Prodloužení rodičovské na 4 roky

Dobrý den,

v současné chvíli čerpám rodičovskou ve variantě 3 let, končit bude 1/2018. Chtěla bych si rodičovskou prodloužit na 4 roky, v práci mám dobu neurčitou. Ale není mi jasné pár věcí.

1. Budu ten 4. rok stále na rodičovské? Nebo na neplaceném volnu? Během neplaceného volna mohu dostat výpověď?

2. Když do konce rodičovské ve variantě 4 roky otěhotním a po konci přejdu na neschopenku (vzhledem k mým potížím to bude pravděpodobně nezbytné), bude se mi nemocenská vypočítávat z příjmu před prvním těhotenstvím? A co následná mateřská? Její výše půjde též z přijmu před prvním dítětem?

3. Mohu si během 4. roku na rodičovské přivydělávat?

Děkuji mnohokrát

Dotaz poslal/a: Yvetta, 10.06.2017 23:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

Podle zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 195) vám zaměstnavatel poskytuje rodičovskou dovolenou maximálně do 3 roků věku dítěte. Může být i kratší (to je vaše volba), nemůže ale být delší.

Něco jiného je pak rodičovský příspěvek. Ten si můžete prodloužit až do 4 roků věku dítěte, bez ohledu na to, jaká je délka rodičovské dovolené. To, že budete po skončení rodičovské dovolené chodit do práce nebo budete mít neplacené volno, nemá na rodičovský příspěvek žádný vliv.

Pokud byste chtěla být doma s dítětem do 4 roků, pak se se zaměstnavatelem musí domluvit na neplaceném volnu. To vám zaměstnavatel může, ale také nemusí poskytnout. Je to jeho rozhodnutí, jeho dobrá vůle. Během neplaceného volna pak současně už neplatí žádná ochrana typu zákaz výpovědi během rodičovské dovolené, nebo povinnost vás po skončení neplaceného volna znovu zaměstnat.

Pokud jste na rodičovské dovolené, nebo čerpáte neplacené volno, pak nemůžete být v pracovní neschopnosti, resp. nevzniká vám nárok na nemocenské dávky. To je dáno tím, že nemocenské dávky v pracovní neschopnosti jsou poskytovány jako jakási náhrada za ztrátu platu – pokud jste v pracovní neschopnosti a nemůžete pracovat (nemoc, úraz, rizikové těhotenství nebo i jakýkoliv jiný důvod), nemocenské dávky vám kompenzují ztrátu výdělku. V době rodičovské dovolené nebo neplaceného volna ale o žádný výdělek nepřicházíte. Nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 28:

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

Pokud ještě během rodičovské dovolené, nebo případně následného neplaceného volna budete těhotná, pak by vám mohl vznikat nárok na mateřskou (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Pokud budete v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele (to že byste případně byla ještě na rodičovské dovolené, nebo čerpala neplacené volno, v zásadě nevadí, resp. zahájením mateřské dovolené by se jak případná rodičovská, tak i neplacené volno ukončilo), a současně pokud by první dítě mělo do 4 roků, pak se vám výše PPM bude počítat z příjmu (vyměřovacího základu) před první mateřskou.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká přivýdělku během rodičovské – tak ten je možný kdykoliv. Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, máte možnost neomezeně pracovat. Výše vašeho příjmu se u RP nesleduje. Pokud je zajištěna celodenní péče o dítě, tak můžete být zaměstnána i na HPP, a přesto stále máte nárok na RP. Stejně tak můžete být zaměstnána u jiného zaměstnavatele, během doby kdy čerpáte neplacené volno nebo rodičovskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď