Rizikové těhotenství v době na Úřadu práce

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, nevím si rady :( Byla jsem zaměstnaná rok a půl, momentálně jsem 2. měsíc na ÚP, ale mám sjednané dotační místo na rok v jedné firmě, které by snad mělo začít nástupem od prosince.

Právě jsem ale zjistila, že jsem těhotná a na doporučení p. doktorky, by bylo nejlepší jít na rizikové a na neschopenku. Jenže teď nevím, pokud budu stále vedená na ÚP, zda vůbec něco dostanu od sociálky anebo mám raději počkat, až mě zaměstnají na rok a pak jít teprve marodit.

Prosím o nějaké podrobnější vysvětlení co v této situaci dělat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika D., 18.11.2016 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2016 12:50 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce, tak za vás stát odvádí pouze zdravotní pojištění. Neplatí za vás sociální pojištění ani nemocenské pojištění.

Tedy pokud byste ještě v době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce nastoupila do pracovní neschopnosti (a je jedno zda je to z důvodu rizikového těhotenství, nějaké nemoci či úrazu), pak nemáte žádný nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok pouze v případě, že jste zaměstnaná (v zaměstnání ze kterého se odvání nemocenské pojištění) nebo si hradíte nemocenské pojištění dobrovolně jako OSVČ.

Jedinou výjimkou, kdy je nárok na nemocenské dávky i v době, kdy jste na ÚP je situace, kdy je pracovní neschopnost zahájena do 7 dní, od skončení posledního zaměstnání, což ale není váš případ (pokud jste již dva měsíce nezaměstnaná).

Pokud byste tedy nyní nastoupila do pracovní neschopnosti, pak nemáte nárok na nemocenské dávky po dobu, kdy budete v PN. A nebudete mít nárok ani na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). Vznikal by vám nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

Pokud byste ale nastoupila do zaměstnání, a až poté do pracovní neschopnosti, pak byste měla nárok na výplatu nemocenské (nemocenských dávek), a při splnění dalších podmínek, případně i na „mateřskou“.

Tedy čistě z finančního hlediska, je pro vás určitě výhodnější nyní nastoupit, alespoň na kratší dobu, do zaměstnání.

Na druhou stranu, vaše lékařka je nejkompetentnější k posouzení vašeho zdravotního stavu, a toho, co je nejlepší pro vás, a vaše dítě. Případné rozhodnutí, nastoupit ještě do zaměstnání, byste tedy určitě měla konzultovat s ní, zda je to vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu možné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď