Započítává se totiž příjem všech osob ve společné domácnosti.

O jednotlivé dávky se žádá na Úřadu práce, kde vám případně sdělí další informace. Já vám na základě vašeho dotazu opravdu nemohu říci, jestli máte nebo budete mít nárok, na některou z těchto dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce – výše příjmů

-

Dobrý den chtěl bych se zeptat, zda se započítává 100% důchodu jako rozhodný příjem při žádosti příspěvků na bydlení. Dříve se vždy započítávalo pouze 80% důchodu, bylo mi řečeno na Úřadě, že se to od 1. 7. 2021 změnilo a že se započítává 100 % důchodu jako rozhodný příjem.

Zobrazit odpověď

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď