Pronájem městského bytu při pobytu v zahraničí

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, když žiji v pronájmu v městském bytě, zda ho mohu pronajímat třetí osobě? Když bych chtěla na delší dobu odcestovat do zahraničí?

Byt je psaný na mě a mám zde trvalý pobyt. Velmi nerada bych o něj přišla nějakým neuváženým krokem. Investovala jsem do oprav a zařízení.

Je nějaká cesta aby mi někdo hradil nájem a byt by bez problémů zůstal mě? Může si ta třetí osoba bez mého vědomí zde zařídit trvalý pobyt? To bych zřejmě nechtěla.

Děkuji za odpovědi na mé otázky a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: L.K., 25.11.2016 16:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 19:04 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká možnosti „pronájmu“ městského bytu – obecně platí, že v tomto případě byste nemohla se třetí osobou uzavřít nájemní smlouvu. Vy sama jste ve vztahu k majiteli bytu (město) v pozici nájemce. V takovém případě pak máte možnost uzavírat jenom podnájemní smlouvu.

Obecně také platí, že nájemce bytu, může uzavírat podnájemní smlouvu pouze se souhlasem majitele bytu. Asi nejjednodušší je tedy obrátit se přímo na místní městský úřad, na oddělení kde řeší tuto agendu a informovat se, zda můžete tuto podnájemní smlouvu uzavřít a jaké musí být splněny podmínky.

Co se týká zřízení trvalého pobytu – zde platí, že majitel bytu nemůže „zakázat“ aby si nájemník v daném bytě po dobu trvání nájemní smlouvy zřídil trvalé bydliště. Souhlas majitele bytu k tomu nepotřebuje. Stačí, když nájemník zajde na příslušné oddělení místního městského/obecního úřadu a změní si trvalý pobyt a doloží platnou nájemní smlouvu.

Úřad pak sice posílá vyrozumění majiteli bytu o této změně – to má ale pouze informativní charakter. Ani to, že si dáte nějakou podmínku do nájemní smlouvy, to neřeší. Ve smlouvě sice můžete mít podmínku, že si nájemník nesmí v bytě zřídit trvalý pobyt, ale v tomto případě nadřazený zákon říká něco jiného a tak je podobné ustanovení irelevantní.

Na druhou stranu, samotný trvalý pobyt nedává nájemníkovi žádná speciální práva. Nevzniká mu žádný vlastnický vztah nebo cokoliv jiného k danému bytu. Po skončení nájemní smlouvy pak můžete kdykoliv požádat o zrušení trvalého pobytu dané osoby – pokud se v daném bytě nebude zdržovat, pak je to velmi snadné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Vlastním nemovitost, kde nebydlím – musím platit poplatek za popelnici?

-

Dobrý den, nedávno jsem koupila nemovitost, kterou opravuji a ještě v ní nebydlím, tudíž trvalý pobyt mám stále jinde. Jaké povinnosti mám vůči MÚ/Obecnímu Úřadu? Popelnici zatím nepotřebuji, musím ji i tak přihlásit?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď