Proplacení dovolené po mateřské dovolené a smlouva na dobu určitou

Dobrý den,

mám dotaz ohledně toho, zda budu mít nárok na proplacení dovolené od zaměstnavatele mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, pokud mám se zaměstnavatelem smlouvu na dobu určitou.

Pracovní smlouvu mám do 31. 12. 2016 a na mateřskou nastupuji 13. 2. 2017. Budu mít i tak nárok na proplacení roční dovolené za rok 2017?

Je tu ještě varianta, že by mi zaměstnavatel smlouvu prodloužil alespoň do data nástupu na mateřskou, tedy do 12. 2. 2017. V tomto případě by nárok na proplacení roční dovolené mezi mateřskou a rodičovskou vznikl?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza H., 26.11.2016 06:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 02:16 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na řádnou dovolenou, resp. její proplacení určitě máte i při pracovní smlouvě na dobu určitou. Jen trochu nerozumím vašemu dotazu. Píšete, že vaše pracovní smlouva končí k 31. 12. 2016. Zároveň se ale ptáte na dovolenou za rok 2017? V roce 2017 již nebudete zaměstnána, tedy vám nárok na řádnou dovolenou nevzniká. Máte ale pochopitelně nárok na čerpání/proplacení řádné dovolené za rok 2016.

Platí, že zaměstnavatel vám měl umožnit čerpání dovolené v průběhu roku, tak abyste byla schopna vyčerpat svou řádnou dovolenou do konce daného roku. S tím, že navíc máte nárok na čerpání dovolené v rozsahu nejméně 2 týdny v celku, v průběhu roku.

Pouze v případě, že čerpání dovolené brání nějaké vážné důvody na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody na straně zaměstnavatele, může dojít k tomu, že řádná dovolená není vyčerpána v průběhu roku. V takovém případě se nevyčerpaná dovolená převádí do dalšího roku.

V případě, že není vyčerpána řádná dovolená, a dojde k ukončení pracovního poměru, tak máte nárok na proplacení nevyčerpané části řádné dovolené. Tedy, pokud vám končí pracovní poměr na dobu určitou, ta by vám měl zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou společně s poslední výplatou.

Opravdu tedy nevím, proč přesně řešíte prodlužování pracovní smlouvy i na rok 2017? Pokud jde o to, že jste třeba nyní v pracovní neschopnosti, tak to váš nárok na proplacení dovolené při ukončení pracovní smlouvy nijak nesnižuje. Zkuste případně svůj dotaz upřesnit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď