Prodloužení rodičovského příspěvku – kolik je podpora po rodičovské 2023?

Dobrý den,

není mi úplně jasné, pokud si chci nechat prodloužit rodičovský příspěvek a nemám jistotu zaměstnání (resp. nejsem zaměstnaná), tak mi ÚP bude nadále po dobu vyplácení příspěvku hradit sociální a zdravotní? Všude se píše o případech návratu do zaměstnání….

A pochopila jsem správně, že po skončení příspěvku se mohu přihlásit na ÚP, jako zájemkyně o zaměstnání a bude mi vyplácena podpora? A po jak dlouhou dobu, prosím?

Poslední otázka je, pokud bych ev. nastoupila na částečný úvazek o cca 2 měsíce před koncem rodičovské dovolené, tak jak pokračovat?

Zdali to řešit nějak dopředu s ÚP nebo až po tom skončení rodičovské?

Předem děkuji :-)

Dotaz poslal/a: Dita, 11.04.2023 22:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.04.2023 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Pokud byste byla zaměstnaná, pak se od následujícího dne vracíte do zaměstnání, nebo by bylo nutné si v zaměstnání domluvit jiné řešení (například neplacené volno).

Pokud ale nejste zaměstnaná (pracovní poměr vám skončil ještě před narozením dítěte, nebo někdy po porodu), pak nyní nejste na rodičovské dovolené, a dosažení věku 3 roky dítěte, pro vás nic neznamená.

Rodičovskou dovolenou, mohou mít jenom zaměstnanci. Rodičovská dovolená, znamená jen a pouze dovolenou v zaměstnání (rodičovský příspěvek je něco jiného). Pokud pracovní poměr skončí během rodičovské dovolené, pak končí i rodičovská dovolení. I nadále, ale můžete být doma s dítětem, a máte dále nárok na rodičovský příspěvek.

Pokud jste nezaměstnaná již v době před porodem, pak se vůbec nejedná o rodičovskou dovolenou. Po porodu, pečujete o dítě a máte nárok na rodičovský příspěvek.

Na rodičovský příspěvek, můžete mít nárok až 4 roků dítěte. Pokud není vyčerpána celá částka RP (aktuálně stále 300 000 Kč), pak si na Úřadu práce můžete požádat o změnu výše měsíční platby, a čerpat rodičovský příspěvek až do těch 4 roků dítěte.

Po dobu, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění, není přímo placeno státem (funguje to odlišně).

Doba, kdy pečujete o dítě, až do jeho 4 roků, se vám následně započítá jako náhradní doba důchodového pojištění (do „odpracovaných“ roků, pro nárok na důchod).

Na ÚP, se můžete přihlásit jako uchazeč o zaměstnání, třeba právě po skončení rodičovského příspěvku.

Budete pak mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti (doba péče o dítě, se započítá jako náhradní doba zaměstnání).

Na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok podle věku – pokud je vám do 50 roků (asi ano :)), pak je to 5 měsíců.

Podpora v nezaměstnanosti, pokud jste během rodičovské nezaměstnaná, a pouze pobíráte rodičovský příspěvek, je velmi nízká.

Nedá se totiž vypočítat z vašeho průměrného čistého příjmu (jako po skončení zaměstnání). Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR, a podpora je jen 15% (první dva měsíce), 12% (druhé dva měsíce) a 11% (poslední měsíc).

V roce 2023, by taková podpora po „rodičovské“ vycházela na 5896 Kč pro první dva měsíce, následně je to 4717 Kč během dalších dvou měsíců a nakonec 4324 Kč poslední měsíc.

Do zaměstnání (hlavní pracovní poměr, zkrácený úvazek, brigáda na DPP, brigáda na DPČ), můžete nastoupit kdykoliv, i v době kdy dostáváte rodičovský příspěvek.

Na rodičovský příspěvek, máte i nadále nárok, i kdybyste již pracovala na HPP, nebo měla nějaký jiný příjem (z nějaké brigády, zkrácený úvazek). Výše příjmu nebo typ pracovního vztahu, nehraje žádnou roli.

Pokud budete někde pracovat během doby, kdy budete ještě stále čerpat rodičovský příspěvek, pak není potřeba nic hlásit na ÚP (něco jiného by byla situace, kdy už byste neměla RP, a byla vedená jako nezaměstnaná).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď