Prodloužení RD a nárok na nějaké sociální dávky?

Dobrý den.

Čerpám RD do 2 let dítěte a spolu s tím i rodičovský příspěvek v nejvyšší možné částce 11500 Kč.

Změnila se ale situace, a já budu muset být doma zřejmě déle, tedy do 3 let dítěte.

Vím, že zaměstnavatel je povinen mi RD do tří let věku dítěte prodloužit, ale zajímalo by mě, jaké možnosti mám po vyčerpání rodičovského příspěvku, abych nezůstala úplně bez koruny.

Je pro tento případ nějaká sociální dávka nebo něco podobného?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Veronika N., 11.06.2017 20:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 15:11 napsal/a:

Dobrý den,

To co určitě můžete udělat už nyní, je změnit si výši rodičovského příspěvku, tak aby vám byl vyplácen až do 3 roků věku dítěte. Pokud nyní pobíráte nejvyšší možný rodičovský příspěvek (11500 Kč), pak si můžete spočítat, kolik jste již vyčerpala z částky 220000 Kč, a kolik měsíců byste ještě chtěla dostávat rodičovský příspěvek. A podle toho si zvolit novou výši RP.

V případě, že by vám již skončilo vyplácení rodičovského příspěvku, a vy byla stále doma s dítětem na rodičovské dovolené, pak zde nejsou žádné „speciální“ sociální dávky pro takovou situaci. Pouze ty standardní, na které mají nárok „všichni“ (kdo splňují příslušné podmínky).

Patří sem například přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo eventuálně dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení).

U příspěvku na dítě, pokud jej dosud nemáte, se posuzují příjmy vždy za předchozí kalendářní rok. Aktuálně (tedy červen 2017) se posuzuje příjem za kalendářní rok 2015 (od října 2017 to pak bud kalendářní rok 2016).

Pokud průměrný měsíční příjem rodiny (všech společně posuzovaných osob), v tomto kalendářním roce nepřevyšoval 2,4 násobek životního minima, pak je nárok na příspěvek na dítě (dítě do 6 roků dostává 500 Kč, dítě 6 – 15 roků dostává 610 Kč, dítě nad 15 roků pak 700 Kč měsíčně)

Příspěvek na bydlení můžete mít, pokud se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo pokud je uzavřena nájemní smlouva. Žadatel o dávku musí mít v bytě/domě trvalý pobyt. Dokládají se náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí – tedy aktuálně v červnu, by se dokládal leden – březen, v červenci pak duben – červen. Dokládají se příjmy všech osob, které mají v bytě trvalý pobyt.

Nárok na příspěvek na bydlení a jeho výše, se pak odvíjí od doložených nákladů na bydlení, od počtu osob, od výše příjmů, a také záleží na velikosti města.

Dávky hmotné nouze – na ty byste případně měla nárok, pokud byste měla jen velmi nízké nebo žádné příjmy. Nejde ale jen o vaše příjmy – u dávek pomoci ve hmotné nouzi se posuzuje příjem všech společně posuzovaných osob. Pokud by například váš manžel/přítel nebo jiná osoba, která s vámi sdílí společnou domácnost, pracovala a měla dostatečně vysoký příjem, pak na tyto dávky nárok mít nebudete, i když byste byla zcela bez příjmu. Započítává se totiž příjem všech osob ve společné domácnosti.

O jednotlivé dávky se žádá na Úřadu práce, kde vám případně sdělí další informace. Já vám na základě vašeho dotazu opravdu nemohu říci, jestli máte nebo budete mít nárok, na některou z těchto dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď