Prodloužení rodičovského příspěvku – kolik je podpora po rodičovské 2023?

Dobrý den,

není mi úplně jasné, pokud si chci nechat prodloužit rodičovský příspěvek a nemám jistotu zaměstnání (resp. nejsem zaměstnaná), tak mi ÚP bude nadále po dobu vyplácení příspěvku hradit sociální a zdravotní? Všude se píše o případech návratu do zaměstnání….

A pochopila jsem správně, že po skončení příspěvku se mohu přihlásit na ÚP, jako zájemkyně o zaměstnání a bude mi vyplácena podpora? A po jak dlouhou dobu, prosím?

Poslední otázka je, pokud bych ev. nastoupila na částečný úvazek o cca 2 měsíce před koncem rodičovské dovolené, tak jak pokračovat?

Zdali to řešit nějak dopředu s ÚP nebo až po tom skončení rodičovské?

Předem děkuji :-)

Dotaz poslal/a: Dita, 11.04.2023 22:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.04.2023 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Pokud byste byla zaměstnaná, pak se od následujícího dne vracíte do zaměstnání, nebo by bylo nutné si v zaměstnání domluvit jiné řešení (například neplacené volno).

Pokud ale nejste zaměstnaná (pracovní poměr vám skončil ještě před narozením dítěte, nebo někdy po porodu), pak nyní nejste na rodičovské dovolené, a dosažení věku 3 roky dítěte, pro vás nic neznamená.

Rodičovskou dovolenou, mohou mít jenom zaměstnanci. Rodičovská dovolená, znamená jen a pouze dovolenou v zaměstnání (rodičovský příspěvek je něco jiného). Pokud pracovní poměr skončí během rodičovské dovolené, pak končí i rodičovská dovolení. I nadále, ale můžete být doma s dítětem, a máte dále nárok na rodičovský příspěvek.

Pokud jste nezaměstnaná již v době před porodem, pak se vůbec nejedná o rodičovskou dovolenou. Po porodu, pečujete o dítě a máte nárok na rodičovský příspěvek.

Na rodičovský příspěvek, můžete mít nárok až 4 roků dítěte. Pokud není vyčerpána celá částka RP (aktuálně stále 300 000 Kč), pak si na Úřadu práce můžete požádat o změnu výše měsíční platby, a čerpat rodičovský příspěvek až do těch 4 roků dítěte.

Po dobu, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění, není přímo placeno státem (funguje to odlišně).

Doba, kdy pečujete o dítě, až do jeho 4 roků, se vám následně započítá jako náhradní doba důchodového pojištění (do „odpracovaných“ roků, pro nárok na důchod).

Na ÚP, se můžete přihlásit jako uchazeč o zaměstnání, třeba právě po skončení rodičovského příspěvku.

Budete pak mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti (doba péče o dítě, se započítá jako náhradní doba zaměstnání).

Na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok podle věku – pokud je vám do 50 roků (asi ano :)), pak je to 5 měsíců.

Podpora v nezaměstnanosti, pokud jste během rodičovské nezaměstnaná, a pouze pobíráte rodičovský příspěvek, je velmi nízká.

Nedá se totiž vypočítat z vašeho průměrného čistého příjmu (jako po skončení zaměstnání). Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR, a podpora je jen 15% (první dva měsíce), 12% (druhé dva měsíce) a 11% (poslední měsíc).

V roce 2023, by taková podpora po „rodičovské“ vycházela na 5896 Kč pro první dva měsíce, následně je to 4717 Kč během dalších dvou měsíců a nakonec 4324 Kč poslední měsíc.

Do zaměstnání (hlavní pracovní poměr, zkrácený úvazek, brigáda na DPP, brigáda na DPČ), můžete nastoupit kdykoliv, i v době kdy dostáváte rodičovský příspěvek.

Na rodičovský příspěvek, máte i nadále nárok, i kdybyste již pracovala na HPP, nebo měla nějaký jiný příjem (z nějaké brigády, zkrácený úvazek). Výše příjmu nebo typ pracovního vztahu, nehraje žádnou roli.

Pokud budete někde pracovat během doby, kdy budete ještě stále čerpat rodičovský příspěvek, pak není potřeba nic hlásit na ÚP (něco jiného by byla situace, kdy už byste neměla RP, a byla vedená jako nezaměstnaná).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď