Prodloužení rodičovského příspěvku – kolik je podpora po rodičovské 2023?

Dobrý den,

není mi úplně jasné, pokud si chci nechat prodloužit rodičovský příspěvek a nemám jistotu zaměstnání (resp. nejsem zaměstnaná), tak mi ÚP bude nadále po dobu vyplácení příspěvku hradit sociální a zdravotní? Všude se píše o případech návratu do zaměstnání….

A pochopila jsem správně, že po skončení příspěvku se mohu přihlásit na ÚP, jako zájemkyně o zaměstnání a bude mi vyplácena podpora? A po jak dlouhou dobu, prosím?

Poslední otázka je, pokud bych ev. nastoupila na částečný úvazek o cca 2 měsíce před koncem rodičovské dovolené, tak jak pokračovat?

Zdali to řešit nějak dopředu s ÚP nebo až po tom skončení rodičovské?

Předem děkuji :-)

Dotaz poslal/a: Dita, 11.04.2023 22:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.04.2023 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Pokud byste byla zaměstnaná, pak se od následujícího dne vracíte do zaměstnání, nebo by bylo nutné si v zaměstnání domluvit jiné řešení (například neplacené volno).

Pokud ale nejste zaměstnaná (pracovní poměr vám skončil ještě před narozením dítěte, nebo někdy po porodu), pak nyní nejste na rodičovské dovolené, a dosažení věku 3 roky dítěte, pro vás nic neznamená.

Rodičovskou dovolenou, mohou mít jenom zaměstnanci. Rodičovská dovolená, znamená jen a pouze dovolenou v zaměstnání (rodičovský příspěvek je něco jiného). Pokud pracovní poměr skončí během rodičovské dovolené, pak končí i rodičovská dovolení. I nadále, ale můžete být doma s dítětem, a máte dále nárok na rodičovský příspěvek.

Pokud jste nezaměstnaná již v době před porodem, pak se vůbec nejedná o rodičovskou dovolenou. Po porodu, pečujete o dítě a máte nárok na rodičovský příspěvek.

Na rodičovský příspěvek, můžete mít nárok až 4 roků dítěte. Pokud není vyčerpána celá částka RP (aktuálně stále 300 000 Kč), pak si na Úřadu práce můžete požádat o změnu výše měsíční platby, a čerpat rodičovský příspěvek až do těch 4 roků dítěte.

Po dobu, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění, není přímo placeno státem (funguje to odlišně).

Doba, kdy pečujete o dítě, až do jeho 4 roků, se vám následně započítá jako náhradní doba důchodového pojištění (do „odpracovaných“ roků, pro nárok na důchod).

Na ÚP, se můžete přihlásit jako uchazeč o zaměstnání, třeba právě po skončení rodičovského příspěvku.

Budete pak mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti (doba péče o dítě, se započítá jako náhradní doba zaměstnání).

Na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok podle věku – pokud je vám do 50 roků (asi ano :)), pak je to 5 měsíců.

Podpora v nezaměstnanosti, pokud jste během rodičovské nezaměstnaná, a pouze pobíráte rodičovský příspěvek, je velmi nízká.

Nedá se totiž vypočítat z vašeho průměrného čistého příjmu (jako po skončení zaměstnání). Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR, a podpora je jen 15% (první dva měsíce), 12% (druhé dva měsíce) a 11% (poslední měsíc).

V roce 2023, by taková podpora po „rodičovské“ vycházela na 5896 Kč pro první dva měsíce, následně je to 4717 Kč během dalších dvou měsíců a nakonec 4324 Kč poslední měsíc.

Do zaměstnání (hlavní pracovní poměr, zkrácený úvazek, brigáda na DPP, brigáda na DPČ), můžete nastoupit kdykoliv, i v době kdy dostáváte rodičovský příspěvek.

Na rodičovský příspěvek, máte i nadále nárok, i kdybyste již pracovala na HPP, nebo měla nějaký jiný příjem (z nějaké brigády, zkrácený úvazek). Výše příjmu nebo typ pracovního vztahu, nehraje žádnou roli.

Pokud budete někde pracovat během doby, kdy budete ještě stále čerpat rodičovský příspěvek, pak není potřeba nic hlásit na ÚP (něco jiného by byla situace, kdy už byste neměla RP, a byla vedená jako nezaměstnaná).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď