Rizikové těhotenství a skončení pracovní smlouvy na dobu určitou

Dobrý večer,

dnes jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu nemoci – rizikové těhotenství. Mám smlouvu do konce roku.

Chci se zeptat, jak to bude po novém roce, když mi skončí pracovní smlouva?

Mám se přihlásit na úřad práce a budu dostávat podporu v nezaměstnanosti anebo budu mít dále nemocenskou?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Markéta S., 10.11.2016 19:48
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.11.2016 02:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud váš pracovní poměr skončí v době vaší pracovní neschopnosti (z důvodu pracovní smlouvy na dobu určitou), tak tím váš nárok na nemocenské dávky není nijak dotčen. Nemocenská může pokračovat i po skončení pracovního poměru, a vy byste i nadále měla dostávat nemocenské dávky.

Nemusíte tedy chodit na úřad práce – tam byste měla jít až po skončení pracovní neschopnosti, resp. ve vašem případě až po skončení rodičovské.

V souvislosti s ukončením pracovního poměru, je zde i otázka nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství. Zde bude záležet na tom, kdy přesně máte plánovaný termín porodu. Pokud by se měla porod uskutečnit do 180 dní od skončení posledního zaměstnání (pokud poslední zaměstnání trvalo alespoň 180 dní), pak byste měla mít nárok i na „mateřskou“ (resp. peněžitou pomoc v mateřství).

Na mateřskou se zpravidla nastupuje v době 6 – 8 týdnů před porodem. Za předpokladu, že splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní (pokud vaše poslední zaměstnání trvalo alespoň tuto dobu), a budete současně ještě v ochranné době, pak na PPM nárok máte.

Pokud byste náhodou podmínky pro PPM nesplnila (nedostatečně dlouhá doba účasti na nemocenském pojištění, nebo jste již nebyla v ochranné době), pak byste byla na nemocenské až do porodu a následně dostávala rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď