Rizikové těhotenství a dálkové studium

Dobrý den,

jsem v 9 týdnu těhotenství, a můj ošetřující lékař, mi chce kvůli náročné práci, napsat neschopenku.

Studuji, ale dálkově vysokou školu, do které dojíždím jednou za čtrnáct dní. Lze, abych měla jednou za čtrnáct dní, v sobotu, neomezené vycházky? Nebo alespoň vycházky od 8 do 17?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina Ď., 20.10.2016 07:01
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.11.2016 07:41 napsal/a:

Dobrý den,

Rozsah a maximální délka povolených vycházek je určena příslušným zákonem. Zde se konkrétně jedná o zákon o nemocenském pojištění, tedy zákon číslo 187/2006 Sb., Zákon o nemocenském pojištění, kde jsou vycházky upraveny v paragrafu 56:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Z výše uvedené citace zákona tedy vyplývá, že lékař vám nemůže povolit vycházky na dobu delší než 6 hodin v časovém rozmezí od 7:00 do 19:00.

Zákon v tomto ohledu nepřipouští žádné výjimky, a to ani s ohledem na podobnou situaci jako je vaše – tedy studium. Resp. kromě situací: „kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek“.

Je zde sice možnost zažádat o změnu místa pobytu při pracovní neschopnosti – ale to se týká spíše situací, kdy byste se třeba po část doby na neschopence zdržovala tam, kde bydlíte, a na část doby chtěla odjet „marodit“ třeba k rodičům. Na maximální možnou dobu vycházek v délce 6 hodin to nemá vliv.

Nic, jako celodenní vycházky nebo vycházky, na dobu delší než 6 hodin, zákon nepřipouští.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď