Rychlejší vyplacení rodičovského příspěvku v roce 2017?

Dobrý den, mám dotaz.

Nyní mám dcerku, která má 7. 5. 2017 rok a jsem v pátém měsíci těhotenství. Rodičovskou pobírám tu nejvyšší částku, a jelikož se druhé narodí v září, tak vím, že budu muset rodičovskou předčasně ukončit.

Přijdu tím, ale o cca 80 000 Kč, což mě přijde dost nespravedlivé.

Slyšela jsem o změně ve vyplácení mateřské, které se má navyšovat a doba zkracovat. Není tento zákon už odsouhlasený?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 19.04.2017 11:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 12:41 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálně platných pravidel je nejvyšší možná výše rodičovského příspěvku, vyplaceného v jednom měsíci, částka 11500 Kč. Vyšší částku aktuálně není možné dostat. V případě, že už nyní pobíráte tuto nejvyšší částku, pak bohužel není nic, co byste ještě mohla udělat proto, abyste stihla dočerpat celou výši rodičovského příspěvku.

Ano, aktuálně se řeší změna těchto podmínek. Jedná se o novelu zákona o státní sociální podpoře (zákon 117/1995 Sb.). O této novele se hovoří již skoro dva roky. Ještě v loni a na začátku tohoto roku, zaznívaly hlasy, že by novela mohla začít platit již v polovině roku 2017.

Aktuální situace je taková, že shodou okolností před pár dny (12. 4. 2017), prošla tato novela třetím čtením v parlamentu. Nyní je potřeba ještě její schválení v senátu, podpis prezidenta republiky a její zveřejnění ve sbírce zákonů. Navíc se to může kdykoliv „zdržet“. Senát ji schválit nemusí a může ji vrátit zpět do parlamentu, to samé pak může udělat i prezident.

Takže je vysoce pravděpodobné, že i v nejideálnějším případě, nemůže tato novela začít platit dříve, než někdy na podzim. A ještě pravděpodobněji spíše až od 1. 1. 2018.

Je to pro vás bohužel nešťastné, protože jednou z věcí, která tato novela řeší je právě i vaše situace. Po jejím schválení by totiž nově bylo možné čerpat i vyšší částku rodičovského příspěvku než 11500 Kč. Nové maximum by mělo být dokonce přes 30 tisíc korun měsíčně. Celý rodičovský příspěvek by se pak za určitých podmínek dal vyčerpat už za 6 měsíců.

Vzhledem k termínu porodu druhého dítěte a tedy i termínu, kdy budete zahajovat PPM na druhé dítě, už ale nebudete mít takovou možnost využit. Pro vás už dojde ke schválení novely příliš pozdě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď