Prodloužení rodičovské na 4 roky

Dobrý den,

v současné chvíli čerpám rodičovskou ve variantě 3 let, končit bude 1/2018. Chtěla bych si rodičovskou prodloužit na 4 roky, v práci mám dobu neurčitou. Ale není mi jasné pár věcí.

1. Budu ten 4. rok stále na rodičovské? Nebo na neplaceném volnu? Během neplaceného volna mohu dostat výpověď?

2. Když do konce rodičovské ve variantě 4 roky otěhotním a po konci přejdu na neschopenku (vzhledem k mým potížím to bude pravděpodobně nezbytné), bude se mi nemocenská vypočítávat z příjmu před prvním těhotenstvím? A co následná mateřská? Její výše půjde též z přijmu před prvním dítětem?

3. Mohu si během 4. roku na rodičovské přivydělávat?

Děkuji mnohokrát

Dotaz poslal/a: Yvetta, 10.06.2017 23:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

Podle zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 195) vám zaměstnavatel poskytuje rodičovskou dovolenou maximálně do 3 roků věku dítěte. Může být i kratší (to je vaše volba), nemůže ale být delší.

Něco jiného je pak rodičovský příspěvek. Ten si můžete prodloužit až do 4 roků věku dítěte, bez ohledu na to, jaká je délka rodičovské dovolené. To, že budete po skončení rodičovské dovolené chodit do práce nebo budete mít neplacené volno, nemá na rodičovský příspěvek žádný vliv.

Pokud byste chtěla být doma s dítětem do 4 roků, pak se se zaměstnavatelem musí domluvit na neplaceném volnu. To vám zaměstnavatel může, ale také nemusí poskytnout. Je to jeho rozhodnutí, jeho dobrá vůle. Během neplaceného volna pak současně už neplatí žádná ochrana typu zákaz výpovědi během rodičovské dovolené, nebo povinnost vás po skončení neplaceného volna znovu zaměstnat.

Pokud jste na rodičovské dovolené, nebo čerpáte neplacené volno, pak nemůžete být v pracovní neschopnosti, resp. nevzniká vám nárok na nemocenské dávky. To je dáno tím, že nemocenské dávky v pracovní neschopnosti jsou poskytovány jako jakási náhrada za ztrátu platu – pokud jste v pracovní neschopnosti a nemůžete pracovat (nemoc, úraz, rizikové těhotenství nebo i jakýkoliv jiný důvod), nemocenské dávky vám kompenzují ztrátu výdělku. V době rodičovské dovolené nebo neplaceného volna ale o žádný výdělek nepřicházíte. Nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 28:

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

Pokud ještě během rodičovské dovolené, nebo případně následného neplaceného volna budete těhotná, pak by vám mohl vznikat nárok na mateřskou (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Pokud budete v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele (to že byste případně byla ještě na rodičovské dovolené, nebo čerpala neplacené volno, v zásadě nevadí, resp. zahájením mateřské dovolené by se jak případná rodičovská, tak i neplacené volno ukončilo), a současně pokud by první dítě mělo do 4 roků, pak se vám výše PPM bude počítat z příjmu (vyměřovacího základu) před první mateřskou.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká přivýdělku během rodičovské – tak ten je možný kdykoliv. Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, máte možnost neomezeně pracovat. Výše vašeho příjmu se u RP nesleduje. Pokud je zajištěna celodenní péče o dítě, tak můžete být zaměstnána i na HPP, a přesto stále máte nárok na RP. Stejně tak můžete být zaměstnána u jiného zaměstnavatele, během doby kdy čerpáte neplacené volno nebo rodičovskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď