Rizikové těhotenství v době na Úřadu práce

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, nevím si rady :( Byla jsem zaměstnaná rok a půl, momentálně jsem 2. měsíc na ÚP, ale mám sjednané dotační místo na rok v jedné firmě, které by snad mělo začít nástupem od prosince.

Právě jsem ale zjistila, že jsem těhotná a na doporučení p. doktorky, by bylo nejlepší jít na rizikové a na neschopenku. Jenže teď nevím, pokud budu stále vedená na ÚP, zda vůbec něco dostanu od sociálky anebo mám raději počkat, až mě zaměstnají na rok a pak jít teprve marodit.

Prosím o nějaké podrobnější vysvětlení co v této situaci dělat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika D., 18.11.2016 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2016 12:50 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce, tak za vás stát odvádí pouze zdravotní pojištění. Neplatí za vás sociální pojištění ani nemocenské pojištění.

Tedy pokud byste ještě v době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce nastoupila do pracovní neschopnosti (a je jedno zda je to z důvodu rizikového těhotenství, nějaké nemoci či úrazu), pak nemáte žádný nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok pouze v případě, že jste zaměstnaná (v zaměstnání ze kterého se odvání nemocenské pojištění) nebo si hradíte nemocenské pojištění dobrovolně jako OSVČ.

Jedinou výjimkou, kdy je nárok na nemocenské dávky i v době, kdy jste na ÚP je situace, kdy je pracovní neschopnost zahájena do 7 dní, od skončení posledního zaměstnání, což ale není váš případ (pokud jste již dva měsíce nezaměstnaná).

Pokud byste tedy nyní nastoupila do pracovní neschopnosti, pak nemáte nárok na nemocenské dávky po dobu, kdy budete v PN. A nebudete mít nárok ani na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). Vznikal by vám nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

Pokud byste ale nastoupila do zaměstnání, a až poté do pracovní neschopnosti, pak byste měla nárok na výplatu nemocenské (nemocenských dávek), a při splnění dalších podmínek, případně i na „mateřskou“.

Tedy čistě z finančního hlediska, je pro vás určitě výhodnější nyní nastoupit, alespoň na kratší dobu, do zaměstnání.

Na druhou stranu, vaše lékařka je nejkompetentnější k posouzení vašeho zdravotního stavu, a toho, co je nejlepší pro vás, a vaše dítě. Případné rozhodnutí, nastoupit ještě do zaměstnání, byste tedy určitě měla konzultovat s ní, zda je to vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu možné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Práce na DPP a nemocenská – rizikové těhotenství

-

Dobrý den, prosím o radu – jsem zaměstnána na DPP do 31. 12. 2020. Plat cca 13 000 Kč. Před 2 týdny jsem zjistila, že jsem těhotná, a gynekolog mě nechal doma na rizikovém těhotenství. Prosím, mám vůbec nárok na nemocenskou? A jak to bude prosím dál, když mi zaměstnavatel smlouvu již  neprodlouží? A od […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská – změna místa pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda v době nemoci, můžu strávit den u své přítelkyně, aniž bych měl problém s případnou kontrolou? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

-

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze. Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď