Prodloužení rodičovské na 4 roky

Dobrý den,

v současné chvíli čerpám rodičovskou ve variantě 3 let, končit bude 1/2018. Chtěla bych si rodičovskou prodloužit na 4 roky, v práci mám dobu neurčitou. Ale není mi jasné pár věcí.

1. Budu ten 4. rok stále na rodičovské? Nebo na neplaceném volnu? Během neplaceného volna mohu dostat výpověď?

2. Když do konce rodičovské ve variantě 4 roky otěhotním a po konci přejdu na neschopenku (vzhledem k mým potížím to bude pravděpodobně nezbytné), bude se mi nemocenská vypočítávat z příjmu před prvním těhotenstvím? A co následná mateřská? Její výše půjde též z přijmu před prvním dítětem?

3. Mohu si během 4. roku na rodičovské přivydělávat?

Děkuji mnohokrát

Dotaz poslal/a: Yvetta, 10.06.2017 23:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

Podle zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 195) vám zaměstnavatel poskytuje rodičovskou dovolenou maximálně do 3 roků věku dítěte. Může být i kratší (to je vaše volba), nemůže ale být delší.

Něco jiného je pak rodičovský příspěvek. Ten si můžete prodloužit až do 4 roků věku dítěte, bez ohledu na to, jaká je délka rodičovské dovolené. To, že budete po skončení rodičovské dovolené chodit do práce nebo budete mít neplacené volno, nemá na rodičovský příspěvek žádný vliv.

Pokud byste chtěla být doma s dítětem do 4 roků, pak se se zaměstnavatelem musí domluvit na neplaceném volnu. To vám zaměstnavatel může, ale také nemusí poskytnout. Je to jeho rozhodnutí, jeho dobrá vůle. Během neplaceného volna pak současně už neplatí žádná ochrana typu zákaz výpovědi během rodičovské dovolené, nebo povinnost vás po skončení neplaceného volna znovu zaměstnat.

Pokud jste na rodičovské dovolené, nebo čerpáte neplacené volno, pak nemůžete být v pracovní neschopnosti, resp. nevzniká vám nárok na nemocenské dávky. To je dáno tím, že nemocenské dávky v pracovní neschopnosti jsou poskytovány jako jakási náhrada za ztrátu platu – pokud jste v pracovní neschopnosti a nemůžete pracovat (nemoc, úraz, rizikové těhotenství nebo i jakýkoliv jiný důvod), nemocenské dávky vám kompenzují ztrátu výdělku. V době rodičovské dovolené nebo neplaceného volna ale o žádný výdělek nepřicházíte. Nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 28:

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

Pokud ještě během rodičovské dovolené, nebo případně následného neplaceného volna budete těhotná, pak by vám mohl vznikat nárok na mateřskou (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Pokud budete v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele (to že byste případně byla ještě na rodičovské dovolené, nebo čerpala neplacené volno, v zásadě nevadí, resp. zahájením mateřské dovolené by se jak případná rodičovská, tak i neplacené volno ukončilo), a současně pokud by první dítě mělo do 4 roků, pak se vám výše PPM bude počítat z příjmu (vyměřovacího základu) před první mateřskou.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká přivýdělku během rodičovské – tak ten je možný kdykoliv. Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, máte možnost neomezeně pracovat. Výše vašeho příjmu se u RP nesleduje. Pokud je zajištěna celodenní péče o dítě, tak můžete být zaměstnána i na HPP, a přesto stále máte nárok na RP. Stejně tak můžete být zaměstnána u jiného zaměstnavatele, během doby kdy čerpáte neplacené volno nebo rodičovskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď