Rizikové těhotenství v době na Úřadu práce

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, nevím si rady :( Byla jsem zaměstnaná rok a půl, momentálně jsem 2. měsíc na ÚP, ale mám sjednané dotační místo na rok v jedné firmě, které by snad mělo začít nástupem od prosince.

Právě jsem ale zjistila, že jsem těhotná a na doporučení p. doktorky, by bylo nejlepší jít na rizikové a na neschopenku. Jenže teď nevím, pokud budu stále vedená na ÚP, zda vůbec něco dostanu od sociálky anebo mám raději počkat, až mě zaměstnají na rok a pak jít teprve marodit.

Prosím o nějaké podrobnější vysvětlení co v této situaci dělat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika D., 18.11.2016 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2016 12:50 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce, tak za vás stát odvádí pouze zdravotní pojištění. Neplatí za vás sociální pojištění ani nemocenské pojištění.

Tedy pokud byste ještě v době, kdy jste vedena v evidenci Úřadu práce nastoupila do pracovní neschopnosti (a je jedno zda je to z důvodu rizikového těhotenství, nějaké nemoci či úrazu), pak nemáte žádný nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok pouze v případě, že jste zaměstnaná (v zaměstnání ze kterého se odvání nemocenské pojištění) nebo si hradíte nemocenské pojištění dobrovolně jako OSVČ.

Jedinou výjimkou, kdy je nárok na nemocenské dávky i v době, kdy jste na ÚP je situace, kdy je pracovní neschopnost zahájena do 7 dní, od skončení posledního zaměstnání, což ale není váš případ (pokud jste již dva měsíce nezaměstnaná).

Pokud byste tedy nyní nastoupila do pracovní neschopnosti, pak nemáte nárok na nemocenské dávky po dobu, kdy budete v PN. A nebudete mít nárok ani na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). Vznikal by vám nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

Pokud byste ale nastoupila do zaměstnání, a až poté do pracovní neschopnosti, pak byste měla nárok na výplatu nemocenské (nemocenských dávek), a při splnění dalších podmínek, případně i na „mateřskou“.

Tedy čistě z finančního hlediska, je pro vás určitě výhodnější nyní nastoupit, alespoň na kratší dobu, do zaměstnání.

Na druhou stranu, vaše lékařka je nejkompetentnější k posouzení vašeho zdravotního stavu, a toho, co je nejlepší pro vás, a vaše dítě. Případné rozhodnutí, nastoupit ještě do zaměstnání, byste tedy určitě měla konzultovat s ní, zda je to vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu možné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď