Pronajmutí obecního bytu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda se změnily nějak podmínky pro pronájem bytu třetí osobě, máme teď volný obecní byt a chtěli bychom jej pronajmout, máme na něj dekret.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Iva H., 10.03.2016 21:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 15:30 napsal/a:

Dobrý den,

pronájem bytu, kde jste sama nájemcem, je obvykle možný, jen se souhlasem majitele bytu. Resp. konkrétněji, pokud Vy sama máte uzavřenou nájemní smlouvu na obecní byt, tak již nemůžete uzavřít další nájemní smlouvu, ale jednalo by se o podnájem.

V takovém případě zde platí ustanovení Občanského zákoníku, především pak paragraf 225:

§ 215

(1) Souhlasí-li pronajímatel, může nájemce zřídit třetí osobě k věci užívací právo; byla-li nájemní smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i souhlas pronajímatele písemnou formu.

(2) Zřídí-li nájemce třetí osobě užívací právo k věci bez souhlasu pronajímatele, považuje se to za hrubé porušení nájemcových povinností způsobující pronajímateli vážnější újmu.

(3) Užívací právo lze třetí osobě zřídit jen na dobu nájmu věci; k odchylnému ujednání se nepřihlíží.

U obecních bytů (a nejenom u nich), je tedy zpravidla vyžadován souhlas majitele bytu (zde tedy obce). Můžete se tedy obrátit přímo na příslušný odbor místního obecního/městského úřadu, a zde pak požádat o souhlas s pronájmem daného bytu.

V rámci žádosti je pak dobré uvést důvod k pronájmu bytu, například že se jedná o delší cestu do zahraničí, apod.

Pokud byste uzavřela podnájemní smlouvu bez souhlasu majitele bytu (tedy města), pak to určitě není „trestné“. Mohlo by vám ale případně hrozit že vám bude vypovězena Vaše stávající nájemní smlouva pro porušení podmínek stávající nájemní smlouvy. Bez souhlasu majitele bych se tedy být Vámi do pronájmu nepouštěla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Vlastním nemovitost, kde nebydlím – musím platit poplatek za popelnici?

-

Dobrý den, nedávno jsem koupila nemovitost, kterou opravuji a ještě v ní nebydlím, tudíž trvalý pobyt mám stále jinde. Jaké povinnosti mám vůči MÚ/Obecnímu Úřadu? Popelnici zatím nepotřebuji, musím ji i tak přihlásit?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď