Pronájem městského bytu při pobytu v zahraničí

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, když žiji v pronájmu v městském bytě, zda ho mohu pronajímat třetí osobě? Když bych chtěla na delší dobu odcestovat do zahraničí?

Byt je psaný na mě a mám zde trvalý pobyt. Velmi nerada bych o něj přišla nějakým neuváženým krokem. Investovala jsem do oprav a zařízení.

Je nějaká cesta aby mi někdo hradil nájem a byt by bez problémů zůstal mě? Může si ta třetí osoba bez mého vědomí zde zařídit trvalý pobyt? To bych zřejmě nechtěla.

Děkuji za odpovědi na mé otázky a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: L.K., 25.11.2016 16:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 19:04 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká možnosti „pronájmu“ městského bytu – obecně platí, že v tomto případě byste nemohla se třetí osobou uzavřít nájemní smlouvu. Vy sama jste ve vztahu k majiteli bytu (město) v pozici nájemce. V takovém případě pak máte možnost uzavírat jenom podnájemní smlouvu.

Obecně také platí, že nájemce bytu, může uzavírat podnájemní smlouvu pouze se souhlasem majitele bytu. Asi nejjednodušší je tedy obrátit se přímo na místní městský úřad, na oddělení kde řeší tuto agendu a informovat se, zda můžete tuto podnájemní smlouvu uzavřít a jaké musí být splněny podmínky.

Co se týká zřízení trvalého pobytu – zde platí, že majitel bytu nemůže „zakázat“ aby si nájemník v daném bytě po dobu trvání nájemní smlouvy zřídil trvalé bydliště. Souhlas majitele bytu k tomu nepotřebuje. Stačí, když nájemník zajde na příslušné oddělení místního městského/obecního úřadu a změní si trvalý pobyt a doloží platnou nájemní smlouvu.

Úřad pak sice posílá vyrozumění majiteli bytu o této změně – to má ale pouze informativní charakter. Ani to, že si dáte nějakou podmínku do nájemní smlouvy, to neřeší. Ve smlouvě sice můžete mít podmínku, že si nájemník nesmí v bytě zřídit trvalý pobyt, ale v tomto případě nadřazený zákon říká něco jiného a tak je podobné ustanovení irelevantní.

Na druhou stranu, samotný trvalý pobyt nedává nájemníkovi žádná speciální práva. Nevzniká mu žádný vlastnický vztah nebo cokoliv jiného k danému bytu. Po skončení nájemní smlouvy pak můžete kdykoliv požádat o zrušení trvalého pobytu dané osoby – pokud se v daném bytě nebude zdržovat, pak je to velmi snadné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

-

Dobrý den, chci se zeptat: Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro starobního důchodce – pronájem bytu

-

Dobrý den, prosím, chci se zeptat, pokud budu v pronájmu v bytě v osobním vlastnictví, jaké příjmy se zohledňují v případě příspěvku na bydlení? Mám starobní důchod, ale nájemné je dosti vysoké. Počítají se příjmy i majitele bytu, který tam ale nebydlí, pouze mi ho pronajímá? Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď