Proplacení dovolené po mateřské dovolené a smlouva na dobu určitou

Dobrý den,

mám dotaz ohledně toho, zda budu mít nárok na proplacení dovolené od zaměstnavatele mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, pokud mám se zaměstnavatelem smlouvu na dobu určitou.

Pracovní smlouvu mám do 31. 12. 2016 a na mateřskou nastupuji 13. 2. 2017. Budu mít i tak nárok na proplacení roční dovolené za rok 2017?

Je tu ještě varianta, že by mi zaměstnavatel smlouvu prodloužil alespoň do data nástupu na mateřskou, tedy do 12. 2. 2017. V tomto případě by nárok na proplacení roční dovolené mezi mateřskou a rodičovskou vznikl?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza H., 26.11.2016 06:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 02:16 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na řádnou dovolenou, resp. její proplacení určitě máte i při pracovní smlouvě na dobu určitou. Jen trochu nerozumím vašemu dotazu. Píšete, že vaše pracovní smlouva končí k 31. 12. 2016. Zároveň se ale ptáte na dovolenou za rok 2017? V roce 2017 již nebudete zaměstnána, tedy vám nárok na řádnou dovolenou nevzniká. Máte ale pochopitelně nárok na čerpání/proplacení řádné dovolené za rok 2016.

Platí, že zaměstnavatel vám měl umožnit čerpání dovolené v průběhu roku, tak abyste byla schopna vyčerpat svou řádnou dovolenou do konce daného roku. S tím, že navíc máte nárok na čerpání dovolené v rozsahu nejméně 2 týdny v celku, v průběhu roku.

Pouze v případě, že čerpání dovolené brání nějaké vážné důvody na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody na straně zaměstnavatele, může dojít k tomu, že řádná dovolená není vyčerpána v průběhu roku. V takovém případě se nevyčerpaná dovolená převádí do dalšího roku.

V případě, že není vyčerpána řádná dovolená, a dojde k ukončení pracovního poměru, tak máte nárok na proplacení nevyčerpané části řádné dovolené. Tedy, pokud vám končí pracovní poměr na dobu určitou, ta by vám měl zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou společně s poslední výplatou.

Opravdu tedy nevím, proč přesně řešíte prodlužování pracovní smlouvy i na rok 2017? Pokud jde o to, že jste třeba nyní v pracovní neschopnosti, tak to váš nárok na proplacení dovolené při ukončení pracovní smlouvy nijak nesnižuje. Zkuste případně svůj dotaz upřesnit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď