Rizikové těhotenství a dálkové studium

Dobrý den,

jsem v 9 týdnu těhotenství, a můj ošetřující lékař, mi chce kvůli náročné práci, napsat neschopenku.

Studuji, ale dálkově vysokou školu, do které dojíždím jednou za čtrnáct dní. Lze, abych měla jednou za čtrnáct dní, v sobotu, neomezené vycházky? Nebo alespoň vycházky od 8 do 17?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina Ď., 20.10.2016 07:01
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.11.2016 07:41 napsal/a:

Dobrý den,

Rozsah a maximální délka povolených vycházek je určena příslušným zákonem. Zde se konkrétně jedná o zákon o nemocenském pojištění, tedy zákon číslo 187/2006 Sb., Zákon o nemocenském pojištění, kde jsou vycházky upraveny v paragrafu 56:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Z výše uvedené citace zákona tedy vyplývá, že lékař vám nemůže povolit vycházky na dobu delší než 6 hodin v časovém rozmezí od 7:00 do 19:00.

Zákon v tomto ohledu nepřipouští žádné výjimky, a to ani s ohledem na podobnou situaci jako je vaše – tedy studium. Resp. kromě situací: „kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek“.

Je zde sice možnost zažádat o změnu místa pobytu při pracovní neschopnosti – ale to se týká spíše situací, kdy byste se třeba po část doby na neschopence zdržovala tam, kde bydlíte, a na část doby chtěla odjet „marodit“ třeba k rodičům. Na maximální možnou dobu vycházek v délce 6 hodin to nemá vliv.

Nic, jako celodenní vycházky nebo vycházky, na dobu delší než 6 hodin, zákon nepřipouští.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď